باران و بهانه ای برای نوشتن / سفر و دوباره گرگان

اول نوشت : حس و حال نوشتن نداشتم اما وقتی که از پشت پنجره باران را دیدم که در میانه تابستان ، اینگونه عاشقانه چهره شهرم را نوازش می کند به وجد آمده و با خود گفتم " بی خیال خواب در این ساعت نزدیک به یک بامداد، بگذار فردا هم سر کار رفتن ما دیر شود  ". پس به سراغ لب تاب آمده و نوشتن را شروع کردم.

سفر دوای آشفتگی های ذهنم است و از این رو کمی برایم آرامش به ارمغان می آورد لیکن هر چه قدر که این سفر شیرین و به یاد ماندنی و پایان آن سخت باشد لیکن شوق مستولی بر روح در ابتدای گرگان ، چه سفر هوایی باشد و چشم انداز اولت از شهر ، محمدآباد و فلکه ترمینال و گنبد فیروزه‌ای امام زاده ، و چه آنکه زمینی باشد و نظرگاه نخست ؛تابلوهای سبز نشانگر روستاهای حاشیه شهر و درختان ردیف در دو سوی ورودی گرگان و ... ، حسی لذت بخش در من ایجاد می کند.

ابتدای گرگان که برای رفتن به خانه سوار تاکسی می شوم دلم میخواهد راننده از داخل شهر حرکت کرده تا بتوانم پارچه ها و ... نصب شده در حاشیه خیابان ها و میدان های گرگان را خوانده تا دریابم در این چند روزی که نبودم در شهر دوست داشتنی ام چه اتفاقی افتاده است. درست مانند روزهای سربازی که در اوج خستگی ناشی از هفت ساعت سفر با اتوبوس ، دلم نمی آمد پس از نزدیک به دو ماه دوری از گرگان ، سریع به خانه رفته تا مبادا عطش ندید کوچه خیابان‌های شهرم ، بیش از این در دل باقی بماند.

حتی گاه که عمر سفرم بیش از چند روز نیست در دقایق اول ورود به شهر ، احساس می کنم در این مدت کوتاه اتفاقی افتاده که از آن بی خبرم. پس با اولین آشنایی که همکلام میشوم می گویم " چه خبر گرگان ؟ اتفاق خاصی نیفتاده ؟ " سئوال های اینچنینی می پرسم هر چند که خود در مدت سفر ، روزانه با گرگان در تماس بوده و چندان هم بی خبر از خاستگاهم نبوده ام.

بعضی اوقات حتی گاه به دنبال یک معجزه ، در گوشه گوشه شهر به دنبال پروژه هایی می گردم که شاید در این چند روز که نبوده ام از دل زمین بیرون آمده و بالتبع چه دیر چه زود باعث رونق بیشتر شهر عزیزم می شود . ولی افسوس که هیچ خبری نیست.

همیشه به مقصد که می رسم و می خواهم پول تاکسی را که بدهم سعی می کنم ناخن خشکی نکرده و از آنجا که در غربت همیشه دست و دل بازی به سراغ فرد می آید ، در وطن نیز راننده تاکسی را البته اگر اهل دل باشد بی نصیب نگذاشته تا عذاب وجدان نگیرم.

خریدهایم از سفر را که بالا و پایین می کنم در کنار لذت داشتنشان ، نهیبی از درون به من می گوید " همیشه پول ها را از گرگان جمع کرده و اینور و آن ور خرج شان میکنی، پس کو آن عشق به گرگان که می گفتی؟ "

نمی دانم این حس طبیعی است یا غیرعادی. نمی دانم. اما حق می دهم به همشهریانی که در وانفسای مشکلات تحمیل شده از سوی جامعه ، نه تنها این حس را به گرگان نداشته بلکه کاملا متضاد نیز فکر می کنند.

***

در خلال سفر گروهی اخیر که به مقصد یکی از جزایر جنوبی انجام شد، شبی در یکی از رستوران ها و در هنگام اجرای موسیقی زنده ، هنگامی که خواننده از حاضران که از اهالی جای جای ایران بودند درخواست می کرد گویش یا زبان مورد علاقه خود را جهت اجرای ترانه به لهجه یا ... آن قومیت اعلام کنند ، فردی از همراهان ما که اهل یکی از روستاهای نزدیک به گرگان از سمت غرب بود فریاد برآورد " گیلکی ، گیلکی "

خواننده گروه به تصور آنکه فرد مورد نظر درخواست ترانه گیلانی کرده ، شروع به خواندن تصنیفی رشتی کرد.

نوازندگان و خواننده ترانه گیلانی را که به پایان رساندند از دوست ما پرسیدند " راضی شدی؟ " و او نیز گفت " منظورم از گیلانی این نبود. گیلکی غرب گرگان و مازندران را می گفتم "

- : گرگان؟ مگر گرگانی هستید.

_ : بعله

- : ایول، ایول ، توی گروه هفت نفره ما دو نفر گرگانی هستند. آقای ... و آقای ... ( جمعیت کف) ، خودم هم که یک جورهایی میشه گفت نصفم گرگانی ئه. پس به یاد گرگان و خاطرات ما از گرگان ، از پشت این میکروفون داد می زنم ، عشق است گرگان ، گرگان ، گرگان ، عشق است همه جای ایران ( جمعیت کف )

و چه لذتی داشت ، مشاهده عشق به شَهرت در فرسنگ ها دور از گرگان.

آخر نوشت: ساعت یک و پنجاه و چهار دقیقه بامداد سه شنبه سیزدهم مرداد ، باران لحظه به لحظه شدیدتر می شود. در آستانه سالگرد سیل های مهیب سال های گذشته استان هستیم. نکند ... . خدا نکند.

 

/ 10 نظر / 6 بازدید
ابوطالب ندری

درود بر حاج علی اقا اقا زیارت قبول جزیره کیش نا رو نمی بری و تنها می رید ای کاش می نوشتی خواننده معروفی که گفتی کی بود؟ ازت راضی نمی شم علی جون تا وقتی که پارک بین المللی گلستان رو کار کنی و ویژه بپردازی... سالن اجلاس سران اسلامی هستم الان اول 7 صبح هست و کنفرانس مهدویت هست و دور روز در ستاد خبریش انشاالله کمک می کنم در بحث عکس... اقا یک مصاحبه هم از ما در نشریه دهیار چاپ کن 1- بحث ابندان و گسترش ابندانهای موجود ( دوقلو رو افزایش یا بازسازی کنند ) در جنگل امامزاده طیب ع با توجه به خشک سالی ها ی احتمالی و به هدر رفتن حداقل 7 الی 8 ماهه اب دو رودخانه امامزاده و اشند در جنگل فوق که بحث بازسازی سفره های زیر زمینی رو باید بفکر باشیم که در پایین دست از چاههای کشاورزی استفاده گردد و چیزی مهم دیگری که باید اشاره گردد در زوستاهای پایین دست به اشکال مختلف جهت تامین اب شرب روستاها چاه اب زده که این چاهها در سیستم مشترکی به دو مجتمع والش اباد و روبروی خط سیاهتلو هدایت می شوند و ان اب جهت اب شرب گرگان می رود که در ظاهر مردم روستاها رو گفته برای اب شرب شماست اما به کام گرگانیها ! بعد از چند وقت دیگر شاهد خشک ش

دائمی

سلام کیش مات شدی مگه نه ؟

الهه (دشت سفید)

بنظر من وقتی مسافرت کنی و اطرافت رو بیشتر بشناسی شاید بهتر بتونی برای شهرت مفید باشی. چون ممکنه ایده ای بگیری که بتونی در اونجا پیاده کنی برای آباد شدن هر چه بیشتر. حالا از نوع هنر و فرهنگ یا تجارت و یا ساخت و ساز. در ضمن من همیشه هر جا که میرم یک یادگاری کوچولو از اونجا میخرم و روی قفسه یادگاریهام میگذارم. خوب و خوش باشید

يادداشتهاي يك كردكويي

از لطف شما ممنونم . ..زيباييهاي شمال در زير باران جلوه اي ديگر دارد

patrik

رسیدن به خیر جنوب اومدی؟کجاها!؟ مام میایم گرگان پولامونواونجا خرج میکنیم غمت نباشه!ما و شمانداره!

شهروند

خاک خوردن طرحهای نیمه کاره در شهر گرگان شمال نیوز: رئیس کمیسون نظارت و بازرسی شورای شهر گرگان گفت: وجود طرحهای نیمه کاره زیاد در این شهر مایه خجالت است. ذبیح الله میقانی در جلسه علنی شورای شهر گرگان افزود: تکمیل طرحهای نیمه تمام بلاتکلیف شهر نیازمند درایت و تدبیر منتخبان و مدیران اجرایی است. وی اظهار داشت: با گذشت چند سال زمینهای باکرمحله، هزار پیچ، تهیه وسایل شهر بازی، هتل ناهارخوران، تله کابین و فرهنگسرا شهر گرگان بلاتکلیف مانده است. میقانی خاطرنشان کرد: از میان این همه طرحهای نیمه تمام که از دوره قبل باقی مانده، تنها پس از چهار سال مجوز پروانه ساخت تله کابین گرگان صادر شده است و اگر اجرای این طرح را پیگیری نکیم، احتمال اینکه ساخت و راه اندازی تله کابین در لابه لای سایر کارهای شهر گم می شود.......... http://www.shomalnews.com/index.php?view&sid=15662

patrik

ای به تو روز و شب جهان روشن به رخت چشم عاشقان روشن به حدیث تو کام دل شیرین به جمال تو چشم جان روشن میلاد مهدی فاطمه بر تو و همه گرگانی های عزیز مبارکباد[گل]

سحر

سایبان عشق را چشم و چراغی چون تو بس خانه ی این سینه را زیبای باغی چون تو بس یارب این دنیای پر احساس را جانی بده سایبان عشق را هر لحظه مهمانی بده در نگاه دوستان پر میشود منزل ز نور مهربانان پر کنید این خانه را از شوق و شور سلام روز بخير...با آپ جديدي به روزم دوست داشتي يه سربزن خوشحال ميشم روز قشنگي داشته باشي[بغل][گل][بغل]

سحر

سایبان عشق را چشم و چراغی چون تو بس خانه ی این سینه را زیبای باغی چون تو بس یارب این دنیای پر احساس را جانی بده سایبان عشق را هر لحظه مهمانی بده در نگاه دوستان پر میشود منزل ز نور مهربانان پر کنید این خانه را از شوق و شور

دروغ

چه کسی درست د رساعت سه و ربع کم بعد از ظهر ، 13 مرداد عاشق شد؟ اوناییی که " دایی جان ناپلئون" رو خوندن یا فیلمش رو دیدن خوب می دونن