گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

اقتصاددانان گرگانی
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ اسفند ۱۳۸٦
 

اگر از کارشناسان علم اقتصاد بخواهید نام پنج اقتصاددان مطرح ایرانی را نام ببرند یقین داشته باشید بسیاری دکتر منوچهر فرهنگ و دکتر علی‌رشیدی را از قلم نخواهند انداخت.
این دو اقتصاددان مطرح ایرانی متعلق به گرگان‌زمین بوده و در هر گفت‌و گویشان با اشاره به این دیار، از گرگان به عنوان موطن خود نام می‌برند.

دکتر منوچهر فرهنگ که اینک نود سال سن دارد میگوید: وطن من گرگان بوده و در سال ۱۲۹۹ در حالی که دو سال داشتم به دلیل شغل پدر به آنجا آمده و در گرگان بزرگ شده و به تحصیل پرداختم.

وی دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشکده حقوق و علوم اقتصادی پاریس بوده و بیش از ۱۰۰ کتاب اقتصادی ترجمه و تالیف کرده است.

پژوهشگر و عضو بازنشسته هیئت علمی دانشگاه از ابتدای تاسیس انجمن اقتصاددانان ایران عضو این تشکل بوده و به غیر از سال اول تاسیس انجمن که مسئولیت برعهده دکتر پیرنیا بوده تا به اکنون ریاست انجمن مذکور را برعهده دارد.

بسیاری از اعضای این انجمن  اعتقاد دارند استمرار و پایداری انجمن اقتصاددانان ایران در طول سی و اندی سال عمر خود مرهون مدیریت مناسب دکتر فرهنگ بوده است.

و اینک شعری از دکتر فرهنگ اقتصاددان نامی ایران و غریبه‌ای در موطن خویش گرگان زمین؛ گر پر و بالم شکنی سربکشم بر آسمان/ ور سر و ساقم بزنی، سایه زنم بر آسمان/ بحرم و بحر موج‌زا،ابرم و ابر اوج‌گیر/از پی دانشم روان،وز پی دانشم روان.

دیگر گرگانی نامدار اقتصاد ایران دکتر علی رشیدی معاون سابق بانک مرکزی ایران و عضو هیئت رئیسه انجمن اقتصاددانان ایران است.

دکتر رشیدی استاد دانشگاه، مولف کتب اقتصادی مختلف و دارای مقالات متعدد اقتصادی در نشریات معتبر بین‌المللی میباشد.

دکتر رشیدی در دوران ملی شدن صنعت نفت از فعالان سیاسی در گرگان‌زمین بوده و خود در خاطراتش اذعان میدارد پس از چند سخنرانی آتشین برای مردم از طبقه‌فوقانی ساختمان شهرداری، مخالفان که قصد سوقصد به وی را داشتند به او حمله و دکتر با تسلطی که بر محلات قدیمی گرگان داشته از دست آنها می‌گریزد.

استاد اقتصاد دانشگاههای ایران بسیار علاقمند به گرگان بوده و اظهارات او در زمینه راهکارهای رونق تجاری و اقتصادی این دیار در معدود همایشهایی که با حضور وی در گرگان برگزار شده بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر رشیدی در انتخابات مجلس ششم از حوزه انتخابیه گرگان و آق‌قلا کاندید اما رد صلاحیت شد. وی اکنون عضو شورای رهبری جبهه ملی ایران است.