یک فیلم و یک کتاب درباره پنج آذر 57 گرگان

همزمان با سی‌امین سالگرد واقعه پنجم آذر سال 57 گرگان، ساخت فیلمی مرتبط با این واقعه در گرگان کلید میخورد.

داستان این فیلم از جلسه دفاعیه دو دانشجو که بستگان خود را در این حادثه از دست داده‌اند آغاز میشود.

20 درصد تصاویر فیلم " پنج آذر " آرشیوی و مابقی در گرگان بازسازی میشود.

این فیلم 90 دقیقه ای به سفارش سازمان صدا و سیما ساخته میشود.

همچنین کتاب غلامرضا خارکوهی درباره این واقعه با نام " حماسه پنجم آذر سال 57 گرگان" به بازار می آید.

نگارنده این کتاب که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران منتشر شده، علاوه بر مصاحبه با شاهدان عینی، 150 سند از ساواک و شهربانی و تصاویر حضور مردم در این حادثه را آورده است.

گفتنی است طی روزهای چهارم تا ششم آذر مراسمهای مختلفی از سوی شورای شهر گرگان ، و بنیاد شهید و امور ایثارگران به جهت گرامیداشت این واقعه در سالن اجتماعات شورا و امامزاده عبدالله گرگان برگزار میشود.

لازم به ذکر است پنجم آذر سال 57 ، راهپیمایی مردم گرگان که قرار بود از فلکه امامزاده عبدالله آغاز شود پیش از شروع با تیراندازی ماموران به خاک و خون کشیده شد. در ادامه روز نیز به عده دیگری که برای اهدا خون به مجروحان حادثه در مقابل بیمارستان پنج آذر فعلی حضور یافته بودند تیراندازی و جمعی نیز در آنجا شهید و زخمی شدند.

/ 4 نظر / 5 بازدید
ali

mamnoon mamnoon az inke maro faramoosh nemikoni [گل][گل][گل]

واشقانی

با سلام آن روز هیچگاه از یادم نمی رود ماموران به هرکس و هر چیزی که سر راهشان بود تیراندازی می کردند. حتی ما که در فلکه مازندران بودیم از دید ماموران که در حال برگشتن از فلکه شهدا بودند تیر اندازی کردند. که جای تیر آنها بعد از 33سال هنوز روی کرکره مغازه ای در ابتدای خیابان ایرانمهر مانده است من چند روز پیش که برای تفریح به گرگان آمدم باز هم رفتم و جای تیر ها را نگاه کردم آگر خواستید آدرس آن را به شما هم می دهم