از تخریب باغ تاریخی گرگان خودداری شود

در طول تاریخ همواره از شهر عزیز ما گرگان با پیشینه‌ای طولانی در زمینه معماری و شهرسازی، به عنوان سرآمد شهرهای شمال کشور یاد می‌شده که آثار و نشانه‌های این سرآمدی هنوز در گوشه و کنار این شهر تاریخی مشاهده میشود. موضوعات باارزشی مانند بافت تاریخی شهر، بازارها،آب‌انبارها، مساجد، تکایا، اماکن مذهبی، فضاهای باز شهری، باغات و .... همه و همه از یک سو نشان از تدبیر،درایت و برنامه‌ریزی پیشینیان‌ما در اداره شهرها داشته و از سوی دیگر نشانه‌ای از این واقعیت است که خداوند متعال کمال موهبت خود را به‌کار گرفته تا گرگان طبیعتی بی‌نظیر و بهشت‌گونه داشته باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیست شهری شورای شهر گرگان با اشاره به این مطلب در نامه ارسالی خود به رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گلستان، در ادامه آورده است:متاسفانه‌‌با بی‌توجهی و کم‌لطفی‌های پرآسیبی که در طبیعت سرسبز و تاریخ این شهر روا داشته‌ایم روز به روز این نگین سبز شهرهای شمال کشور از برون و درون دچار آسیبهای زیادی میشود و با کمال تاسف از دهها باغ این شهر مانند باغ بوستانی در شاهزاده‌قاسم، باغ سید کریم در ایرانمهر، باغ میرکریم، باغ آلوچه‌باغ، باغ پلنگ، باغ‌شاه، باغ‌هزار درخته، باغ سبزه‌میدان و .... ، تنها باغ کشاورزی باقی مانده که به دلیل سابقه طولانی، گونه‌های متنوع گیاهی و درختی زیاد، علاوه بر آنکه یک باغ بزرگ گیاه‌شناسی و تاریخی بوده ،از شاخصه‌های ارزشمند شهر گرگان محسوب میشود.

عبدالرضا چراغعلی سپس آورده است: اما متاسفانه چند هفته‌ای است در محافل مختلف از تبدیل این باغ تاریخی و بخش زیادی از اراضی راه‌آهن گرگان که برای توسعه آتی پیش‌بینی گردیده، به مجموعه مسکونی سخن گفته میشود که این موضوع موجبات نگرانی گروه‌های مختلف کارشناسی را فراهم آورده است.

عضو شورای شهر در ادامه خطاب به ناظمی خاطرنشان کرده است: با عنایت به جایگاه قانونی جنابعالی .... ،انتظار می‌رود با پیگیری قانونی موضوع، اقدام لازم به عمل آید. ضمنا نظر به ضرورت تامین مسکن افراد نیازمند ، پیشنهاد می‌گردد با توجه به تهیه طرح جامع تجدید نظر توسط مهندسین مشاور جهت شهر گرگان، میتوان در ضلع شمال‌، شرق یا غرب شهر گرگان این مکان‌یابی صورت پذیرد تا هم پاسخگوی نسل آینده باشیم و هم برای نیازمندان تامین مسکن کرده باشیم.
--------------------------------------------------

**- از مکاتبات اینچنینی عبدالرضا چراغعلی عضو شورای شهر گرگان به جهت صیانت از منافع مردم این دیار، میتوان به عنوان اقداماتی پسندیده نام برد لیکن مرقومه‌های اینچنینی زمانی میتواند مفید فایده باشد که همه اعضای شورای شهر خارج از مصلحتهای فردی و گروهی با وفاق بر روی منافع گرگان، با کنار گذاشتن برخی حرف و حدیثها تنها به نوشتن‌ها و سخن در میان خود بسنده نکرده و با پیگیری و پیگیری سبب‌ساز باقی ماندن نامی نیک از خود در تاریخ گرگان شوند. 

/ 0 نظر / 4 بازدید