محرم در گرگان ما

محرم گرگان هم حال خودش رو میده ها. جان گرفتن محلات قدیمی با حضور فرزندان گرگان از محلات مختلف شهر در بافت تاریخی استراباد و تکیه های پرخاطره دربنو و میدان و شاهزاده قاسم و نعلبندان و سرچشمه و میخچه گران و سرپیر و سبزه مشهد و دوشنبه ای و چهارشنبه ای و ... .

محرم گرگان و دیدار دوباره بچه محل ها و دوستان قدیمی که شاید ماه ها آنها را ندیده بودی. محرم و بوی ساک و چلومرغ های نذری که به  جهت سپاس برآورده شدن نذری ، آرزویی ، درخواستی و ... کوچه پسکوچه های شهر باران زده ما را فرا میگیرد .

 محرم گرگان و عَلم ها و طوق های محلات ، محرم گرگان و چهل منبره اش و قورمه سبزی ها و تخم شربتی ها و شمع هایی که با هزار آرزو در مجمع ها ( سینی های بزرگ ) روشن میشود.

محرم در گرگان - علم

محرم باصفای گرگان و حضور دسته جات زنجیرزنی و سینه زنی آن محل در این محل با سلام علم مهمان به پیرتکیه محل میزبان ، محرم و یادکردی از درگذشتگان محل ، محرم و شلوغی میدان عباسعلی در شب عاشورا و امامزاده عبدالله در صبح عاشورا و ... ، محرم و دسته چوبی ها و و تعزیه خوانی ها و اَشوری ها ( مجالس روضه خوانی زنانه ) ، و ... .

آری محرم است و شیوه های گوناگون عزاداری که در هر شهر و هر دیار با سنت های مردم آن سامان گره خورده است و برای ما فرزندان گرگان نیز محرم ، یادآور خاطرات گوناگون و متفاوت ما از کودکی تا به امروز .

و پایان سخن آنکه ؛ گرگان دوستت دارم . چه در محرم چه در رمضان ، چه در نوروز چه در شب یلدا و چه در پایین شهرت و چه در بالای آن.

----------------------

پی نوشت :

- چندسالیست که به جهت تعمیرات کشدار و طولانی مدت تکیه های محله پاسرو ، از حضور دسته های عزاداری در این گذر خبری نیست.

- از سالیان دور به یاد دارم در غروب تاسوعا ( شاید هم عاشورا ) ، دسته های عزاداری محلات مختلف شهر در پادگان حضور می یافتند که لیکن این سنت نیز متاسفانه چند سالیست برافتاده است.

------------------------

با کلیک بر روی نشانی زیر ، نوشته سال گذشته ام درباره " محرم و سنت های آن در گرگان " را بخوانید.

http://gorganma.persianblog.ir/post/429/

 

/ 6 نظر / 11 بازدید
اهورا مزدا

بنظرم امسال محرم یه جور دیگه شده . . . یا من یجور دیگه شدم . . . نمیدونم . . . فکر میکنم دیگه شور و گرمای قبل رو نداره.[نگران][افسوس]

انسانم آرزوست

اگر دین ندارید ، آزاد مرد باشید نهضت عاشورا و ادبیات آن چقدرمشابه با اساطیر و ادبیات کهن ایران زمین است ، چقدر الفاظ و کلمات این فرهنگ با کلمات آزاد مرد جهان خطاب به یزید سمبول ظلم زمان مشابهت دارد:......... سلام دوست من تسلیت باد این ایام عاشورایی بر ملت رنجکشیده ایران[ناراحت]

بی وین سبز

سلام خوبي ؟ وبلاگ بسيار خوبي داري همين طور که تو وبلاگ ها داشتم ميگشتم وبلاگ شما رو ديديم گفتم يک نظري بدم و تشکر کنم از شما به خاطروبلاگ خوبتون. اگه موافق باشي با هم تبادل لينک کنيم ؟ اگه موافقي منو به عنوان اخبار روز فوتبال وپیش بینی فوتبال لينک کن و سپس به وبلاگم بيا و با دادن نظر آدرس وبلاگ و عنوانتو بده تا لينکت توي وبلاگم ثبت بشه. موفق و پيروز باشيد. منتظر حضور گرمت هستم. www.bwinsabz.blogfa.com

مهرداد

خیلی وبلاک قشنگی دارین کیست مرا یاری کند

سلمان

سلام وبلاگ بسيار خوبي داري همين طور که تو وبلاگ ها داشتم ميگشتم وبلاگ شما رو ديديم گفتم يک نظري بدم و تشکر کنم از شما به خاطروبلاگ خوبتون .... در ضمن امسال عاشورا ... عاشورایی تر بود .