از روز گرگان چه خبر ؟

بعد از آنکه شورای شهر بنا بر رای اکثریت جمعی از اهل تاریخ و فرهنگ گرگان ، بیستم شهریور را به جهت مناسبت تاریخی واقع در آن یعنی تصمیم فرهنگستان وقت مبنی بر نهاده شدن نام باشکوه و تاریخی گرگان به شهر فرهنگ مدار و با پیشینه استراباد ( شهر ستاره ها - یا نامیده شده به نام استر زن خشایارشاه ) ، به عنوان روز گرگان مصوب کرد ، به جهت نبود اراده لازم در برخی شورائیان به جهت برگزاری باشکوه مراسم مربوط به این روز و البته برخی حرکات هدفدار ، اقدام خاصی در زمان لازم انجام نشد.

بماند آنکه بعد از این تصویب ، در نشست دیگری که با حضور عده ای دیگر از فعالان فرهنگی اجتماعی شهر با اعضای شورا تشکیل شد پیشنهادات خوبی به شورائیان جهت اجرا ارائه شده بود که با اجرای آن میشد هم شور و نشاط بسیار در شهر ایجاد کرد و هم حس گرگاندوستی را ترویج داد لیکن آن تاخیر خواسته یا ناخواسته ، فرصت را به جهت اجرای آن برنامه ها گرفت.

در این بین البته انتقاداتی هم به جهت انتخاب آن مناسبت صورت گرفته بود و از آن سو پس از تصمیم گرگان ، شهرهایی همچون گنبد نیز در پی انتخاب روز گنبد و ... بر آمدند که گویی قرار است با حمایت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اقداماتی نیز در آن دیار انجام شود.

با نزدیک شدن به 20 شهریور ، هفته پیش عده ای از گرگاندوستان به جهت اتخاذ تصمیم نهایی ، در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرد هم آمدند . در جمع حاضر که اعضای هیئت مدیره سازمان و عبدالرضا چراغعلی ( عضو پیگیر شورا به جهت برگزاری جشنواره روز گرگان ) نیز حضور داشتند دو دیدگاه بیش از بقیه شنیده میشد . عده ای اعتقاد داشتند به جهت اهمیت این روز اگر قرار است برنامه ای در سال جاری برگزار شود باید بسیار باشکوه برگزار شده و در خور شان نام گرگان باشد و در سال کنونی تنها به اطلاع رسانی اکتفا شود . عده ای دیگر نظرشان بر این بود که در همین فرصت باقیمانده نیز برنامه هایی در سطح شهر اجرا شود.

در نهایت تصمیم بر آن شد که در سال جاری تنها اطلاع رسانی برای آشنایی شهروندان و ایرانیان به جهت انتخاب آن روز برگزار شده و سپس با تشکیل دبیرخانه دائمی ، برنامه ریزی های لازم و هماهنگی های مدنظر به جهت برگزاری بسیار باشکوه این برنامه در سال های آتی به منظور ثبت این روز در حافظه تاریخی گرگاندوستان انجام شود.

قرار بود برنامه اطلاع رسانی در غروب روز بیستم شهریور ماه در مدرسه عمادیه واقع در بافت تاریی و محله دربنو با حضور نمایندگان رسانه ها انجام شود لیکن در جلسات بعدی کمیته فنی جشن روزگرگان مقرر شد در مراسم برگزار شده که محدود به اطلاع رسانی نیست نمایندگان اقشار مختلف همچون پزشکان ، مهندسان ، ورزشکاران ، دانشجویان و دانشگاهیان ، فرهنگیان ، بازنشستگان ، و ... و البته گرگاندوستان نیز حضور داشته باشند.

گویی امروز و فردا 25 بنر اطلاع رسانی روز گرگان در سطح شهر نصب میشود و در روزهای آتی نیز پیامک تبریک برای شهروندان ارسال و پوسترهای این مناسبت به نمایش گذاشته میشود. صدالبته مراسم ویژه ای نیز ساعت 17 و سی دقیقه روز 20 شهریور در مدرسه تاریخی عمادیه کوی دربنو برگزار میشود تا انشاالله با تحقق وعده صورت گرفته و راه اندازی دبیرخانه دائمی روز گرگان ، در سال های آتی شاهد برگزاری برنامه های گسترده و شادتر در سطح شهر باشیم . پاینده گرگان

پی نوشت : با فرصت سوزی انجام شده ، شاید تنها راه باقیمانده برای 20 شهریور سال 89 ، اطلاع رسانی به شهروندان و ایرانیان و برگزاری یک مراسم آن هم با نیت اطلاع رسانی و گرد هم آمدن گرگاندوستان بود.

/ 15 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نبوی

به نظر من بازهم در این شرایط این برنامه ای که فرمودید بهترین کار ممکن است و شاید حتی بهتر باشد سال اول صرفا به اطلاع رسانی بگذرد ، همین جا صمیمانه از شما و همه کسانی که پیگیر این موضوع بودن تشکر می کنم راستی حیف که پرشین بلاگ چند روزی مسدود بود ، مطالبتون رو از گوگل ریدر دنبال کردم و درمورد پست پراکنده/چشم های آن دو کودک خیلی حرف ها داشتم که انگار قسمت نبود......

شهروند

تشکر بابت اطلاع رسانی به موقع شما امسال که هیچی ولی امیدوارم در سال آینده با یک برنامه حساب شده برای روز گرگان سنگ تمام بگذاریم حالا ببینیم رقیبانمان در گنبد چه می کنند ؟؟ ظاهرا تمام مسئولان استان گلستان هم خود را برای برگزاری با شکوه روز گنبد آن هم در 2 روز یا بیشتر آماده می کنند

کامران

با سلام و خسته نباشید درخواست عضویت در انجمن وبلاگ نویس های گرگانی را دارم

استارباد

سلام علی جان! ممنون میشم در خصوص عبارت "رای اکثریت جمعی از اهل تاریخ و فرهنگ گرگان" مندرج در خط اول متن پستت یه توضیح مختصری بدی! پاینده گرگان پاینده گلستان! بدرود!

امیررضا رضایان

علی جان روز گرگان که سهل است،تا وقتی که بخواهیم در این شهر مراسمی بگیریم که خاصه گرگان و گرگانیان باشد به قاطعیت میگم که همیشه یک دوجین مخالف وجود دارد.امسال که گذشت سال بعد هم به هزار بهانه بنی اسرائیلی ما رو سنگ قلاب میکنند. در شهری که پیدا کردن گرگان دوست و گرگانی مانند پیدا کردن هسته اتم هیدروژن در منظومه شمسی است،اجرای چنین برنامه هایی به قول ساموئل امکان ناپذیر است!!![گل]

جامه دران

برادر علی تصیبی گل جسارتن ما هرچه فکر می کنیم می بینیم تنها را ه وارد شدن در جمع این گرگانی های نجیب و باصفا که هر روز یک چیز تازه رو می کنند.تغییر تابعیت از شرق به مرکز است.جسارتن راههای رسیدن به خدا - ببخشید - گرگان و گرگانی شدن- به جز اقامت موقت و دائم - کدام است. خوشحال خواهیم شد اگر در این باب ما را راهنمایی فرمایید. ارادتمند گرگان و بروبچ باصفا وبامرامش به ویژه سه سید فاطمی،مهدی بهرامی. مهدی صفایی و مهدی نصیبی.(علی نصیبی سابق) ...! [نیشخند]

دائمی

سلام این همه صغری کبری چیندی که بگی شنبه تو مراسم نیستی هرجا هستی بهت خوش بگذره امیدوارم مراسم خوبی برگزار بشه