تجربه تلخ در لحظه ورود به گرگان

نمی دانم تاکنون شده که پس از پایان سفری چند ساعته با اتوبوس ، به گرگان رسیده و بخواهید در میدان پمپ بنزین ( شهید مفتح ) یا فلکه ترمینال ( شهید قندهاری / گاز ) از مرکب پیاده و راهی خانه شوید؟

امیدوارم چه گرگانی باشید چه غیرگرگانی، این تجربه تلخ را نداشته باشید. چرا؟؟

براساس عُرف متداول بین مسافران و رانندگان اتوبوس، خودروهای مسافربری به جهت پیاده کردن سرنشینان خود ، عمدتا" در این دو مکان توقف و از این رو عده ای مسافربر شخصی که اکثرا" نیز گویی به جهت ... ، علاقه چندانی به رعایت هنجارهای منطبق با تاریخ و فرهنگ و ... این شهر یا شهرستان را ندارند ، با رسیدن پای مسافر به زمین کشمکش خود را به جهت هدایت او به خودروی خود آغاز می کنند و در این بین بی اغراق مسافر نگون بخت می بایست گاه شاهد کشیده شدنش بین چند متقاضی سمج و یا دست به دست شدن وسایلش بین مسافرکش ها باشد.

و در این بین با مشاهده صحنه های اینچنینی ، چه تصورهای منفی ئی که از گرگان و مردمانش به ذهن مسافر غریبه در لحظات ابتدایی ورود به شهر ، خطور نمی کند!!! تصوراتی که مطمئنا" در عالم واقع کاملا" با منش و فرهنگ گرگانیان متفاوت است.

بسیار برایم پیش آمده که خود بالاجبار سوار بر مَرکب یکی از مسافربرهای اینچنینی شده و در مقصد،  وی به تصور ناآشنا بودنم با نرخ ها تقاضای کرایه ای چندین و چند برابر عرف متداول کرده است. حال ما که بماند ، چه گوش هایی که در این میان از مسافر بی اطلاع از کرایه ها بریده شده است.

 یک بار نیز با یک واسطه از سربازی شنیدم که  شب هنگام مسافرکشی به صد اجبار او را سوار بر ماشین خود کرده و در مقصد تقاضای کرایه ای نجومی از او می کند، لیکن به علت همراه نداشتن آن مبلغ توسط سزباز ، اجازه پیاده شدن از خودرو را به او نداده و با اجبار او را تا مبدا رسانده تا وی در همان جای اول از ماشین پیاده شود.

شاید نیاز به یادآوری نباشد که حساب مسافرکش های شخصی  عمدتا" غریبه اینچنینی ، از رانندگان تاکسی و یا کسانی که تامین هزینه زندگی خود و خانواده را در این وانفسا به رفتارهای غیراخلاقی و خارج از عرف جامعه مرتبط نمی کنند جدا بوده و روی سخن با آنانی است که بارها و بارها شاهد حرکات غیرمنطقی شان در مواجهه با مهمانان شهر ما در لحظه ورود به گرگان بوده ام ، می باشد وگرنه حرکت راننده ای که شبانگاهان از ساعات مربوط به استراحت خود کاسته و با رعایت موازین انسانی ، به جهت رفع چاله های زندگی مشغول انتقال مسافرین است شایسته تقدیر نیز می باشد.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که هنگامی که درباره این سوژه با یکی از رانندگان صحبت میکردم به این شایعه اشاره میکرد که فردی انحصار مسافرکش های شبانه در ورودی غربی گرگان را برعهده داشته و خود به رانندگان حاضر در مکان مذکور هر شب مبلغی مشخص به صورت تضمینی پرداخت کرده و از آن سو همه کارکرد خودروها را پس از پایان کار دریافت می کند.

در این بین چه شایسته است مسئولان ذیربط برای حفظ آبروی گرگان و گرگانیان، جلوگیری از عرف شدن رفتارهای ناپسند در برخورد با مسافران، ایجاد امنیت بیشتر، جلوگیری از خدشه به شخصیت رانندگان خدوم و ... ، زمینه فعالیت شعبه ای از آژانس های مورد اعتماد شهر را در دو نقطه مورد اشاره فراهم ، تا  مسافر در لحظه ورود به گرگان و پیاده شدن از اتوبوس به کیوسک آژانس مراجعه و پس از ذکر مسیر و دریافت قبض کرایه ، با خیال راحت سوار بر خودروی ساماندهی شده گشته و به مقصد مراجعت نماید.

/ 3 نظر / 7 بازدید
شهروند

آخرین وضعیت آکادمی المپیک ناهارخوران به نقل از معاون اداري پشتيباني تربيت بدني گلستان : کرامت در خصوص اين زمين گفت: اين زمين توسط سه معاون رئيس جمهور و روساي سازمان تربيت بدني (غفوري فرد، هاشمي طباء و علي آبادي) براي ساخت کلنگ زني شد، اما بايد همگان بدانند که از 40 هزار مترمربع مجموع آن زمين تنها 14 هزار مترمربع در اختيار تربيت بدني استان است. به گفته وي، مابقي اين زمين معارض شخصي سنددار دارد که بايد آن مقدار ديگر خريداري شود تا کار ساخت را شروع کنيم. وي افزود: اخيرا نيز از نهاد رياست جمهوري نامه اي به وزارت مسکن و شهرسازي براي خريد اينگونه زمين ها (زمين هائي که در حاشيه شهرها و روستاها وجود دارد که کاربري جزء ورزشي براي آن تعريف نشده باشد) ابلاغ شده که براي خريد آن بايد تامين بودجه از سوي وزارتخانه مذکور صورت گيرد. معاون اداره کل تربيت بدني گلستان گفت: اين زمين معارض هاي زيادي دارد و براي خريد مابقي آن زمين بين 30 تا 40 ميليارد ريال اعتبار مورد نياز است. به گفته وي، طراحي و مطالعه فاز اول اين پروژه به پايان رسيده است و طراحي و مطالعه فاز دوم نيز در حال انجام مي باشد. http://www.irna.ir/View/Full

elaheh

yek rahe dige taximeter hast

شهروند

سلام . لطفا سری به ایمیلتان بزنید . ممنون