گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

بیستمین اثر اسدالله معطوفی در بازار کتاب / نوروز در ایران و گرگان منتشر شد
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳۸٩
 

" نوروز در ایران و گرگان " اثر جدید اسدالله معطوفی محقق و گرگان پژوه پرتلاش وارد بازار کتاب شد.

معطوفی در کتاب مذکور که توسط موسسه فرهنگی انتشاراتی فروهر تهران منتشر شده ضمن گذری به پیدایش نوروز ، نوروز در گذر زمان ، نوروز در کشورهای مختلف و ... ، به نوروز در گرگان و مناطق تحت نفوذ آن پرداخته است که البته پرداختن به نوروز در دیار گرگان کلیه مسائل مرتبط با نوروز اعم از موسیقی نوروزی ، نوروز خوانی ، میرنوروزی، خانه تکانی ، سفیدگری ، حمام عیدی ، چهارشنبه سوری و قاشق زنی ، دعا گری ، عرفه ، تا کوزه اندازی و زالو انداختن ، خوراکی ها و شیرینی ها و شکلات های عید نوروز ، فالگوش ، آداب تحویل سال ، عید دیدنی ، بازی های نوروزی ، سیزده بدر و ... را در بر میگیرد.

اسدالله معطوفی - محقق و گرگان پژوه

در انتهای این کتاب نیز بهاریه ای از سروده های معطوفی به گویش گرگانی آمده است .

اسدالله معطوفی برای نگارش " نوروز در ایران و گرگان " از ۶۵ منبع و ماخذ استفاده کرده است.

کتاب جدید معطوفی از کتابفروشی های معتبر گرگان قابل تهیه است .

***

اوسانه زندگی ، ضرب المثل ها و کنایات و باورهای مردم گرگان ، استراباد و گرگان در بستر تاریخ ایران ، تاریخ چهار هزار ساله ارتش ایران ، تاریخ و فرهنگ و هنر ترکمان ، انقلاب مشروطه در استراباد ، پیشینه شهر تاریخی جرجان ، تاریخ و فرهنگ و هنر مردم گرگان و استراباد ، تاریخچه چهار شهر ترکمن نشین آق قلعه و گمیشان و گنبد و بندر ترکمن ، سنگ مزارها و کتیبه های تاریخی گرگان و استراباد ، دیوار دفاعی و تاریخی گرگان ، دو برج هزار ساله گرگان ، مدارس عمادیه و قلیچ ایشان ، سفال و شیشه جرجان ، تپه های باستانی تاریخی گرگان و استراباد ، پل تاریخی آق قلا ، معرفی مسجد جامع گرگان ، تاریخچه و پیشینه اجتماعی سرخنکلاته و شاهکوه و زیارت ، نوروز در ایران و گرگان ، سیر تاریخی معماری شش هزار ساله گرگان و استراباد بیست کتاب اسدالله معطوفی برای زدودن غبار از تاریخ و فرهنگ گرگان و دشت هستند که البته برخی از این آثار همچون کتاب وزین سیر تاریخی معماری شش هزار ساله گرگان و استراباد در حال انتشار بوده و هنوز در بازار کتاب عرضه نشده اند.

در این بین انتشار ٢٠ کتاب تحقیقی درباره سرزمین گرگان از سوی اسدالله معطوفی بدون دریافت کمترین کمک ها از سوی ادارات و نهادها ، و نیز نگاشتن ٩٠ مقاله در نشریات بومی ، ملی و تخصصی در جهت شناساندن تاریخ ، باستانشناسی ، فرهنگ ، تمدن و مردم نگاری منطقه گرگان بیش از پیش ارزش کار این بزرگمرد گرگانی که بدون تردید او را باید " پدر تاریخ گرگان " و " دایره المعارف زنده گرگان زمین " نامید روشن می نماید .

بماند اینکه اگر چهره هایی به مانند اسدالله معطوفی با این همه تلاش و پژوهش بر پایه عشق به خاستگاه ، در دیار دیگری روزگار میگذراندند قدرشناسی بیشتری چه از سوی ادارات و نهادها ، اهل فرهنگ ، و مردم از آنها صورت میگرفت نه آنکه به مانند معطوفی زندگی و دارایی خود را وقف گرگان کنند لیکن ... .