شهرداری گرگان 71 پتروشیمی ماهشهر 73 / باخت به نوربخش و خود

تیم بسکتبال شهرداری گرگان عصر پنجشنبه 24 دی ماه طی یک بازی نفسگیر و پرحاشیه با نتیجه 73 بر 71 مغلوب مهمان خود پتروشیمی بندرامام شد.

در این بازی پرفراز و نشیب که با حضور نزدیک به چهارهزار تماشاگر مشتاق گرگانی برگزار شد دو تیم در اکثر دقایق دیدار ، رقابت پایاپایی با یکدیگر داشته لیکن در پنج دقیقه پایانی دیدار تیم گرگان با آنکه با تکیه بر تشویق های یکپارچه گرگاندوستان ، موقعیت بسیار مناسبتری نسبت به حریف برای دستیابی به برد در این دیدار حساس داشت با چند اشتباه غیرقابل باور در پرتاب پنالتی ، حفظ مالکیت توپ ، دفاع و ... ، اجازه خودنمایی دوباره را به ماهشهری ها داده تا آنها با جبران امتیازات عقب افتاده در چهار ثانیه مانده به پایان دیدار 71 بر 69 از گرگان پیش بیافتند.

در حاشیه دیدار بین تیم های بسکتبال شهرداری گرگان و پتروشیمی بندر امام

در این بین سامان ویسی در مدت زمان باقیمانده با هجوم به حلقه پتروشیمی دو امتیاز اختلاف را جبران و بازی را به تساوی کشاند تا در هفت دهم ثانیه مانده به پایان بازی، همه چیز برای دو تیم از نو آغاز شود.

با این برابری امتیازات دو تیم در ثانیه های پایانی ، کادر فنی و نیمکت پترو با ایجاد جنگ روانی به شدت به کادر داوری و ناظرین بازی و وقت نگهداران معترض شدند و البته با تاثیر این جنگ روانی ، در شروع مجدد بازی و در حالی که تنها 7/0 ثانیه به پایان دیدار مانده بود توپ را وارد سبد گرگان کردند.

در این بین با اختلاف نظر پیش آمده بین سه داور بازی و ناظرین به جهت قبول این گل یا رد آن ، حسن نوربخش رئیس سازمان لیگ بسکتبال و عضو هیئت رئیسه فدراسیون ،  به یاری پتروشیمی آمد و با نظر وتوگونه خود ، رای به قبول دو امتیاز پترو داد تا سالن بسکتبال گرگان و هزاران گرگاندوستی که از پای گیرنده های تلویزیون مشغول تماشای این دیدار بودند در بهت و حیرت فرو روند.

با این شکست خانگی از شانس بسکتبال گرگان به جهت حضور در جمع چهار تیم تا حدود زیادی کاسته شد.

آقای نوربخش برای تو و مافیای بسکتبال متاسفیم

حسن نوربخش چهره ای که داوریهای بودارش در هنگام قضاوت هنوز از یادها نرفته و سخنان و تصمیمات جنجالی عمدتا بر ضرر تیمهای کم قدرتش هنوز در خاطر باقیست در حرکتی عجیب ،غیرمنطقی و البته جانبدارانه در حالی که تیم گرگان در چهار ثانیه مانده به پایان بازی دیدار را به تساوی کشانده بود ، میکروفون را در دست گرفته و به وسط میدان آمد و با صدایی خاص با لحنی تهدید گونه اظهار داشت : تماشاگران گرگانی ! به خدا ، خدا را قسم میخورم اگر کوچکترین چیزی به داخل زمین پرت شود بازی را تعطیل میکنم. خدا را قسم میخورم بازی را تعطیل میکنم.

این در حالی بود که نه به گواه نوشته و دیده من در طول بازی ، بلکه همه مسئولان و ... حاضر در سالن ، تماشاگران گرگانی در حالی که بازی رفت در ماهشهر به جنجال کشیده شده بود در این بازی از مقابله به مثل خودداری و در کل بازی با این درجه از حساسیت ، و با حضور چهارهزار تماشاگر پرشور شاید نهایت دو یا سه لوله خودکار یا یک یا دو موشک کاغذی به داخل زمین بازی پرتاب که آن هم به هیچ کس اصابت ! نکرد.

نوربخش با این سخنان تهدیدگونه و قسم خوردن به نام پروردگار برای اتفاقی که نیفتاده ، سبب گرفتن شور سکوها شد و البته ثابت کرد در این سن و سال هنوز که هنوز است .... .

در ادامه و پس از استفاده ! پتروشیمی از فرصت ! 7/0 ثانیه ای! خود برای شروع مجدد بازی و تسخیر سبد گرگان ، این نوربخش بود که در اختلاف نظر پیش آمده رای به قبول گل ماهشهری که آنها نیز از تصمیمات فدراسیون به سود دیگر قدرتهای بسکتبال ضربه هایی نوش کرده اند داد ، تا هم دل پترویی ها به دست آید و هم ثابت کند مافیای مظلوم کش هنوز زنده است.

کادر داوری و افسوس برای وجدان شان

شاید برخی ، نوشته ها و استدلال های مرا به پای تعصب و عشق بی حد و حصرم به گرگان بدانند اما میخواهید باور کنید یا نه  نمیدانم ، اما در کوارتر چهارم و از جایی که بنده نشسته بودم شاهد حداقل سه سوت کاملا اشتباه و تابلوی داوران به ضرر گرگان تنها در اعلام اوت بودم. البته از داوران فدراسیونی که رئیس سازمان لیگش اینگونه جانبدارانه تصمیم میگیرد انتظار چندانی نیست.

محمدمهدی ایزدپناه تو همچنان برای من و من ها اسطوره ای

از حق نباید گذشت که به محمدایزدپناه سرمربی بسکتبال گرگان به جهت عدم استفاده مناسب از تایم اوت و ... ، و نیز غرق شدن در روند بازی انتقادهایی وارد است اما حق محمد این نیست که عده ای در روزی که بریدن سر تیم گرگان توسط نوربخش و کادر داوری مشهود بود راه را اشتباه رفته و به او توهین کرده و سپس چند ... دیگر که گویی یکی دو سالی است برای گذران وقت راهی سالن میشوند به او حمله ور گردند تا او با چشمانی اشکبار از خیابانهای گرگان گذر کرده و راهی خانه شود. خیابانها و کوچه هایی که روزی او بر دوش مردم همین شهر به جهت پشت نکردن به تیم گرگان و افتخارآفرینی برای این دیار ، با افتخار از آنها میگذشت.

هفته گذشته در سه روز متفاوت محمد را در راهروهای استانداری دیدم که گویی پیگیر رفع مشکل مالی تیم و بازگرداندن بازیکنان معترض بود. بازیکنانی که میدانیم عمدتا به خاطر محمد به گرگان آمدند. گرگانی که در خلف وعده های مالیش ید طولایی دارد و  این یک نمونه از فشار مشهود بر ذهن محمد!!! فشار و فشارهایی که با حاشیه های موجود در بسکتبال گرگان و پیرامونش نمیگذارد محمد تنها و تنها به مستطیل درون زمین تمرکز کند.

محمدمهدی ایزدپناه سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان

هنوز از یاد نبردم روزی از روزهای هفده سالگی ام را و در سالن کوچک یا همان آزادی ، پدر محمد مرحوم عزت ایزدپناه با عده ای از تماشاچیان دوآتیشه قدیمی بسکتبال در هنگام تمرین تیم و در روزهایی که محمد ستاره بسکتبال ایران و کاپیتان تیم ملی بود گرم صحبت بود. حرف از پیشنهاد قابل توجه مالی یک تیم تهرانی به محمد بود . یکی از تماشاگران که از نیاز ایزدپناه ها به آن پول در آن برهه زمانی خبر داشت علت نرفتن محمد به آن تیم تهرانی را پرسید و دیگری جواب داد : " خب ، اگه محمد بره جواب مردمو چی میخواد بده ؟ تیم گرگان میخواد چی بشه ؟ " . و محمد با علم به این موضوع و عشق مردم گرگان به بسکتبال ، در این شهر ماند . دوستانی که اینگونه با محمد برخورد میکنید ، آن روزها پدر محمد با وجود شناخته شده بودن خانواده شان در شهر ، به جهت مشکلات مالی با یک پیکان سفید مسافرکشی میکرد و آن پول میتوانست زندگی شان را متحول کند لیکن محمد هیچگاه و هیچگاه تا زمانی که او را در گرگان میخواستند به تیم پشت نکرد و نکرد.

هنوز به خاطر دارم سالهایی که سرمربیگری تیم گرگان از محمد گرفته شد . او به تهران رفت و در مهرام و پیکان و تیم ملی نوجوانان و جوانان و بزرگسالان سرمربیگری کرد اما تیم گرگان با داریوش نبوی و نریمان ویلیشایف و حمیدرضا منصوریان چنان به قهقرا رفت که یا برای سقوط نکردن با گنبد در پلی آف میجنگید و یا در رده های دهم و یازدهم و دوازدهم سیر میکرد.

آری ، محمد از گرگان میرود اما مطمئن باشید از محمد بزرگتر بر روی نیمکت گرگان نمینشیند و دوباره مدل هایی همچون نبوی و نریمان به گرگان می آیند تا بازیکن بر سر مربی داد بزند ، فلان مسئول در تیم اعمال نظر کند و ... .

آری به کوچینگ محمد انتقادهایی وارد است که او باید در رفع آنها بکوشد اما اگر دریک تاور پرتلاش در دو دقیقه پایانی پنالتی را خراب نمیکرد ، توپ را لو نمیداد و سامان و وارتان را زیر حلقه ماهشهر تک و تنها میدید ، اگر بازیکن ها در آن هفت دهم ثانیه یارگیری میکردند محمد میشد امپراتور شهر گرگان و ... .

با محمد ایزدپناه هیچ صنمی ندارم و شاید حتی نام مرا هم نداند ، میدانم که بعد از نوشتن این مطلب هم سیل نظرات و اس ام اس های خاص برایم ارسال میشود اما با صدای بلند فریاد میزنم محمد تکه بزرگی از بسکتبال گرگان است و سزاوار نیست با او اینگونه برخورد کرده و تنها و تنها او را در شکستهای گرگان مقصر دانسته و در کمال بی انصافی با سوپراستار بسکتبال آسیا و کاپیتان و سرمربی اسبق تیم ملی که نام پرطنین گرگان را در آسمان بسکتبال ایران زنده کرده اینگونه توهین آمیز برخورد کنیم.

در این بین به شخصه اعتقاد دارم با جو ایجاد شده بر علیه محمد و شکسته شدن حرمت وی از سوی کسانی که بی خبر از گذشته ، چند سالیست پا به سالن میگذارند محمد یا هدایت تیم دیگری را برعهده گرفته یا یکسال فارغ از هیاهوهای موجود به بازیکن سازی و کار با تیمهای پایه بپردازد تا امثال آنانی که در بین تماشاگران نشسته و به خود اجازه میدهند با خراب کردن هر توپ توسط بازیکنان فحش های چارواداری نثار سرمربی باسابقه تیم کنند ، شاهد هنرنمایی دیگران نیز باشند.

البته شاید قرار گرفتن تیم در سه سال گذشته با هدایت ایزدپناه و صدالبته  کمبود اعتبار و نبود بازیکنان نامی و نه چندان کامل بر سکوهای پنجم و ششم و هشتم ( با رای فدراسیون ) ، سبب این موضعگیری ها شده است.

در حاشیه بازی : در خلال این دیدار و در حالی که پوستین دوز مدیرعامل شرکت سایپا در سالن حضور داشت در خبری مهم و البته شیرین اعلام شد شرکت مذکور از این پس حامی بسکتبال گرگان است.

پی نوشت : یادآوری آنکه دو هفته پیش و در هنگام دیدار فوتبال اتکا گرگان و ایرانجوان بوشهر برگی زر سرمربی مشهدی تیم ، در واکنش به شعار " بازیکن بی غیرت نمیخواهیم " تماشاگران از سرمربیگری تیم استعفا و چند روزی در اعتراض به این موضوع بر سر تمرینات تیم حاضر نشد. حال مقایسه کنید این تحمل را با تحمل ایزدپناه و تمرکزش برای هدایت تیم هنگامی که از روی سکوها ........ .

گزارش تصویری : عکس های معین مطلق ( خبرگزاری فارس ) را از دیدار شهرداری گرگان و پتروشیمی بندرامام از طریق نشانی زیر ببینید.

http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=8810240868

گزارش : روایت وبلاگ هواداران بسکتبال گرگان را از دیدار دیروز شهرداری و پتروشیمی، از طریق نشانی زیر بخوانید.

http://www.gorganbasketball.blogfa.com/post-1514.aspx

/ 4 نظر / 9 بازدید
وحید

سلام و خسته نباشید من نمی دونم چی بگم. آخه ما چند بار دیگه فرصت داریم تو 4 تای پلی آف باشیم؟ به نظر من الان چند ساله که مسئولین بسکتبال دوست ندارن تیمی به غیر از این 4 تا اول بشه شاید به خاطر اینکه بودجه ی اونا زیادتره! ما گرگانیها به هیچ وجه از این داوران بی انصاف که در <کل> این فصل علیه گرگان قضاوت کردند نمی گذریم. مثلا می خوان با این کارها از ورود یه قطب جدید برای قهرمانی جلوگیری کنن؟ غافل از اینکه بسکتبال ایران وجود خودشو مدیون گرگانه.

محسن

سلام. دیروز برادرم حسین صبح خیلی زود آمده بود تو فضای اینترنت تا بگه داداش خیلی استرس دارم گفتم برا ی چی .نگران شدم اصولا این نگرانی بعلت دور از وطن بودن در من تشدید می شود .به هر حال از استرسش برای رفتن بین 4 تیم برتر بسکتبال گرگان گفت و از امی ها و آرزوهایش....واما چه حیف که چنین شد و صد افسوس بر ما بر اعمال بی تدبیر و خردمان و صد افسوس بر بخت بد و بی کسی مان عل جان دردی که از آن سخن گفتی دردی دیرینه است و هزاران با در تاریخ مان سیاستمان ورزشمان و........ تکرار همین بی تدبیری هاست.هزاران بار چوب بی تدبیریمان را خورده ایم وبس.

بچه شهر

علی آقا خودت بهتر می دانی چقدر حال ما گرفته است اما بیشتر حالم از این گرفته می شود که بعضی ها نمی خواهند حقیقت را قبول کنند. بعضی از این بازیکن ها بدرد لای جرز هم نمی خورند چه به رسد به آنکه تماشاچی گرگان برایشان هورا بکشد. امیدوارم روزهای خوب بسکتبال هم فرا برسد.