پدر گرگانی علم اقتصاد ایران درگذشت

آخرین برگ کتاب زندگی پرفراز و نشیب دکتر منوچهر فرهنگ پدر گرگانی علم اقتصاد ایران، با مرگ وی ورق خورد.

دکتر منوچهر فرهنگ در سال 1299 خورشیدی و در حالی که تنها دو سال داشت به دلیل شغل پدر به گرگان آمده و سالهای قابل توجهی از عمرش را در این شهر گذراند و از این رو بود که وی همیشه و همه جا گرگان را به عنوان موطن و خاستگاه خود معرفی میکرد.

وی دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشکده حقوق و علوم اقتصادی پاریس بوده و در طول زندگی پربار خود بیش از ۱۰۰ کتاب اقتصادی ترجمه و تالیف کرده بود.

پژوهشگر و عضو بازنشسته هیئت علمی دانشگاه از ابتدای تاسیس انجمن اقتصاددانان ایران عضو این تشکل بوده و به غیر از سال اول تاسیس انجمن که مسئولیت برعهده دکتر پیرنیا بوده تا آخرین روزهای حیات ریاست انجمن مذکور را برعهده داشت.

در این بین بسیاری از اعضای این انجمن اعتقاد دارند استمرار و پایداری انجمن اقتصاددانان ایران در طول سی و اندی سال عمر خود مرهون مدیریت مناسب دکتر فرهنگ بوده است.

ابتدای سال جاری بود که شاگردان دکتر منوچهر فرهنگ پدر گرگانی علم اقتصاد ایران از مقام علمی وی و سالها تلاش او در جهت گسترش این رشته تجلیل کردند.

در مراسم مذکور که با حضور شاگردان دهه های 40 و 50 استاد منوچهر فرهنگ در  دانشکده های اقتصادی کشور که اکثرا اکنون از استادان صاحب نام اقتصاد ایران هستند برگزار شد، به تلاش های این چهره علمی ایران که در طول دوران تدریس خود هزاران متخصص و استاد و دانشجو را تربیت کرده و صدها کتاب، مقاله و تحقیق علمی را به رشته تحریر درآورده است ارج نهاده شد.

مهندس اسدالله تقوی دبیر این همایش در آن هنگام به خبرنگار «اعتماد» گفت؛ دکتر منوچهر فرهنگ دین بزرگی به علم اقتصاد ایران دارد. دکتر فرهنگ 90ساله دکترای اقتصاد خود را از فرانسه گرفت. او اولین فردی است که کتاب معروف «نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول» جان مینارد کینز را به فارسی ترجمه کرد. این ترجمه در سال 1348 عنوان جایزه بهترین کتاب اقتصادی سال را از آن خود کرد.

در آن مراسم دکتر منوچهر دیهیم، دکتر محمد طبیبیان، دکتر مجتهد، دکتر هاشمی و دکتر رئیس دانا درباره مقام و تاثیر دکتر منوچهر فرهنگ در علم اقتصاد ایران سخنرانی کردند. در پایان مراسم نیز ، لوح تقدیری توسط دکتر فریدون تفضلی به دکتر منوچهر فرهنگ اعطا شد.

براساس اعلام انجمن اقتصاددانان ایران ، تشییع جنازه دکتر منوچهر فرهنگ ساعت 8 صبح فردا چهارشنبه هفتم بهمن ماه از مقابل بیمارستان شهید باهنر تشییع و سپس پیکر ایشان در قطعه فرهیختگان بهشت زهرای تهران دفن خواهد شد.

مجلس ترحیم ایشان نیز روز جمعه نهم بهمن ماه در مسجد جامع شهرک قدس برگزار خواهد شد.

و اینک شعری از دکتر فرهنگ اقتصاددان نامی ایران و غریبه‌ای در موطن خویش گرگان زمین؛ گر پر و بالم شکنی سربکشم بر آسمان/ ور سر و ساقم بزنی، سایه زنم بر آسمان/ بحرم و بحر موج‌زا،ابرم و ابر اوج‌گیر/از پی دانشم روان،وز پی دانشم روان.

-------

پی نوشت : اما گرگانی ها به جز دکتر منوچهر فرهنگ چهره نامدار دیگری نیز در علم اقتصاد ایران دارند و او کسی نیست به جز دکتر علی رشیدی معاون سابق بانک مرکزی ایران و عضو هیئت رئیسه انجمن اقتصاددانان ایران و عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن پایتخت.

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
سارا

دکتر ابوالقاسم هاشمی نیز از استادان برجسته اقتصاد و گرگانی هستند و سال ها در کنار دکتر فرهنگ در دانشگاه شهید بهشتی مشغول بودند