گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

بی توجهی مورخان انقلاب، تقویم ها و سایت های رسمی کشور به حادثه پنجم آذر 57 گرگان
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٥ آذر ۱۳۸٩
 

امروز 32 سال از حادثه بزرگ پنجم آذر سال 57 گرگان می گذرد . کودکان آن روزهای گرگان خود امروز پدر شده اند و پدران و مادران دیروز گرگان ، امروزه روز پدر بزرگ و مادر بزرگ.

گرد پیری بر سر و روی جوانان شجاع آن روزهای گرگان نشسته و بسیاری از همشهریان حاضر در حادثه آن روز ، اکنون با گذشت بیش از سه دهه از واقعه پنجم آذر سال 57 گرگان ، در زیر خروارها خاک خفته اند.

اما هنوز خاطره آن روز خاص گرگان از سوی پدران و مادران ، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها یا همان گنجینه های خاطرات شهر برای فرزندان و نوه ها نقل میشود و از این رو گویی همان دیروز بوده است که هزاران نفر از مردم این دیار بدون واهمه ی شناسایی از سوی رژیم و برخورد سخت با آنها ، علیرغم اخطارها و تهدیدهای فرمانداری و پادگان که از شب گذشته در شهر شایع کرده بودند برای مقابله با تظاهرات حق تیر دارند ، در پیرامون فلکه شهدای گرگان جمع شده تا ضمن همراهی با موج استبداد ستیزی جامعه ایرانی ، در هفتمین روز حمله رژیم به انقلابیون در حرم مطهر امام رضا (ع) ، آتش مبارزه با ظلم را بیش از پیش شعله ور تر سازند .

حوادث انقلاب در گرگان


در این بین پیش از شروع تظاهرات ، مردم وقعی به تهدیدهای مستمر نظامیان حاضر در صحنه ننهادند و از این رو دستور شلیک تیر مستقیم به سوی مردم و نیز پرتاب گاز اشک آور به سوی جمعیت صادر شد و پس از به خاک و خون غلتیدن جمعی از تظاهر کنندگان ، عملیات تعقیب و گریز در سطح شهر آغاز شد و گرگان حالت نظامی به خود گرفت .

پس از پناه دادن تظاهر کنندگان در خانه ها توسط مردم به جهت در امان ماندن از کشتار و دستگیری توسط رژیم ، عده ای از جوانان شهر به جهت یاری به مجروحان حادثه و رساندن خون مورد نیاز آنها در اطراف بیمارستان پهلوی آن روز و پنجم آذر فعلی ، حاضر شدند لیکن ماموران در آنجا نیز اقدام به تیر اندازی به سوی مردم کرده و سبب ساز شهید و مجروح شدن عده ای دیگر از فرزندان شجاع و متعهد این دیار شدند.

***  *** ***

اما در میان  کتاب ها ، سایت های رسمی ، تقویم مناسبت های شورای عالی انقلاب فرهنگی ، دروس مرتبط با تاریخ انقلاب دانشگاه ها ، برنامه های آرشیوی صدا و سیما طی سالهای اخیر و گذشته و ... که جست و جو می کنیم کمتر اثری از حادثه پنجم آذر گرگان در آن می یابیم و در این بین میزان بی توجهی به حادثه مذکور در اسناد رسمی چنان است که در سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز اثری از واقعه مذکور که طی آن بیش از هشت هزار گلوله به سوی مردم شلیک و چهارده نفر شهید و بیش از یکصد نفر مجروح شدند ، نیست.

این در حالیست که حوادثی همچون 8 فروردین یزد ، 19 دی قم ، 29 بهمن تبریز و نیز حوادث دیگر شهرها نقش پر رنگی در کتب رسمی مربوط به تاریخ انقلاب و تقویم مناسبت های کشور دارد.

البته  مهجور ماندن پنجم آذر گرگان ، تنها مختص به سطح ملی نبوده و در سطح شهر  و استان نیز کمتر اثر و یادمانی از واقعه مذکور یافت میشود.

پیرامون فلکه شهدا که محل شهادت شجاعانه و استبداد ستیزانه بسیاری از همشهریان ما است یادمانی که نشانگر این حادثه و بیانگر شرح مختصر واقعه برای همشهریان جوان و گردشگران باشد به چشم نمیخورد ، سقاخانه ای که به یاد شهیدان و مجروحان واقعه در ضلع بیرونی بیمارستان پنجم آذر احداث شده ، سالهاست از کار افتاده و در این بین شبکه استانی نیز همچون همیشه با بومی گریزی ، در سالگردهای مختلف این واقعه عمدتا بی تفاوت از کنار آن میگذرد و خبری نیز از فیلمی که قرار بود دو سال پیش به سفارش سازمان صدا و سیما با 20 درصد تصاویر آرشیوی و 80 درصد تصاویر فیلمبرداری شده در گرگان ساخته شود نیست.