از گوشه و کنار گرگان / از نصرت سیفید تا قرقوروت های نعلبندان

*- چه لذتی دارد اردیبهشت ماه و در زیر نم نم باران در خیابان های گرگان گام برداری و به مردم که گویی در غروب روزهای بلند شادمانه تر میشوند بنگری. این لذت پس از مدتها در عصر یکشنبه بیست و هفتمین روز ماه بهشت نصیبم شد.

**- نمیدانم با نوشتن این چند عبارت چه به ذهنتان می آید و چه میگویید. شاید .... . نصرت سفید را که در کنار علی ممد هفت رنگ ، ولی برک ، علیرضا ح ش ، اسی و ... از چهره های خاص شهر است دیدم که با خود صحبت میکرد و راه میرفت. از سالها پیش آرزویم این بوده که روزی همه چهره های خاص گرگان را در اتاقی جمع کرده و 24 ساعت تحت نظرشان بگیرم تا دریابم اینان به هم چه میگویند. شاید آنان بقیه ساکنان شهر را مجنون بدانند و خود را عاقل. دنیا را چه دیدی، شاید هم کمی حق با آنها باشد.

***- هفت سنگ!!! من هم تعجب کردم وقتی دیدم در یکی از کوچه های گرگانپارس بچه ها جمع شده اند و هفت تا سنگ را روی هم کاشته و مشغول این بازی نسبتا قدیمی هستند. یادش بخیر هفت سنگ ، لی لی ، گردو بازی ، سرپپسی بازی ، تپه بازی ، جمع آوری پوست داخلی آدامس های سین سین با عکس فوتبالیست ها در روزهای نبود سگا و میکرو و ... .

****- دوران راهنمایی را در مدرسه توحید در پشت پارک شهر و نزدیک کنسولگری روس در باغشاه میگذراندم و در آن روزهایی که شیطنت در وجود همه دانش آموزان شهر زبانه میکشید و البته صحبتی نیز از کلاس تقویتی و ... نبود و نهایت آرزوی ما نیز نمره ده ، قبل از شروع کلاس و پس از پایان آن در خیابانها می گشتیم و میگشتیم و در این بین بازار نعلبندان به جهت جاذبه های متعددش ، یکی از مناطق مورد علاقه ما بود. پیرمردی در ابتدای نعلبندان دکانکی داشت که قرقوروت ، لواشک و ترشک از اجناس اصلی آن بود و بالتبع مای عاشق ترشی جات هر روز سرکی به این مغازه میزدیم. پس از 20 سال دیروز به یاد پیرمرد و دکانش افتاده و سلانه سلانه تنها به نیت دیدن او و زنده شدن خاطرات ، به کوچه اصلی نعلبندان منشعب از خیابان امام خمینی یا کوچه آفتاب 25 رفته وگذری به مغازه او که دومین دکان از سمت چپ است چشم دوختم. خوشحال شدم که پیرمرد اگر چه خمیده و فرتوت لیک همچنان زنده ،در گوشه ای از مغازه بر صندلی تکیه داده و شاهد داد و ستد فرزندش با مشتریان است. هرگز نمیرید صندوقچه های انباشته از خاطرات شهر محبوبم.

-------------------------------------------------

الف - چند ساعتی دیگر برای انجام سفری که احتمالا تا انتهای هفته طول میکشد از گرگان خارج و در این بین شاید به جهت عدم دسترسی به اینترنت در بلاد غربت ، توفیق هم کلامی با شما را نداشته باشم.

ب - مطلب قبلی با موضوع " چهارمین همایش همکلاسی سلام " هنوز کامل نیست که امیدوارم پس از پایان سفر نسبت به تکمیل آن اقدام کنم.

ج - محمدجواد مکتبی از نسل جدید و البته پرتلاش عکاسان گرگان ما ، توانست در مسابقه عکس ماه فروردین انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران با تصویر ورزشی ارائه شده اش رتبه سوم را کسب کند. میخواستم مطلبی درباره وی و نسل جدید عکاسان گرگانی بنویسم که متاسفانه وقت یاری نکرد و آن هم بماند برای بعد.

/ 6 نظر / 4 بازدید
بیژن آریا

درود بر گرامی همدل. 9سالی هست که وبلاگ نویسم. تاکنون کوشش کردم درحد و اندازه های ملی باقی مانده و وارد سیاست نشوم. اما اکنون وضعیت ایران را به گونه ای دیدم که اگر بخواهم کناره گیری کنم به زیان ایران عزیزمان تمام میشود. آمدم تا به همه وبلاگ نویسان بگویم: روزی صفحه سفید شناسنامه برای من هم موجب افتخار بود ولی اگر این صفحه در این دوره سفید بماند موجب ننگ میشود. ماباید به خاطر نجات ایران هم که شده به کسی غیر از احمدی نژاد رای دهیم. من از تمامی وبلاگ نویسان عزیز که از وضع موجود ناراضی هستند خواهش میکنم این بار تحریم انتحابات را کنار گذاشته و با حظور در پای صندق های رای به باختن احمدی نژادیسم ها کمک کنند. چون تحریم انتخابات این دوره = نابودی هرچه بیشتر ایران عزیزمان می باشد،وارد میدان سیاست شده ام. دوستان عزیزی که می خواهند دلایل نارضایتی من از این دولت را بدانند به تارنگارم(وبلاگم)آمده و نوشته ای که درباره انتخابات نوشته ام را بخوانند. به امید روزهای بهتر،دست آوردها و پیشرفت های بیشر در عرصه های جهانی... ××کوچک فرزند ایران زمین×× بیژن آریا

جامه دران

علی جان ما همیشه دعا به جان مهدی بهرامی می کنیم مخصوصا در شب های صفحه آرایی که مدیون وی هستیم و تا ابد خواهیم ماند. علی جان با این ازگوشه و کنار گرگانت هم حال کردیم. دست مریزاد راستی برادر حامد خورشیدی که دیگر حرفه ای ست این چه عکسی بود که ...!

پیام زور

سلام قای نصیبی فامیلیه شما برای من آشناست... احتمالا قبلا با کانون مسجد جامع گلشن در ارتباط نبودین ؟؟؟ یا با آقای خواجه نژاد مدیر کانون(نویسنده ی وبلاگ زیر نور ماه )؟؟؟ در هر صورت خیلی فامیلیت برام آشناست !!! مرسی از اینکه به وب بنده سر زدین ... در ضمن من دکتر جلالی رو از نزدیک دیدم...خیلی آدم باحالیه...واقعا که وطن پرسته و به زادگاه خودش افتخار میکنه...دمش گرمه دیگه...هر چی که نباشه گرگانی وبهتر بگم شاهکوییه ...

الهه

چه جالب! مدرسه راهنمایی توحید یک زمانی دبستان دخترانه توحید بود. یادمه بعد از اینکه دبستان قدیمی شایگان در اواسط کلاس اول ما بر اثر زلزلهسال تحصیلی 63-64 خراب شد، ما رو به اون دبستان منتقل کردند. با اینکه بچه بودم کلی از اون محله خاطره دارم ممنون که منو به گذشته بردید

مامان سپهر

سلام آقاي نصيبي من واقعاً از خواندن وبلاگ شما لذت ميبرم و يه جورايي با خواند مطالبتان به گذشته پيوند ميخوردم. من يادم رفت به شما بگويم كه من شاهكويي و از بستگان دكتر جلالي هستم و واقعاً از يادآوري خاطراتي كه شما برايم زنده ميكنيد شاد ميشوم.