چرخه سازندگی در موسیقی گرگان نمی بایست متوقف شود/ استعدادهای جوان را دریابیم

علی نصیبی، وبلاگ گرگان ما: نیروی انسانی عامل توسعه در ابعاد مختلف بوده و در این بین گرگان و گلستان در زمینه های مختلف علمی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی، و ... شاخص نخواهند شد مگر آنکه به استعدادها در زمینه های ذکر شده، توجه شود و با برنامه ریزی اصولی و آموزش مبتنی بر دانش روز و البته بهره از تجربه گذشته، زمینه رشد و ترقی آنان فراهم شود تا این دیار در رسته های مختلف، بتواند چهره های نامداری را هم در سطح ملی معرفی کرده و هم با تکیه بر توانایی آنها، زمینه توسعه منطقه را در ابعاد گوناگون فراهم کند.

در این بین در وادی هنر و علی الخصوص در زمینه موسیقی که سخن امروز ماست گرگان زمین چهره های نامداری همچون محمدرضا لطفی، جواد داوری، زیدالله طلوعی، و ... به موسیقی ایران تحویل داده است.

فضای خاص فرهنگی هنری گرگان و روحیات خاص مردمان این دیار زمینه گرایش آنان به موسیقی و صدالبته ذوق هنری فرزندان گرگان را فراهم کرده که از تازه ترین گواه ها بر استعداد اهالی این خطه در زمینه مذکور، راهیابی دو گروه از گرگان به بخش رقابتی شاخه کلاسیک ایرانی بیست و هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در سال 90 و در نهایت کسب رتبه اول توسط گروه شورانگیز گرگان و نامزد کسب رتبه برتر شدن گروه چکاوک این دیار در جشنواره مذکور بوده است.

***

در این میان برنامه ریزی برای کشف استعدادهای تازه، آموزش مستعدان و ایجاد زمینه برای هنرنمایی آنان در سطح ملی و بین المللی تحت لوای نام گرگان و گلستان، به جهت تداوم این چرخه مهم ارزیابی می شود.

هر چند که هم اکنون آموزشگاه های موسیقی بسیاری با حضور مدرسان صاحب سبک در گرگان و گلستان فعالند اما نگارنده معتقد است علیرغم احترام به نگاه اقتصادی و ضرورت ایجابی توجه به آن، هنوز می بایست در زمینه کشف و پرورش استعدادها بیش از این کار کنیم و علاوه بر این ضمن نظارت بر عملکرد آموزشگاه ها، آنان را ملزم به داشتن برنامه اجرایی جهت شناخت چهره های مستعد، آموزش کیفی، و پرورش آنان با رقابت اصولی در قالب برنامه هایی همچون جشنواره های استانی و ... بنمائیم.

همچنین این نکته که نهایت بهره از تعلق هنرمندان نامدار به گرگان و گلستان برده شده و با برگزاری دوره های آموزشی در سطوح مختلف با استفاده از توان آنان و ...، زمینه برای معرفی استعدادهای جدید به عالم موسیقی از این خطه، فراهم شود می بایست در اولویت کاری مسئولان فرهنگ و موسیقی قرار گیرد.

نگارنده ضمن تقدیر از برگزاری جشنواره توسط بعضی آموزشگاه ها و با حمایت انجمن موسیقی در تالار فخرالدین اسعد گرگانی که علاوه بر ایجاد فضای رقابتی، از بین رفتن استرس و هیجان هنرجو، و ... زمینه را برای رشد فرد و گروه فراهم می کند لازم میداند از تلاش های برخی چهره ها در جهت پرورش نسل جدیدی از موسیقی و حاکم شدن نگاه توجه به نیروی انسانی، در اقداماتشان تقدیر کند.

نکته فابل تقدیر دیگر استفاده از ارتباطات بعضی از  هنرمندان نامدار گرگانی با اساتید موسیقی ایران و ایجاد زمینه برای همراهی جوانان این دیار با آنها در قالب کنسرت ها می باشد که نمونه ای از آن را پیش از این در تلاش دکتر پژمان طاهری جهت اجرای نوازندگان گرگانی در برنامه ای مشترک با حضور شهرام ناظری شوالیه آواز ایران شاهد بودیم.

البته پژمان طاهری هنرمند گرگانی مقیم اتریش که سابقه کار با هنرمندان نامداری همچون شجریان، محمدرضا لطفی، ناظری، علیرضا قربانی و ... داشته و اجرای دهها کنسرت در اروپا و تهران و ... را در کارنامه دارد علاوه بر این با احساس دین به خاستگاهش هراز چند گاهی در ایام حضور در گرگان، به تمرین مستمر با جوانان این دیار و دیگر نقاط استان و شمال می پردازد.

تجربه او در سازماندهی تعدادی از جوانان گرگان در قالب گروه ایرانی و کار مداوم با آنها و تلاش برای معرفی بیش از پیش این چهره های مستعد در سطح ملی، کار ارزشمندی است که هم نشانگر علاقه وی به خاستگاهش است و هم بر ضرورت کار حرفه ای در پرورش نیروی انسانی مستعد صحه می گذارد که امیدواریم با توجه به تاثیرات مثبت فعالیت وی و دیگر هنرمندانی که این چنین می اندیشند، شاهد تداوم حمایت ها از آنان به جهت استمرار معرفی ستاره ها از گرگان به عالم موسیقی ایران باشیم.

پی نوشت: گروه ایرانی به سرپرستی پژمان طاهری با حضور نوازندگان این دیار در تازه ترین برنامه خود از 15 تا 18 مهرماه هر شب ساعت 20 در تالار فخرالدین اسعد گرگانی به اجرای کنسرت تحت عنوان "آئین دگر" می پردازد. 

 

/ 0 نظر / 20 بازدید