یک غروب با بسکتبال گرگان

سوپرلیگ بسکتبال ایران آغاز شده است و دوباره پنجشنبه ای و دوباره شور و حال بسکتبال در گرگان . ساعت دو که از خیابان پاسداران میگذرم دهها نوجوان و جوان و ... را می بینم که با وجود آنکه دو ساعت به آغاز بازی مانده روانه استادیوم آزادی و سالن امام هستند.

برد هفته اول گرگان مقابل دانشگاه آزاد در تهران خیلی ها را امیدوار کرده است . خیلی های دیگر نیز مانند من معتاد بسکتبال هستند . نمی شود گرگان در خانه بازی داشته باشد و آنها تماشاگر بازی تیم شهرشان نباشند هر چند اگر باخت ما به حریف قدرتمند و میلیاردی مسلم باشد.

سریع به خانه می روم تا با عوض کردن لباس من هم راهی سالن شوم . ساعت سه و ربع دوستی به دنبالم می آید و حرکت ما آغاز میشود . در خیابان پاسداران ، کوچه اداره پست و پشت پارک شهر هم جایی برای پارک ماشین یافت نمی شود .

بعد از دو بار گردش برای یافتن جای پارک ، ماشین را در خیابان ملل متوقف می کنیم . با اینکه نیم ساعت به آغاز بازی مانده است و هر دو نیز کارت ویژه داریم و بالتبع برای رفتن به داخل سالن نگرانی نباید داشته باشیم لیکن ناخواسته حرکت ما از داخل پارک به کوچه منتهی به بوعلی و در نهایت ورود از طریق ضلع جنوبی استادیوم چیزی میشود بین دویدن و تند رفتن و هَروله کردن .

خود ما نیز خنده ما میگیرد . به دوست همراهم میگویم پس از این همه مدت هنوز برای رفتن به داخل سالن استرس دارم و تا روی صندلی ننشینم گویی آرام نمیگیرم.

خیلی ها در صف منتظر ورود به سالن هستند و البته آن گوشه ترها عده ای نوجوان و ... را نیز می بینم که شاید به جهت عدم قدرت تهیه بلیت و البته عدم پخش بازی از سیمای استان ، پشت درب ایستاده اند تا شاید اتفاق یا ... آنها را نیز راهی سالن کند.

وارد سالن میشوم . صدای فریادهای کرکننده تماشاگران و جنب و جوش قبل از بازی آنها و تشویق هایشان اولین چیزی است که توجه ها را به سوی خود جلب می کند : " گرگانی دست ها بالا ، پترو میدونه اینجا گرگانه ، گرگانی باغیرت ، گرگان با تعصب و ... " بنرهایی نیز این گوشه و آن گوشه سالن نصب شده است با مضمون " گرگان پایتخت بسکتبال ایران ، یک ایران یک عشق یک گرگان . "

چهار هزار تماشاگر کیپ به کیپ داخل سالن نشسته اند و با شور و هیجان تیمشان را تشویق می کنند . بماند آنکه صدها نفر نیز پشت درب ها هستند .

از بین تماشاگران میگذریم تا جایی برای نشستن پیدا کنیم . عمدتا آشنا هستند و البته اگر اسم و فامیلشان را هم ندانیم این را می دانیم که آنها نیز مثل ما هوادار پر و پا قرص گرگان هستند و وجه اشتراک ما نیز همان عشق ورزیدن به شهر محبوب و متفاوت ما گرگان است و بهانه ما این بار بسکتبال .

در محدوده ای که نزدیک به چهل پنجاه نفر آشنا حضور دارند می نشینم و بعد از سلام علیک و احوالپرسی ، بازیکنان دو تیم را که مشغول آماده شدن هستند از نظر میگذرانم .

پتروشیمی ماهشهر مصطفی هاشمی سرمربی تیم قهرمان فصل قبل مهرام تهران را در اختیار گرفته و البته دو بازیکن نامدار فصل قبل گرگان حامد سهراب نژاد و سامان ویسی را که هر دو ملی پوش هستند به علاوه آیدین کبیر گرگانی الاصل که پدرش سرمربی این فصل گرگان است و بنی کوچویی بازیکن ایرانی آمریکایی و نساج پور و جمشیدوند و هومن رضایی و شاهسوند که هر یک در دوره ای ملی پوش بوده اند، به همراه وینسنت جونز آمریکایی بلندبالا و با تجربه .

اما گرگانی ها چند جوان بومی را دارند و چند غیربومی درجه دوی ارزان قیمت را به همراه دو خارجی متوسط یکی ایان یانگ ترینیداد و توباگویی و دیگری ساشا کوئیچ که از شرق اروپا آمده و شوت ها و  ...  قبل از بازی شان نشان می دهد بازیکنان متوسطی هستند.

پس از تیم گرگان که با وعده 300 میلیون تومانی سایپا و 50 میلیون کمک شهرداری تیمش را بسته ، نباید انتظار برد در مقابل تیم میلیاردی پتروشیمی بندرامام را داشت . بماند اینکه براساس شنیده ها هنوز کمک سایپا نرسیده و باز دوباره همچون سال های گذشته ابراهیم کریمی شهردار ورزشدوست گرگان و رئیس هیئت بسکتبال شهرستان ، در میان مخالفت های برخی از اعضای شورای شهر و این و آن ، اعتبار گرو گذاشته و همین تیم را جمع و جور کرده است تا چراغ بسکتبال در گرگان همچنان روشن باشد. اما مگر نوجوان متعصب دوستدار گرگان که برای حضور در سالن و دیدن پیروزی تیمش لحظه شماری میکند ، با شنیدن مبلغ تفاوت سرمایه گذاری شرکت عظیم پتروشیمی در ورزش در مقایسه با گرگان و البته های حاشیه های گریبانگیر تیم ، باز نیز از آرزویش دست میکشد ؟

بازی آغاز میشود ، تماشاگران تشویق می کنند و در سایه این تشویق و البته تدابیر فنی اسدالله کبیر و حمید کلاسنگیانی و عطا عید محمدی ، بازیکنان گرگان با انگیزه ای دو چندان بازیکنان نامدار پتروشیمی را تحت تاثیر قرار میدهند و ده دقیقه اول را با حساب 20 بر 16 به سود خود به پایان می برند.

مسابقه شهرداری گرگان و پتروشیمی بندر امام در لیگ برتر بسکتبال

عکس ها : حامد بارچیان

هنرنمایی گرگانی ها در کوارتر دوم نیز ادامه پیدا میکند . مصطفی هاشمی سرمربی پتروشیمی بدش نمی آید تا بازی را به حاشیه بکشاند و از این رو مثل سال های قبل با حرکات عجیب و غریب و اعتراض های بیمورد و بالاخره با حرفه ای گری کثیف ، سعی در تحریک تماشاگران دارد . تماشاگران اما سرخوش از بازی خوب گرگان از آن سو فریاد می زنند " رو قلب من نوشته؟ " و از آن سو پاسخ میشنوند " گرگان شهر ِ عشقه " ولی برک معروف هم از بازی گرگان به حال می آید و کمی حرکات موزون از خود به نمایش میگذارد تا از ردیف پشت سر ما فریاد " ولی نوستالژی " به گوش برسد. کوارتر دوم نیز به پایان میرسد و البته نتیجه ای که بر روی اسکوربرد سالن نقش می بندد 39 بر 34 به سود گرگان است و بازار اس ام اس دادن و مطلع کردن گرگانی هایی که در سالن نیستند به جهت اطلاع نتیجه بازی به آنان گرم میشود .

جنجال های مصطفی هاشمی سرمربی پتروشیمی بندر امام در مسابقه بسکتبال با شهرداری گرگان

جنجال آفرینی ها و بهانه گیری های مصطفی هاشمی سرمربی

پتروشیمی بندرامام به روال سال های پیش

دو تیم برای استراحت بین دو نیمه به رختکن می روند و در این سو شادی و احساس لذت را میتوان در صورت بسیاری از همشهریان دید . همه روحیه گرفته اند و با لبخندی بر لب صحبت می کنند.

هاشمی تیمش را تنها 4 دقیقه در خارج از زمین نگاه میدارد و به جهت اخت شدن گروهش با جو سالن آنها را دوباره به محوطه بازی هدایت میکند.

بازی در کوارتر سوم آغاز میشود . طلسم ، بی دقتی ، عجله و اُفت ناگهانی بازیکنان و ... سبب میشود توپ های گرگان یکی پس از دیگری با بی دقتی از دست برود و از آن سو پترویی ها از چپ و راست سبد گرگان را تسخیر می کنند . یکی میگوید " کاش کبیر زودتر تایم اوت بگیرد " دیگری میگوید " کاش بازی همین الان تمام شود " . آری گرگان در این کوارتر تنها یک امتیاز کسب می کند و از آن سو پترویی ها 19 امتیاز کسب می کنند تا نتیجه در پایان کوارتر سوم 40 بر 53 به سود ماهشهری ها باشد.

کوارتر چهارم در حالی آغاز میشود که خیلی از تماشاگران ترجیح میدهند سالن را ترک کنند. نحوه بازی تیم هر چند به مانند کوارتر سوم افتضاح نیست اما به زیبایی و دقت کوارترهای اول و دوم نیست . بازیکنان غیربومی حال چه مشهدی و چه بهشهری و چه ... گویی هنوز درک نکرده اند که پیراهن چه تیم پرهواداری را بر تن کرده اند که اینگونه بی دقت عمل می کنند و البته گویی توان بازیکنان خارجی گرگان نیز به تحلیل رفته تا در نهایت بازی با حساب 55 بر 78 به سود پتروشیمی بندر امام به پایان برسد.

به دور و برم نگاه میکنم . جوانانی که این همه با انرژی برای گرگان کف می زدند و از پیشتازی گرگان در بازی خوشحال بودند اکنون دلگیر و با بهت به سالن خیره شده اند.

یکی میگوید :" کاش اول خوب بازی نمی کردند تا اینقدر امیدوار نمی شدیم "

دیگری که گویی سرد و گرم چشیده تر است پاسخ میدهد : " زور ما بهشان نمی رسید دیگه . اون ها کجا و ما کجا ؟ باید قبول کنیم دیگه "

یکی دیگر از کنار آنها میگوید : " آخه چرا کسی به فکر نیست ؟ مگه فقط زور شهرداری میرسه تیم رو جمع و جور کنه ؟ چرا کسی کمک نمی کنه یه بودجه درست ترمان برا این تیم بذارند ؟ . حیف این همه تماشاچی . محمد ایزدپناه که خراب شد فردا سر کبیر و کلاسنگیانی هم همین بلا رو می آورند  "

بغلدستی من هم سری تکان میدهد و میگوید : " این بازیکن غریبه ها رو از کجا آوردند که اینجوری بازی میکردند ؟ اگه قراره اینقدر شل و ول و درب و داغان باشن که همون درجه دو های گرگان ، بودن دیگه "

آن یک دیگر هم از آن سو میگوید : " باید تحمل کنیم تا ببینیم آینده چی میشه "

آنها را به حال خودشان میگذارم و به سمت درب خروجی حرکت میکنم . این همه جوان گرگانی که با شور و شوق از دو ساعت قبل از بازی روانه سالن بودند اکنون عمدتا با سرخوردگی ، در سکوت و در ناراحتی محض به سوی خانه ها روانه اند . انگار شهر در سکوت فرو رفته است . سکوتی عجیب و وهم آلود . کسی به فکر این سکوت معنا دار هست ؟

چهار هزار جوان ناراحتی شان را به داخل چهار هزار خانواده می برند . ناراحتی که میتوانست شادی و امید و اعتماد به نفس باشد !!!!!!!!!!!!

پی نوشت یک : معتقدم باید به علت پوست اندازی تیم گرگان و جوانگرایی اش ، فارغ از هر نتیجه ، در فصل جاری از این تیم حمایت کرد . لیکن از آن سو بازیکنان نیز باید با احترام به سابقه و پیشینه بسکتبال گرگان ، در هنگام حضور در بازی هر آنچه که در چنته دارند رو کرده و با جان برای تیم بازی کنند و از یاد نبرند که نام این تیم گرگان است .

پی نوشت دو : سیمای استان ( شبکه سبز گلستان ) با وجود استقرار تیمش در سالن و به همراه آوردن کلیه عوامل فنی ، از پخش مستقیم بازی تیم خودداری کرد . گویی سیمای استان برای پخش بازی های تیم تقاضای پول کرده است !!!! البته شاید جذابیت همان برنامه های آبکی و عمدتا سفارشی بیشتر از بسکتبال گرگان با آن همه بیننده و هوادار باشد.

عکس های حامد بارچیان ( خبرگزاری فارس ) از دیدار بسکتبال شهرداری گرگان و پتروشیمی بندرامام را از طریق لینک زیر ببینید.

http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=8910091014

/ 4 نظر / 15 بازدید
ذبیح الله میقانی

سلام به دوست خوبم انشالله که روزی فرا برسه که برای این دلواپسی ها ارزش قائل بشه چون این شهر حقش بیشتر اینهاست خبر دارم در یکی از مسابقات فوتبال دسته 3 کشور یک مشکلی برای تیم فوتبال یک استانی پیش آمد استاندار آن استان کنار زمین فوتبال آمد و تا زمانیکه این مشکل حل نشده بود زمین فوتبال را ترک نکرد تا زمانیکه مشکل حل شد و رفت خوب خودت مقایسه فرمایید باید تمام مدیران مرتبط فعالیتهای ورزشی باید دست در دست هم دهنند تا مشکلات ورزشی را حل نمایند به امید آنروز [گل]

محسن

گمان نمی کنم به جز عده ای معدود کسی به فکر این سکوت معنا دار باشد........

امید گرگانی

س. به نظر بنده وضعیت تیم امسال شدید نگران کننده است با وجود اینکه امسال اسپانسر هم داریم بجز یکی دو بازیکن خوب چیز دیگه ای هم جذب نکردند. وای؟؟