زلزله گرگان را لرزاند

در ساعت 23:18:27 جمعه دوم اسفندماه  زلزله‌ای به قدرت 1/4 ریشتر گرگان را لرزاند.

زمین لرزه مذکور در عمق 8 کیلومتری سطح زمین و طول جغرافیایی 66/54 و عرض جغرافیایی 06/37 درجه به مرکزیت انبارالوم شهرستان آق قلا به وقوع پیوست.

10 بهمن ماه نیز زلزله ای در ساعت 17:05 با شدت 1/3 ریشتر به مرکزیت علی آباد کتول حادث شد که البته در گرگان نیز محسوس بود. البته در آن روز زلزله های دیگری نیز استان را لرزانده بود.

 استراباد و گرگان در طول حیات خود با زلزله های دهشتناکی مواجه بوده است. در صده های اخیر نیز به جهت حضور گسل های متعدد در این منطقه گرگانیان بارها و بارها زمین لرزه های خطرناکی را شاهد بوده اند. به عنوان نمونه در 17 فروردین 1323 زلزله بزرگی شهر گرگان را لرزاند و باعث خسارات مالی و جانی بسیاری شد. زلزله مذکور علاوه بر اینکه موجبات مرگ عده ای را فراهم کرد سبب فرو ریختن خانه های بسیار ، شکست دیوارها و ... شد.

در این بین نسل های فعلی گرگان هیچگاه زلزله دلهره آور ساعت 1 و 16 دقیقه بامداد جمعه هفدهم مهرماه 83 که در طول جغرافیایی 56/54 و عرض جغرافیایی 35/37 (شمال گرگان _ آق قلا) با قدرت 8/5 ریشتر و با بیش از 20 پس لرزه به وقوع پیوست را فراموش نخواهند کرد.

البته در ساعت 27 /9 صبح هشتم آذر 84 نیز زلزله دیگری که با شدت 5/5 ریشتر و به مرکزیت آق قلا حادث شد موجبات بیم ساکنان این دیار را فراهم کرد.

وقوع این زلزله های مکرر در گرگان زمین با توجه به فعال بودن 5 گسل در استان به خصوص گرگان آق قلا و زیارت ، هشدارها و پیامهای بسیاری را در خود نهفته دارد که مطمئنا بی توجهی به آنها سبب خسران های بسیاری خواهد شد.

------------------

پی نوشت: نمیدانم چرا هر زمان که به زلزله فکر میکنم سریع پس از مدتی شاهد آن نیز هستم. اگر ریا نشود حول و حوش نیم ساعت قبل از وقوع همین زلزله آخر ، به فکر زمین لرزه افتاده بودم و در ذهن داشتم به این فکر میکردم که اگر زلزله ای گرگان را زیر و رو کرده و چیزی از آن باقی نگذارد و گرگان فقط در تاریخ بماند چه میشود!!!!؟ باز هم اگر ریا نشود چند دقیقه پیش از زلزله 8/5 ریشتری سال 83 نیز داشتم به زمین لرزه و بم فکر میکردم و بالاخره پایان سخن با تغییری در  سخن نویسنده بزرگ اینکه ؛ خدایا هوا را از من بگیر گرگان را نه.

 

/ 3 نظر / 12 بازدید
مينا

میشه خواهش کنم دیگه به زلزله و سیل و اینجور بلایا فکر نکنین؟ [نگران]

الهه موسوی

علی عزیز . من به عکس مینای گرامی معتقدم که باید به بلایا هم مثل دیگر بخش های زندگی پرداخت . چرا که اینها هم جزیی از زندگی ما هستند , به خصوص ما گلستانی ها که به خاطر نابود شدن جنگل هامون و معدن کاوی های بی حساب و کتاب ,مدام در معرض سیل و زمین لرزه قرار داریم . ضمنا از لینکتون به سبزپرس بسیار سپاسگذارم [گل]

مهدی بهرامی

علی جان سلام؛ تا آنجا که من می دونم (اگه ریا نباشه) انسانها قادر نیستند قبل از وقوع زلزله آن را حس کنند! چرا زودتر نگفتی که فرشته ای؟!