پس از ببر گرگان نوبت به خوک ها رسید

از قدیم ترها و زمان کودکی ام یادم می آید که شبها و به هنگام گذر از ناهارخوران حیوانات مختلفی هم چون خوک و شغال و گاه روباه و خرگوش را به راحتی میشد در حاشیه جنگل مشاهده کرد. به خصوص خوک ها که آن زمان در این جنگل بسیار زیاد بوده و هنگام تردد با ماشین به خصوص در شب، بعید بود که در مسیر باباطاهر تا ناهارخوران لااقل پنج یا شش خوک را نبینی.

از گذشته همچنین به یاد دارم به جهت فراوانی برخی حیوانات در ناهارخوران، بعضی به جهت تفریح !!! یا گذران اوقات فراغت!!! به شکار خوک و .... در شبانگاهان نیز می رفتند.در این بین در سال های اخیر یادم نمی آید که در شب های ناهارخوران خوکی را مشاهده کرده باشم و هر چه دیده ام شغال بوده که البته آن هم بسیار کمتر از سابق و بیشتر در النگ دره بوده است.

گویی هر چه میگذرد جنگل های گرگان برای حیوانات ناامن تر شده و از این رو با گذشت زمان می بایست شاهد وارد شدن ضربه های سهمگینی به اکوسیستم این دیار باشیم.

نمیدانم میدانید یا نه، که ببر مازندران موسوم به Caspian tiger و با نام علمی  Panthera tigris virgata  که شهرت جهانی داشته و هم اکنون از انقراض آن فریادها به آسمان بلند میشود بیشتر در منطقه گرگان یافت می شده است.

در اسناد موجود آمده است رومی ها در نمایش های خود در جنگ پهلوانان با جانوران وحشی از ببرهای هیرکانی(گرگان) بهره می بردند. غربی ها تا قرن 17 تنها ببر مازندران یا گرگان را می شناختند. شکسپیر نیز در نمایشنامه «مکبث» از ببر هیرکانی می نویسد.

در سایت های مختلف نیز ذکر شده که آخرین ببر در ایران در سال 1338 خورشیدی در منطقه گرگان و به دست یک شکارچی محلی کشته شده است.

آری دیروز با اهمال های صورت گرفته نسل ببر مشهور گرگان منقرض شد و امروز با تداوم این بی توجهی به روباه ها و خوک ها هم رحم نکردیم و دیگر به مانند سالیان پیش آنها را مشاهده نمی کنیم. فردا نوبت چه است؟

/ 2 نظر / 9 بازدید
رادمان

متاسفانه با کاهش تعداد گراز و خوک ،جمعیت پانگ و خرس و در یک کلام تنوع زیستی نمطقه در معرض مخاطره جدی به دست یک عده انسان نمای روانی هست ،چرا که میدانید با کاهش غذای رایج وحوش منطقه به دست انسان نماها خوک و گراز در زنجیره غذایی پلنگ منطقه قرار گرفته ،انتظار میرود با همکاری مردم با این شکار کش های بی رحم برخورد شده و دستگاه قضایی هم برخورد شایانی نماید

رضا

همشهری گل اخرین ببر هیرکان تو حاجیلر یا همون مینودشت مرد