گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

غریبه ی گرگاندوست
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ دی ۱۳۸٩
 

دفتر تاریخ این شهر را که ورق می زنیم به اقدامات بزرگ افرادی برخورد می کنیم که هر چند شاید نه متولد گرگان بوده اند و نه در ابتدا به این دیار تعلق خاطری داشته اند لیکن در مدت حضورشان در این دیار با فعالیت های شایان توجه شان ، گام های اساسی برای توسعه این دیار متفاوت و اهورایی داشته اند.

در این بین حسن رحیمیان رئیس اسبق اداره فرهنگ و هنر گرگان که اکنون در 81 سالگی در دیار زیبای رامسر روزگار میگذراند از آنانیست که به جهت فعالیت های بزرگ و عمدتا زیربنایی اش در راستای توسعه فرهنگ و هنر گرگان ، حق بزرگی نسبت به این دیار دارد.

این مرد رامسری در سال 48 پس از آنکه از شیراز به قصد تاسیس اداره فرهنگ و هنر وارد گرگان میشود ، به گفته خود این دیار را شهری مستعد در زمینه های مختلف هنری و فرهنگی همچون تئاتر و موسیقی و ... می یابد.

حسن رحیمیان می گوید : گرگان در آن سال ها دارای چهار سینما ، یک کتابخانه عمومی ، و یک کتابخانه کودک بود . وزارتخانه هم در کل شمال کشور تنها قصد کرده بود در شهرهای گرگان و رشت و ساری ، اداره فرهنگ و هنر تاسیس نماید. بماند اینکه گرگان اولین شهر در ایران بوده که بعدها مجوز تاسیس سه نمایندگی فرهنگ و هنر را در کردکوی و گنبد و رامیان را کسب می کند.

رحیمیان اداره فرهنگ و هنر گرگان را با اجاره مکانی در ساختمان شیرنگی با 60 هزار تومان بودجه و همکاری سه کارمند دارای تصدیق کلاس ششم با نامهای حسینی و شافعی و فتاحی آغاز می نماید.

وی دوباره نقبی به فضای فرهنگی گرگان زده و می گوید : گرگان واقعا شهر مستعدی برای توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری بوده و هست و در این بین آن روزها چهره هایی همچون انتظامی و بیضایی و عماد رام و کشاورز و ... به گرگان رفت و آمد میکردند.

در این بین گویی آن روزها سالن دبیرستان ایرانشهر محل تمرین گروه های هنری و فرهنگی گرگان بوده و در این فضای خاص شهر ، شجریان نخستین برنامه رسمی صحنه ای خود را با همکاری گروه صدا و سیما و سرپرستی خانم فروزنده اربابی در سینما کاپری در میان استقبال بسیار مردم اجرا می کند.

اما اینها سبب ارضای رحیمیان نشده و با دیدن سنگ قبری تاریخی در حیاط اداره و یافتن این نکته که از این قبیل سنگ ها در منطقه زیاد است به پیگیری جهت جمع آوری این سنگ ها پرداخته و با تهیه زمینی در کنار امام زاده عبدالله ، موزه سنگ قبر گرگان را راه اندازی میکند که بسیار مورد توجه قرار میگیرد.

سنگ موزه گرگان / موزه گرگان

رحیمیان که به اقدامات زیربنایی و اساسی توجه شایانی داشته با مشاهده وضعیت و فضای خاص گرگان ، در فکر ساخت مکانی به عنوان پارک فرهنگی گرگان مشتمل بر کتابخانه ، سینما ، هنرستان موسیقی ، سالن تئاتر و ... افتاده و در این بین پیگیری جهت تهیه زمین را آغاز میکند و در این بین پس از آنکه از در اختیار گرفتن باغ روس ها به علت اجاره 99 ساله آن به روسیه ناامید میشود با رایزنی با پادگان زمین سبزی کاری آنها را در اختیار میگیرد و سخت پیگیر کسب موافقت وزارتخانه به جهت ساخت تالاری بزرگ و مجهز در گرگان میشود.

در نظر داشته باشید که این پیگیری رحیمیان در حالی بوده که گرگان آن روزها مرکز استان نیز نبوده و تنها در پایتخت بزرگ کشور تهران ، تالار وحدت ( رودکی ) مشابه آنچه که رحیمیان در نظر داشته ساخته شده بود.

وی با پیگیری بسیار در نهایت موفق به کسب نظر مساعد مسئولان کشوری میشود و در سال اول 700 هزار تومان بودجه برای تالار گرگان اختصاص داده میشود که صرف خرید آهن آلات و تهیه آجر لازم میشود.

در این بین در سال بعد بودجه تالار گرگان به سیستان و بلوچستان می رود . سال بعدی نیز هنگامی که صحبت از رفتن آن اعتبار به سنندج میشود ، رحیمیان برخلاف آنانی که مصالح منطقه تحت مسئولیت خود را فدای چند روز تکیه بیشتر بر صندلی ریاست می کنند به وزارتخانه رفته و با برآشفتگی استعفای خود را به وزیر به جهت خلف وعده آنان می دهد.

این حرکت رحیمیان رئیس اداره فرهنگ و هنر گرگان در وزیر و معاونان وی تاثیر گذاشته و  پرداخت بودجه تالار گرگان تصویب میشود.

مدتی بعد وزارتخانه به دلیل توانمندی رحیمیان او را به سمت ریاست اداره کل فرهنگ و هنر مازندران منصوب می کند لیکن علاقه او به گرگان و نیز به سرانجام رسیدن کار تالار سبب میشود او چند بار همراه وزیر به گرگان آمده و پیگیر امور مربوط به ساخت تالار باشد تا سرانجام تالار مذکور که به پیشنهاد محمدعلی لطفی مقدم رئیس جدید فرهنگ و هنر گرگان و موافقت وزارتخانه نام " فخرالدین اسعد گرگانی " بر آن نهاده شد با 52 میلیون تومان هزینه که بخشی از آن صرف خرید 14 خانه اطراف تالار شد ، به بهره برداری رسید تا اکنون پس از گذشت بیش از سه دهه آنانی که به تلاش خالصانه ارج می نهند قدردان اقدامات این چهره گرگاندوست باشند که هر چند که به عنوان یک غریبه وارد گرگان شد لیکن با پیگیری و عشق بسیار خدمات بزرگی به این شهر و منطقه کرد.

برخی از اقدامات رحیمیان در پنج سال حضور در گرگان:

- پیگیری ساخت تالار فخرالدین اسعد گرگانی

-  احداث موزه سنگ گرگان

- حضور در روستاها و تحویل کتاب به روستائیان به صورت امانت

- پیگیری جهت شناسایی و حفاظت از آثار تاریخی منطقه . وی به علت نبود ماشین در اداره با ژیان محمدرضا صمیمی هنرمند گرگانی و همکاری او در شهرها و روستاهای تابعه گرگان حضور می یافت.

- راه اندازی کتابخانه در کردکوی و گمیشان و سپس در مینودشت و گنبد و ترکمن و بعدها نوکنده و رامیان

- راه اندازی گروه های مختلف فرهنگی هنری در سطح شهر گرگان

- شناسنامه دار کردن درختان کهنسال گرگان

- تشکیل انجمن های حفاظت روستایی به جهت صیانت از آثار باستانی منطقه گرگان

- جمع آوری قرآن های خطی ، کتاب ها و ادعیه قدیمی ، کتاب های سنگی و ... منطقه گرگان

پی نوشت یک : حسن رحیمیان با وجود پای گذاشتن به 81 سالگی هنوز در عرصه های فرهنگی فعال بوده و اکنون به عنوان رئیس شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد رامسر ، رئیس هیئت امنای انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامسر ، دبیر انجمن اهل قلم رامسر ، رئیس هیئت مدیره کانون توسعه رامسر ، و ... فعال است.

پی نوشت دو : حسن رحیمیان به جهت اقدامات زیربنایی و اساسی اش در گرگان میتواند به عنوان یکی از اعضای برگزیده در دومین " جشنواره شهروند ماندگار گرگان " مدنظر باشد.

منبع : وبلاگ زبانزدهای رامسر