گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

از روز گرگان چه خبر ؟
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩
 

بعد از آنکه شورای شهر بنا بر رای اکثریت جمعی از اهل تاریخ و فرهنگ گرگان ، بیستم شهریور را به جهت مناسبت تاریخی واقع در آن یعنی تصمیم فرهنگستان وقت مبنی بر نهاده شدن نام باشکوه و تاریخی گرگان به شهر فرهنگ مدار و با پیشینه استراباد ( شهر ستاره ها - یا نامیده شده به نام استر زن خشایارشاه ) ، به عنوان روز گرگان مصوب کرد ، به جهت نبود اراده لازم در برخی شورائیان به جهت برگزاری باشکوه مراسم مربوط به این روز و البته برخی حرکات هدفدار ، اقدام خاصی در زمان لازم انجام نشد.

بماند آنکه بعد از این تصویب ، در نشست دیگری که با حضور عده ای دیگر از فعالان فرهنگی اجتماعی شهر با اعضای شورا تشکیل شد پیشنهادات خوبی به شورائیان جهت اجرا ارائه شده بود که با اجرای آن میشد هم شور و نشاط بسیار در شهر ایجاد کرد و هم حس گرگاندوستی را ترویج داد لیکن آن تاخیر خواسته یا ناخواسته ، فرصت را به جهت اجرای آن برنامه ها گرفت.

در این بین البته انتقاداتی هم به جهت انتخاب آن مناسبت صورت گرفته بود و از آن سو پس از تصمیم گرگان ، شهرهایی همچون گنبد نیز در پی انتخاب روز گنبد و ... بر آمدند که گویی قرار است با حمایت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اقداماتی نیز در آن دیار انجام شود.

با نزدیک شدن به 20 شهریور ، هفته پیش عده ای از گرگاندوستان به جهت اتخاذ تصمیم نهایی ، در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرد هم آمدند . در جمع حاضر که اعضای هیئت مدیره سازمان و عبدالرضا چراغعلی ( عضو پیگیر شورا به جهت برگزاری جشنواره روز گرگان ) نیز حضور داشتند دو دیدگاه بیش از بقیه شنیده میشد . عده ای اعتقاد داشتند به جهت اهمیت این روز اگر قرار است برنامه ای در سال جاری برگزار شود باید بسیار باشکوه برگزار شده و در خور شان نام گرگان باشد و در سال کنونی تنها به اطلاع رسانی اکتفا شود . عده ای دیگر نظرشان بر این بود که در همین فرصت باقیمانده نیز برنامه هایی در سطح شهر اجرا شود.

در نهایت تصمیم بر آن شد که در سال جاری تنها اطلاع رسانی برای آشنایی شهروندان و ایرانیان به جهت انتخاب آن روز برگزار شده و سپس با تشکیل دبیرخانه دائمی ، برنامه ریزی های لازم و هماهنگی های مدنظر به جهت برگزاری بسیار باشکوه این برنامه در سال های آتی به منظور ثبت این روز در حافظه تاریخی گرگاندوستان انجام شود.

قرار بود برنامه اطلاع رسانی در غروب روز بیستم شهریور ماه در مدرسه عمادیه واقع در بافت تاریی و محله دربنو با حضور نمایندگان رسانه ها انجام شود لیکن در جلسات بعدی کمیته فنی جشن روزگرگان مقرر شد در مراسم برگزار شده که محدود به اطلاع رسانی نیست نمایندگان اقشار مختلف همچون پزشکان ، مهندسان ، ورزشکاران ، دانشجویان و دانشگاهیان ، فرهنگیان ، بازنشستگان ، و ... و البته گرگاندوستان نیز حضور داشته باشند.

گویی امروز و فردا 25 بنر اطلاع رسانی روز گرگان در سطح شهر نصب میشود و در روزهای آتی نیز پیامک تبریک برای شهروندان ارسال و پوسترهای این مناسبت به نمایش گذاشته میشود. صدالبته مراسم ویژه ای نیز ساعت 17 و سی دقیقه روز 20 شهریور در مدرسه تاریخی عمادیه کوی دربنو برگزار میشود تا انشاالله با تحقق وعده صورت گرفته و راه اندازی دبیرخانه دائمی روز گرگان ، در سال های آتی شاهد برگزاری برنامه های گسترده و شادتر در سطح شهر باشیم . پاینده گرگان

پی نوشت : با فرصت سوزی انجام شده ، شاید تنها راه باقیمانده برای 20 شهریور سال 89 ، اطلاع رسانی به شهروندان و ایرانیان و برگزاری یک مراسم آن هم با نیت اطلاع رسانی و گرد هم آمدن گرگاندوستان بود.