گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

تحلیلی بر انتخابات مجلس در گرگان و آق‌قلا
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ اسفند ۱۳۸٦
 

شمارش آرای انتخابات مجلس هشتم در حوزه انتخابیه گرگان و آق‌قلا رو به اتمام است و براساس پیش‌بینی‌های نسبتا محتوم سیدعلی طاهری(اصولگرا) در دور اول با کسب اکثریت آرا راهی مجلس شده  و عبدالحسین ناصری ( کاندیدای سیستانیها) و ناصر ایزدی (کاندیدای ترکمن) به دور دوم راه‌یافته تا مردم منطقه در اردیبهشت ۸۷ از بین آنها یک نفر را جهت نمایندگی خود برگزینند.
اما کسب آرای مناسب توسط این کاندیداها علیرغم رای بسیار پایین کاندیداهای اصلاح‌طلب که عمدتا از نیروهای موسوم به محلی بودند تحلیلهایی را با خود به همراه دارد.


۱-اصلاح‌طلبان گرگان و آق‌قلا برخلاف اصولگرایان در این انتخابات چهره کاریزما و محوری به جهت وفاق بر روی وی نداشته و حضور متعدد خرده کاندیداهای اصلا‌ح‌طلب و اصلاح‌طلب‌نما و اصرار آنها جهت حضور ،سبب تقسیم توان ستادهای آنان و تفرق آرا گشت. بماند آنکه کاندیداهای مختلف اصلاح‌طلب در انتخابات مذکور نه ستاد مشترک داشته و نه لااقل پوسترمشترکی با یکدیگر تهیه کرده‌ و به واقع در درون خود عزم جدی به جهت ائتلاف نداشتند. برخلاف آنان رقیب اصولگرا ..... .


۲- مشارکت در انتخابات مذکور از سوی ترکمنها و سیستانیها بسیار بیشتر از فارسها (به خصوص شهر گرگان) بود. حضور تک‌کاندیداهای سیستانی و ترکمن در کنار مشارکت بالای این دو قوم در مقایسه با کاندیداهای متعدد محلی و مشارکت نسبتا پایینتر فارسها در برخی مناطق سبب راه یافتن یک ترکمن و یک سیستانی به دور دوم شد.

۳- در بسیاری از مناطق سیستانی‌نشین، سیدعلی طاهری با فاصله کمی از عبدالحسین‌ناصری رای دوم را کسب کرد که این نشان‌دهنده گرایش بیشتر سیستانیها به اصولگرایان برخلاف برخی نظرات پیشین ، یا حداقل ائتلاف پنهان آنها در این انتخابات است.

۴-رای بسیار پایین کاندیدای یکی از تشکلهای سیاسی منطقه  ضرورت بازنگری در برخی سیاستهای گروه مذکور و نیز سپردن هرم قدرت آن تشکل به چهره‌های تازه‌نفس و تعامل بیشتر با دیگر گروه‌های نسبتا همفکر را دوچندان میکند.

۵- نزول آرای برخی کاندیداها نسبت به دوره‌های گذشته، علاوه بر شرایط خاص انتخابات مذکور پیامهای بسیاری نیز برای این عزیزان در خود مستتر دارد.

۶- با توجه به تصمیم محرز ترکمنها و سیستانیها به جهت حمایت از کاندیداهای خود در دور دوم و رای ثابت آنها در این حوزه ، برخلاف انتخابات گذشته این بار تمرکز تبلیغاتی آنها در شهر گرگان و روستاهای آن بوده و اینبار گرگانیها هستند که میبایست خلعت نمایندگی را بر دوش یک  ترکمن یا سیستانی قرار دهند.