گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

گرگان پایتخت پیاده روی جهان / پیام های پیاده روی همگانی گرگان
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩
 

پس از حضور صدها هزار گرگانی در پیاده روی همگانی روز جمعه ، بنا بر اعلام رسمی فدراسیون ورزش های همگانی کشور ، گرگان به عنوان پایتخت پیاده روی جهان معرفی شد.

بنا بر خبر اعلام شده از دلایل این انتخاب ، مشارکت و نظم مردم ، حضور گسترده و 500 هزار نفری مردم ، و نوع برگزاری بوده است.

همایش پیاده روی خانوادگی در گرگان/عکس:حامد بارچیان

عکس : حامد بارچیان

در این بین امید است بنا بر اعلام رسمی موضوع از سوی فدراسیون و نیز مستندات موجود اعم از عکس و فیلم و ... ، انتخاب مذکور منحصر به ایران نبوده و پیگیری لازم از سوی مسئولان مربوطه به جهت ثبت آن در " کتاب رکوردهای گینس " که مهمترین و رسمی ترین مرجع به جهت ثبت رکوردهای بین المللی بوده و هر سال با اطلاعات جدید تجدید چاپ میشود انجام گردد.

اما حضور اینچنینی مردم در پیاده روی همگانی 21 آبان 89 گرگان با خود پیام های بسیاری به همراه دارد که از آن جمله میل به مشارکت مردم این دیار در برنامه های فرهنگی ورزشی و البته تفریحی است.

هر چند شاید برخی معتقد باشند که جوایز پیاده روی مذکور یکی از عوامل حضور اینچنینی مردم در برنامه روز جمعه بوده باشد لیکن استقبال گرگانی ها از برنامه های بعضا متفاوت با یکدیگری  همچون برنامه فرهنگی کنسرت شهرام ناظری در گرگان با قیمت نسبتا بالای بلیت برای یک شهرستانی ، مسابقات بسکتبال تیم گرگان به عنوان یک برنامه ورزشی و برنامه های نسبتا ساده تفریحی همچون جشن بادبادک ها و سیرک پرشین و ... ، نشان می دهد که میل به تغذیه روح و برنامه های فرهنگی ورزشی متنوع تا چه میزان در جان و جسم گرگانی ها وجود دارد هر چند که شاید مخاطبان برنامه های اجرا شده در این دیار متفاوت باشند.

در این بین نکته جالب آنجاست که امکانات و برنامه های اجرا شده در شهرستان 400 هزار نفری گرگان که علاوه بر ساکنان خود عمدتا به اهالی  شهرستان های پیرامون و حوزه نفوذ خود نیز سرویس می دهد با این ذائقه و میل بالای گرگانی ها به هیچوجه تناسب ندارد و از این روست که مردم مشتاق و تنوع طلب گرگان که برخلاف بسیاری از نقاط ایران میل بسیاری به حضور در برنامه های فرهنگی و تفریحی البته از نوع با کیفیت آن دارند عمدتا در حسرت  می مانند.

و البته این تعجب آنجا چندین برابر میشود که با وجود این استقبال و کشش های گرگان ، گاه و بیگاه اجرای برنامه های موسیقی در این دیار با مخالفت جدی مواجه میشود ، پایتخت بسکتبال ایران با آن همه مشتاق همچنان از سالنی بزرگ و متناسب با استقبال گرگانی ها بی بهره است ، به جهت نبود سالن مناسب کنسرت های موسیقی هزاران مشتاق به جای تالارهای فرهنگی باید روانه محوطه شرکت نمایشگاه و حاشیه هتل ها شوند و البته گاه نیز با سو استفاده از این اشتیاق گرگانی ها ، با اجرای برنامه های فرهنگی از سوی گروه های دست چندم پایتخت و گاه دیگر شهرها زمینه سودجویی و دهن کجی به مردم فراهم میشود.

در این بین در بحث پیاده روی 500 هزار نفری گرگان عدم استفاده تبلیغی از آن برای این دیار توسط صدا و سیما و ... یکی از اشکالات مهم بود . در حالی که شاهدیم برنامه هایی به مراتب ضعیفتر و البته رکوردشکنی هایی همچون پخت بزرگترین آش و کیک و املت و .... !!!! در بخش های مختلف خبری سیما انعکاس گسترده می یابد شاهد بودیم که این حضور گسترده گرگانی ها نه در اخبار و برنامه های استان نه بخش های خبری رادیو و تلویزیون ایران ،  آنگونه که باید و شاید انعکاس رسانه ای پیدا نکرد.

همچنین آسیب به طبیعت  زیبای ناهارخوران در خلال این پیاده روی و کارساز نبودن تدابیر ترافیکی اتخاذ شده ، از نکات قابل توجه  بود که میشد با اتخاذ تمهیدات لازم تا حد امکان از آن کاست.

این نکته نیز قابل ذکر است که به جهت حضور بسیاری از هم استانی ها در پیاده روی همگانی و ماندگاری عمده آنها در ناهارخوران و سطح شهر بعد از پیاده روی ، کاش تدابیر لازم چه از سوی بخش دولتی جهت اتخاذ برنامه برای افراد مذکور و نیز برخی اصناف و ...  اتخاذ میشد.

- - - - - -

پی نوشت یک : رکورد قبلی پیاده روی همگانی کشور نیز با توجه به حضور چند صد هزار نفری مردم در برنامه آذر 87 نیز متعلق به گرگان بود.

پی نوشت دو ( بی ربط به متن ) : بنا بر شنیده ها پس از درج مطالب انتقادی نسبت به تصمیم میراث فرهنگی در حذف گرگان از جشنواره فرهنگ اقوام ، شنیده شده که فعالی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان در گفت و گو با چراغعلی مدیر وبلاگ گرگان نامه و عضو شورای شهر و نیز کریمی شهردار گرگان از اختصاص غرفه ای وسیع به گرگان خبر داده است . منتظر خبرهای تکمیلی در این باره باشید.