بایدهای جذب سرمایه گذار در گرگان

اشاره : از آغازین روزهای راه اندازی وبلاگ گرگان ما ، گرگاندوست ناشناسی با نام های شهروند و شهروند گرگانی ، با ارسال نظر و یا ایمیل های مختلف با مضمون های تشویق به ادامه نوشتن و یا اشاره به دردها و البته استعدادهای گرگان ، با نگارنده همراهی کرده است.

ایشان در تازه ترین مطلب ارسالی خود به بحث سرمایه گذاری در گرگان پرداخته است.

بایدهای جذب سرمایه گذار در گرگان 

 

 سرمایه بالقوه هر جامعه  مردم آن هستند و سرمایه گذاری که در هر منطقه انجام میشود  می بایست در درجه اول با لحاظ رفاه و آسایش  مردم باشد.

همچنین سواد عمومی و رشد اقتصادی ، اجتماعی و ..... مردم یک شهر می تواند یکی از مهمترین فاکتورهای سرمایه ای یک شهر و در نهایت توسعه آن  باشد .

بعنوان مثال در شهری مثل گرگان چه تعداد پزشک متخصص ، مهندس کارآمد ، تاجربزرگ ، استاد تمام دانشگاه و ... که در سطح ملی و بین الملل مطرح باشند سکونت دارند؟

اما از این موضوعات که بگذریم باید بررسی شود که در چند سال اخیر چه اقداماتی در زمینه سرمایه گذاری (از نظر سخت افزاری) در شهر گرگان صورت گرفته است ؟ و گرگان رتبه چندم را در بین مراکز استانها دارد ؟

به نظر صاحب این قلم با توجه به برخی اقدامات صورت گرفته در امر سرمایه گذاری این شهر باز هم تا رسیدن به معیارهای مطلوب فاصله های زیادی دارد . البته هیچگاه وضعیت شهر گرگان را با کلان شهرهایی چون تهران ، مشهد ، تبریز ، اصفهان و ... مقایسه نکرده و انتظار هم نیست که ظرف چند سال به آنها برسیم .

اما در یک مقایسه کوچک با شهرهای شمالی نیز به این نکته می رسیم که با وجود ظرفیت های متعدد گرگان ، به هیچوجه  وضعیت خوبی نداریم.

 

با توجه به اینکه بودجه شهرداری گرگان تقریبا برابر بودجه شهرهایی چون آمل ، بابل و ساری است اما سرمایه گذاری های شهرداری گرگان برای توسعه این شهر اصلا قابل مقایسه با آنها نیست بعنوان مثال طی همین سه سال اخیر در ساری شاهد احداث چندین تقاطع غیر همسطح بزرگ ، بزرگترین سد لاستیکی کشور بر روی رود تجن که جنبه تفریحی و توریستی دارد ، بزرگترین شهربازی شمال کشور و .... بوده ایم اما پروژه های بزرگ گرگان به عنوان شهری با سابقه طولانی شهرنشینی و مرکز استان ، در حد زیرسازی و آسفالت چند خیابان و دیوار رودخانه و احداث کانال آبهای سطحی بوده و کمتر شاهد اجرای پروژه های بزرگ هستیم که این بسیار تاسف بار است .

این نکته نیز لازم به ذکر است که وضعیت ظاهری شهر گرگان از لحاظ زیباسازی ، منظر مطلوب شهری به هیچوجه جذب کننده سرمایه گذار نبوده و گاه سبب دفع نیز میشود.

چرا ؟ چون وضعیت ظاهری شهر اولین موضوعی است که توجه هر کسی را به خود جلب میکند.( درست مانند آراستگی ظاهری یک انسان )

 

بررسی بعضی ازعوامل بازدارنده در سرمایه گذاری شهر گرگان :

 

 

1_ وضعیت نامناسب زیرساخت های شهری و زیباسازی گرگان

وضعیت مبادی ورودی شهرو سطح شهر چه از نظر زیبایی و چه از نظر ترافیکی اصلا مناسب نیستند  . همانطور که در بالا هم اشاره شد شهرداری به عنوان متولی شهر و اولین سرمایه گذار می بایست توجه ویژه ای به ابن امر داشته باشد و هر بودجه ایی که به طرح های بزرگ و کوچک  در شهر اختصاص  می دهد آنرا سرمایه گذاری برای شهر بداند نه هزینه .

بعنوان مثال شخصی از طریق فرودگاه وارد گرگان میشود  اگر شما به مسیر فرودگاه تا مرکز شهر دقت کرده باشید متوجه می شوید که این مسیر از نظر زیبایی  وضع بسیار ناخوشایندی دارد . میدان ترمینال نیز که  زمانی از زیباترین میدان های کشور بود در حال حاضر اصلا منظر مناسبی بعنوان ورودی شهر ندارد مخصوصا در شب که بسیار تاریک و بی روح است ویا در بلوار جرجان که بدلیل وجود گاراژ مینی بوسها و توقف سواریها و وانت ها و همینطور بریدگی مقابل شهرک امام که محل دور زدن ماشین ها می باشد ، مجموعا وضعیت اسفناکی را  در آن قسمت از شهر بوجود آورده است. 

پیشنهاد من در این زمینه این است که با ارائه طرحی جامع و با تصویب بودجه ای قابل توجه از سوی شورای شهر، شهرداری تصمیمات جدی و کارسازی را ذر این زمینه داشته باشید .

به عنوان مثال فاصله ابتدای ورودی گرگان از سمت فرودگاه ( پست  اداره برق) را روکش آسفالت و طرفین جاده را فضای سبز ایجاد کنید یا خیابان حد فاصل بین فلکه ترمبنال تا فلکه شهدا را عریض کرده و وسط آن بلوار احداث نمایید ( با توجه به عدم ساخت و ساز جدید در آن خیابان امکان انجام عقب نشینی در این خیابان ممکن است) و یا در بلوار جرجان با انتقال گاراژ مینی بوس ها و تبدیل آن به پارک می توان آن منطقه را از این وضعیت نامناسب خارج کرد .

 همینطور با همکاری  استانداری و اداره های مربوطه  میتوان در انتهای بلوار جرجان ( بین جرجان تا جلین)  با احداث میدانی بزرگ  ، ترمینال مناسبی برای مینی بوسها ، سواریها ، وانت ها و حتی ترمینال مخصوص کامیون داران  احداث کرد که هم معضل ترافیک را از بین میبرد و هم زیبایی خاصی به ورودی شرقی گرگان میدهد  و نیز میتوان از آن به عنوان یک سرمایه گذاری بزرگ از جانب شهرداری برای مردم شهر گرگان نام برد که چندین دهه مورد استفاده شهروندان قرار گیرد .

البته در مورد وضعیت گرگان مطالب زیادی دارم  ، ولی چون در این بحث نمی گنجد به همان چند مورد بالا بسنده میکنم .

 

2_ عدم هماهنگی بین دستگاههای اجرایی در امر سرمایه گذاری

این مورد هم متاسفانه یکی از موانع بزرگ در امر سرمایه گذاری شهر گرگان است که تا به حال لطمه های سنگینی بر توسعه این شهر زده و به نظر صاحب این قلم تنها راه حل این موضوع جلسات متعدد و منظم (با تاکید زیاد) اعضای شورای شهر با دستگاههای اجرایی  است  و همینطور پیگیری  مستمر و جدی همه اعضای شهر برای حل و فصل این جور مسائل . و همینطور درخواست از نمایندگان گرگان در مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به این جور مسائل (هر چند که آنها نسبت به این موضوعات بی تفاوت باشند) و همچنین طولانی بودن مدت زمان صدور مجوز ،  قوانین دست و پا گیر و بروکراسی اداری در شهرداری و سایر نهادها هم از مسائل مهم رکود در بخش سرمایه گذاری گرگان می باشد .

 

3_ وجود مسائل سیاسی و حاشیه ایی

این مورد هم دقیقا مانند مورد بالایی بوده و باید از کانال نمایندگان مجلس و شورای شهر برطرف شود . که به اعتقاد خودم  با وضعیت فعلی شاید به  این زودیها میسر نباشد .

 

4_ ناشناخته ماندن استعدادهای بالقوه شهر گرگان در کشور

این هم یکی دیگر از عواملی ست که باعث شده سرمایه گذاران اندکی وارد این شهر بشوند . چون بیشتر آنها از استعدادها و ظرفیتهای گرگان بی اطلاعند و بیشتر سرمایه های آنها صرف استانهای همجوار از جمله مازندران می شود . همینطور نام استان که متاسفانه در بدو تاسیس استان ،  گلستان نامیده شد و هنوز برای بسیاری از هموطنان ناشناخته مانده (و ضربه بدی به توسعه سرمایه گذاری این دیار وارد ساخته است) و یا اگر هم این منطقه را بشناسند با توجه به تبلیغات نادرست صدا و سیما از این استان مبنی بر زندگی  قبیله ای تصور اکثر مردم کشور بر این است که مردم گرگان به این سبک زندگی می کنند و این امر خود دلیلی بر نیامدن سرمایه گذار به این شهر است .

در این زمینه خبرنگاران رسانه های مختلف خبری می توانند نقش مهمی را ایفا کنند و با درج مقاله ها و گزارشات مختلف از گرگان و فرهنگ آن این خلا را مرتفع سازند  .  همینطور شهرداری گرگان با صرف هزینه هایی  برای شناساندن فرهنگ گرگان زمین ،  این تصور نادرست را از بین ببرد . بعنوان مثال نصب سامانه ارسال پیام خوشامدگویی به گوشی مسافرینی که به فرودگاه گرگان وارد میشوند یا ارسال بلوتوث به گوشی مسافرین که شامل کلیپی از معرفی جاذبه های گرگان باشد می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد .

 

5_ گرانی زمین و کشاورزی بودن منطقه

یکی از چلشهای بزرگ عدم استقبال سرمایه گذاران ازگرگان ،گران بودن زمین و همینطور هزینه های زیاد و مدت زمان نسبتا طولانی تغییر کاربری اراضی می باشد .  همین امر هم بهانه خوبی را به دست افرادی داده که کلا با توسعه گرگان مخالفند و باعث فرار سرمایه گذار می شوند . به اعتقاد من در شهر گرگان با توجه با اراضی نسبتا زیاد حاشیه بلوار صیاد شیرازی و همینطور اراضی ورودی شهراز  سمت سعدآباد  ، و نیز وجود بیش از 10 گاراژ در سطح شهر (حوالی فلکه مازندران و کریمی) که بسیاری از آنها متروکه شده اند مشکل تامین زمین تقریبا وجود ندارد و تنها مشکل این حوزه فقط و فقط دخالت ها و سنگ اندازی های یکسری افرادی که به منافع خود می نگرند است .

برای حل این چالش هم بهترین راه حل تشکیل ستادی در شهرداری یا فرمانداری به عنوان بانک زمین است یعنی اینکه شهرداری هر ساله با اختصاص مبلغی چند هکتار از اراضی حاشیه شهر را خریداری کرده و زمانی که سرمایه گذاری (چه خصوصی و چه دولتی) به زمین نیاز پیدا کرد شهرداری آنرا در اختیار آن قرار دهد البته با شرایط خاص و دریافت درصدی از سهم و  سود سرمایه . ( در صورت به بهره برداری رسیدن پروژه مورد نظر منبع درآمدی هم برای شهرداری می شود )

 

6_ مرزی بودن استان

با توجه به اینکه مرزهای منطقه شمال گرگان از امنترین مناطق کشور محسوب می شود اما تصور ناامنی و بروز برخی مشکلات برای بسیاری از سرمایه گذاران کشور ، باعث شده که اکثر آنها در شهرهای مرکزی کشور سرمایه گذاری کنند . در این مورد هم می بایست با شناساندن و تبلیغات موثر توسط شورای شهر و شهرداری این نگرانی را برطرف کرد .

 

 

البته موارد بسیاری در عدم  حضور سرمایه گذار دخیل  هستند  و  بنده  موارد بالا را که از اولویت بیشتری برخوردار هستند عنوان کردم و اگر توجه داشته باشید در همه موارد بالا نقش شورای شهر و شهرداری گرگان را هم به میان آوردم چون اولا قرار است سرمایه گذاری در گرگان اجرا شود و ثانیا شورا و شهرداری (همانطور که در بالا هم اشاره کردم) به عنوان متولی شهر و سازمانی که از اختیارات قانونی نسبتا زیادی  برخوردار است می توانند در صورت همکاری با سایر نهاد ها بیشترین و بزرگترین قدم را در این راه بردارند .هر چند که معتقدم نباید حضور سایر ارگانها و شهروندان را در این امر نادیده گرفت .

تا زمانی که این مشکلات را به عنوان مقدمه کار برطرف نکنیم برداشتن قدم های بعدی تقریبا بی تاثیر است .

در واقع با وجود این مشکلات سرمایه گذار احساس امنیت نمی کند و رغبتی هم برای حضور در گرگان نخواهد داشت

 

برای سرمایه گذار می توان مثال پرنده را آورد ، پرنده هر کجا که احساس امنیت کرد به زمین می نشیند و با احساس کمترین خطر آن مکان را ترک می کند .

یا اینکه اگر از زبان کسبه شنیده باشید ، هر مشتری راضی 10 مشتری دیگر را به مغازه می آورد و برعکس

حالا اگر این موضوع را به یک شهر بسط دهیم  ، شما حساب کنید که اگر یک سرمایه گذار با نارضایتی گرگان را ترک کند چه می شود ...

در واقع امروزه شهرهایی از نظر توسعه و پیشرفت موفق هستند  که پول مردم شهرهای دیگردر آنجا خرج شود .و همین امر سرمایه دو چندانی را وارد یک شهر میکند .

 

     

 

طرح های پیشنهادی برای سرمایه گذاری در گرگان :

 

بخش هایی که در این بخش اشاره میکنم از نیازهای اساسی شهر بوده و کمبود امکانات در این زمینه ها باعث شده شهر پیشرفت لازم را نداشته باشد و همینطور خروج سرمایه و تلف شدن وقت و ثروت مردم ( من جمله در بخش درمان ) را به همراه بیاورد  . مطمئنا در صورت تحقق حتی 10 درصد این طرح ها جهش نسبتا خوبی را در توسعه شهر شاهد خواهیم بود  و خیلی از مشکلات دیگر شهر هم به واسطه آن حل می شود (من جمله معضل بیکاری ، اعتیاد ، سرقت ، طلاق ، تکدی گری ، دست فروشی و سد معبر ، افزایش در آمد های شهرداری و مردم ، مشکل نبود اسپانسرهای قوی در امر ورزش گرگان و ............)

     

 

1_ درمان

از مهمترین مسائلی که باید در امر سرمایه گذاری به آن توجه ویژه  شود ، بخش درمان است چون گرگان 400 هزار نفری به عنوان مرکز استان در این امر بطور جدی دچار کمبود و مشکل است و همین امر هم باعث شده تا بسیاری از همشهریان محترم برای دریافت خدمات درمانی به سایر شهرها مراجعه کنند که این موضوع باعث خروج سرمایه از شهر و اتلاف وقت مردم می شود . با اجرای چند طرح مهم در این بخش علاوه بر جلوگیری از رجوع شهروندان به نقاط دیگر ، گرگان می تواند بعنوان قطب درمانی شمال کشور تبدیل شود و سود کلانی هم نصیب این شهر شود  .

            

   1 ) احداث بیمارستان فوق تخصصی جنرال با ظرفیت بیش از 400 تخت مجهز به تمامی تجهیزات پیشرفته

   2 ) مرکز یا بیمارستان ویژه اعصاب و روان(جهت نگهداری و مداوای بیماران روانی)

   3 ) بیمارستان ویژه بیماران سرطانی

   4 ) راه اندازی مرکز توریسم درمانی در منطقه خوش آب و هوای  زیارت

   5) احداث چندین کلینیک و پاراکلینیک فوق تخصصی

  2_ورزشی و تفریحی

  

1)   احداث مجموعه بزرگ تفریحی و ورزشی ، که این مجموعه می تواند شامل بخش های مختلف از ورزش های مفرحی چون دریاچه قایقرانی ، اسب دوانی ، زمین گلف ، پیست های اسکیت و دوچرخه سواری ، سالن بیلیارد ، استخر و ورزش های آبی و .... باشد .

2)      احداث چندین باب مدرسه تخصصی ورزشی چون فوتبال ، بسکتبال ، والیبال ، ژمیناستیک و .....

3)   تامین چند هکتار زمین توسط شهرداری برای احداث سایت خانه های ورزشی قهرمانی بطوری که مشکل تهیه زمین برای رشته هایی که دارای سالن تخصصی نیستند حل شده و همه آنها در یک مکان مستقر شوند .

 

 

3_تجاری و خدماتی

خوشبختانه طی  چند سال اخیر اقدامات خوبی در احداث پاساژها و مجتمع های تجاری در گرگان صورت گرفته اما مجتمعی که بطور تخصصی به یک صنف اختصاص داده شده باشد کم داریم . مثلا احداث برج سرمایه اقدامی خوبیست جهت اسقرار شرکت ها و مشاغل مربوط به امور خاص خود .

   

/ 27 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

اگه بشه چي ميشه....[متفکر] در مورد گاراژ ميني بوس ها:آقاي ميقاني گفتند كه توسط يه فئودال زميني قراره اهدا بشه وبه زودي گاراژ رو به اونجا منتقل مي كنند. در مورد بيمارستان هاي گرگان:چه دولتي هاش چه خصوصي هاش به درد .....به خصوص كشتارگاه 5آذر كه ديگه نهايت.... من نميدونم اين بيمارستان رئيس و مسئول نداره.چرا اينفدر بي در وپيكره و كي به كيه؟؟[کلافه] دكتره دستورِ عملِِ بيمار رو ميده،جناب ميره خونه ،تازه با تلفن پرستار يادش مياد كه عمل داشته و با خيال راحت ميگه ان شا الله فردا.تصور اين بي مسئوليتي اعصابم رو بهم ميريزه.[نگران] به دليل خرابي دستگاه،كار كه از كار ميگذره متوجه حال بيمار ميشند.مثلا فشار بيمار چهاره ،دستگاهشون10 نشون ميده يا واسه ضربان قلب هم همينطور. تميزي ونظافت بيمارستان ها كه ديگه حرفي واسه گفتن نداره. [اضطراب] سرقت و تكدي گري كه ديگه به حد اعلا رسيده.طوري كه تو روز روشن جلوي در خونه ي ادم ميان كيفت رو ميقاپن و دِ برو كه رفتيم و از دستت هم هيچ كاري بر نمياد. در مورد دانشكده فني مهندسي:واقعا من نميدونم اگه تو استانمون دانشگاه آزاد رو نداشتيم چي ميشد. [سوال]

خاطرات من

امیدوارم این مشکلاتی که مطرح شدن به مرحله ی عمل در بیایند

اعظم مامان سپهر

با سلام فكر كنم اين پيشنهادات با حجم زياد سرمايه گذاري كه بايد انجام بشه حالا حالا يه روياست اما اينكه دوستاني هستند كه به فكر گرگانند جاي بسي خوشحاليه!!

m&j

واقعا مسائلی هست که همواره نادیده گرفته می شود است.ما که جاذبه های گردشگری زیادی داریم همواره در جذب مخاطب جهت سرمایه گذاری محروم بوده ایم و کو گوش شنوا انگار همان کارهای دم دستی سود بیشتری عاید مدیران نا کار امد ما می کند

حسینی

چرا آپ نمی کنید؟![نگران]

مهران

امیدوارم که گرگان هر چه بیشتر پیشرفت کند و پر جاذبه تر شود[تایید][گل]

رضا عظیمی

دوست عزیز تمام نکات ذکر شده بسیار مهم واجب وزیر بنایی برای ساخت گرگانی زیباتر است.می خواستم بگویم این نکته مهم که وجود صنعت و مخصوصا صنعت سبز حداقل همچون صنعتهایی که در سطح شمال کشور موجود است و یا در حال انجام است اشارهای کنید. زیرا صنعت از بین برنده بیکاری و مشوق کسب و در آمد بالا و محو کننده فقر اعتیاد و بیکاری مفرت و کارهای کاذب در سطح این شهر می باشد.در صورت امکان به این نکته اشاره کنید .زیرا این شهر بیش از هر چیزی به صنعت بزرگ و واقعی نیازمند است.