گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

برای شورای شهر گرگان
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ اسفند ۱۳۸٦
 

با برگزاری سومین دوره انتخابات شورای شهر گرگان و مشخص شدن منتخبان مردم که ترکیبی از متخصصان و افراد با تجربه فعالیت در منصب شهردار و عضو شورا بودند، بسیاری را امید بر آن بود شوراییان سوم گرگان روند ناکامی‌های پیشنیان را جبران و سبب‌ساز توسعه و آبادانی بیش از پیش این دیار شوند.

به خصوص آنکه در همان روزهای نخست فعالیت رسمی شورای سوم، منتخبان تازه‌نفس به نقد شورای دوم و برنامه‌ها و پروژه‌های مصوب آنها پرداختند اما گویی هر چه زمان می‌گذرد شهروندان درمی‌یابند شورای دوم و سوم از لحاظ عملکرد چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند. اگر شوراییان دوم با انتخاب شهرداران متعدد، تصویب برنامه‌های رویایی،ضعف در انجام وظایف نظارتی، عدم انتشار گزارش جامع درآمد وهزینه شهرداری در زمان مقرر شده در قانون، و ... عملکرد غیرقابل‌قبولی داشته‌اند شورای سوم شهر نیز نه تنها اقدام مناسبی‌ در جهت انجام وظایف نظارتی، برنامه‌ریزی و جلب مشارکت مردم نداشته بلکه از انجام وظایف ذاتی خود به مانند بررسی و تصویب بودجه شهرداری در زمان مقرر، برگزاری منظم جلسات رسمی و کمیسیونها، و .... هم ناتوان بوده است.

براساس ماده ۶۷قانون شهرداریها، شهرداری مکلف است منتهی تا روز آخر دی‌ماه ، بودجه سالیانه خود را به شورا پیشنهاد و شورا نیز باید تا قبل از اسفندماه (انتهای دیماه)هر‌سال به آن رسیدگی و آنرا تصویب کند لیکن با وجود گذشت ۱۶ روز از اسفندماه ، هنوزشورای شهر گرگان به بخش اعظمی از بودجه شهرداری رسیدگی نکرده است.

در این روزها همچنین جلسات شورا علیرغم اعلام قبلی یکی پس از دیگری تشکیل نمیشود. جلسه رسمی روز شنبه یازدهم اسفند، جلسه کمیسیون فرهنگی در روز دوشنبه سیزدهم اسفند و جلسه کمیسیون اداری‌مالی در روز سه‌شنبه چهاردهم اسفند به دلیل به رسمیت نرسیدن تعداد اعضا برگزار نشده است. گویی برخی اعضای شورا این روزها فعالیت در ستادهای انتخاباتی کاندیداهای مورد علاقه خود یا دیگر مشغله‌هایشان را به وظیفه اصلی ترجیح داده‌اند.

آری، متاسفانه در مدت ۱۰ ماه از فعالیت شورای سوم گزارش خاصی از عملکرد شورا و کمیسیونهای آن منتشر نشده و حرکتهای پراکنده صورت گرفته نیز مرهون تلاشهای فردی برخی اعضا بوده است.

و کوتاه سخن آنکه؛منتخبان مردم در شورای شهر باید بدانند فرصت خدمتگذاری آنان به مردم در این سنگر محدود بوده و زمان برای آنان همچون باد می‌گذرد پس چه بهتر که با بهره‌گیری بهینه از زمان و معطوف کردن توان به فعالیت در شورا،از سویی پاسخ مناسبی به اعتماد مردم داده و از سوی دیگر موجبات توسعه و آبادانی گرگان عزیز را که همه بر روی آن وفاق دارند فراهم نمایند.