گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

بایدهای جذب سرمایه گذار در گرگان
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
 

اشاره : از آغازین روزهای راه اندازی وبلاگ گرگان ما ، گرگاندوست ناشناسی با نام های شهروند و شهروند گرگانی ، با ارسال نظر و یا ایمیل های مختلف با مضمون های تشویق به ادامه نوشتن و یا اشاره به دردها و البته استعدادهای گرگان ، با نگارنده همراهی کرده است.

ایشان در تازه ترین مطلب ارسالی خود به بحث سرمایه گذاری در گرگان پرداخته است.

بایدهای جذب سرمایه گذار در گرگان 

 

 سرمایه بالقوه هر جامعه  مردم آن هستند و سرمایه گذاری که در هر منطقه انجام میشود  می بایست در درجه اول با لحاظ رفاه و آسایش  مردم باشد.

همچنین سواد عمومی و رشد اقتصادی ، اجتماعی و ..... مردم یک شهر می تواند یکی از مهمترین فاکتورهای سرمایه ای یک شهر و در نهایت توسعه آن  باشد .

بعنوان مثال در شهری مثل گرگان چه تعداد پزشک متخصص ، مهندس کارآمد ، تاجربزرگ ، استاد تمام دانشگاه و ... که در سطح ملی و بین الملل مطرح باشند سکونت دارند؟

اما از این موضوعات که بگذریم باید بررسی شود که در چند سال اخیر چه اقداماتی در زمینه سرمایه گذاری (از نظر سخت افزاری) در شهر گرگان صورت گرفته است ؟ و گرگان رتبه چندم را در بین مراکز استانها دارد ؟

به نظر صاحب این قلم با توجه به برخی اقدامات صورت گرفته در امر سرمایه گذاری این شهر باز هم تا رسیدن به معیارهای مطلوب فاصله های زیادی دارد . البته هیچگاه وضعیت شهر گرگان را با کلان شهرهایی چون تهران ، مشهد ، تبریز ، اصفهان و ... مقایسه نکرده و انتظار هم نیست که ظرف چند سال به آنها برسیم .

اما در یک مقایسه کوچک با شهرهای شمالی نیز به این نکته می رسیم که با وجود ظرفیت های متعدد گرگان ، به هیچوجه  وضعیت خوبی نداریم.

 

با توجه به اینکه بودجه شهرداری گرگان تقریبا برابر بودجه شهرهایی چون آمل ، بابل و ساری است اما سرمایه گذاری های شهرداری گرگان برای توسعه این شهر اصلا قابل مقایسه با آنها نیست بعنوان مثال طی همین سه سال اخیر در ساری شاهد احداث چندین تقاطع غیر همسطح بزرگ ، بزرگترین سد لاستیکی کشور بر روی رود تجن که جنبه تفریحی و توریستی دارد ، بزرگترین شهربازی شمال کشور و .... بوده ایم اما پروژه های بزرگ گرگان به عنوان شهری با سابقه طولانی شهرنشینی و مرکز استان ، در حد زیرسازی و آسفالت چند خیابان و دیوار رودخانه و احداث کانال آبهای سطحی بوده و کمتر شاهد اجرای پروژه های بزرگ هستیم که این بسیار تاسف بار است .

این نکته نیز لازم به ذکر است که وضعیت ظاهری شهر گرگان از لحاظ زیباسازی ، منظر مطلوب شهری به هیچوجه جذب کننده سرمایه گذار نبوده و گاه سبب دفع نیز میشود.

چرا ؟ چون وضعیت ظاهری شهر اولین موضوعی است که توجه هر کسی را به خود جلب میکند.( درست مانند آراستگی ظاهری یک انسان )

 

بررسی بعضی ازعوامل بازدارنده در سرمایه گذاری شهر گرگان :

 

 

1_ وضعیت نامناسب زیرساخت های شهری و زیباسازی گرگان

وضعیت مبادی ورودی شهرو سطح شهر چه از نظر زیبایی و چه از نظر ترافیکی اصلا مناسب نیستند  . همانطور که در بالا هم اشاره شد شهرداری به عنوان متولی شهر و اولین سرمایه گذار می بایست توجه ویژه ای به ابن امر داشته باشد و هر بودجه ایی که به طرح های بزرگ و کوچک  در شهر اختصاص  می دهد آنرا سرمایه گذاری برای شهر بداند نه هزینه .

بعنوان مثال شخصی از طریق فرودگاه وارد گرگان میشود  اگر شما به مسیر فرودگاه تا مرکز شهر دقت کرده باشید متوجه می شوید که این مسیر از نظر زیبایی  وضع بسیار ناخوشایندی دارد . میدان ترمینال نیز که  زمانی از زیباترین میدان های کشور بود در حال حاضر اصلا منظر مناسبی بعنوان ورودی شهر ندارد مخصوصا در شب که بسیار تاریک و بی روح است ویا در بلوار جرجان که بدلیل وجود گاراژ مینی بوسها و توقف سواریها و وانت ها و همینطور بریدگی مقابل شهرک امام که محل دور زدن ماشین ها می باشد ، مجموعا وضعیت اسفناکی را  در آن قسمت از شهر بوجود آورده است. 

پیشنهاد من در این زمینه این است که با ارائه طرحی جامع و با تصویب بودجه ای قابل توجه از سوی شورای شهر، شهرداری تصمیمات جدی و کارسازی را ذر این زمینه داشته باشید .

به عنوان مثال فاصله ابتدای ورودی گرگان از سمت فرودگاه ( پست  اداره برق) را روکش آسفالت و طرفین جاده را فضای سبز ایجاد کنید یا خیابان حد فاصل بین فلکه ترمبنال تا فلکه شهدا را عریض کرده و وسط آن بلوار احداث نمایید ( با توجه به عدم ساخت و ساز جدید در آن خیابان امکان انجام عقب نشینی در این خیابان ممکن است) و یا در بلوار جرجان با انتقال گاراژ مینی بوس ها و تبدیل آن به پارک می توان آن منطقه را از این وضعیت نامناسب خارج کرد .

 همینطور با همکاری  استانداری و اداره های مربوطه  میتوان در انتهای بلوار جرجان ( بین جرجان تا جلین)  با احداث میدانی بزرگ  ، ترمینال مناسبی برای مینی بوسها ، سواریها ، وانت ها و حتی ترمینال مخصوص کامیون داران  احداث کرد که هم معضل ترافیک را از بین میبرد و هم زیبایی خاصی به ورودی شرقی گرگان میدهد  و نیز میتوان از آن به عنوان یک سرمایه گذاری بزرگ از جانب شهرداری برای مردم شهر گرگان نام برد که چندین دهه مورد استفاده شهروندان قرار گیرد .

البته در مورد وضعیت گرگان مطالب زیادی دارم  ، ولی چون در این بحث نمی گنجد به همان چند مورد بالا بسنده میکنم .

 

2_ عدم هماهنگی بین دستگاههای اجرایی در امر سرمایه گذاری

این مورد هم متاسفانه یکی از موانع بزرگ در امر سرمایه گذاری شهر گرگان است که تا به حال لطمه های سنگینی بر توسعه این شهر زده و به نظر صاحب این قلم تنها راه حل این موضوع جلسات متعدد و منظم (با تاکید زیاد) اعضای شورای شهر با دستگاههای اجرایی  است  و همینطور پیگیری  مستمر و جدی همه اعضای شهر برای حل و فصل این جور مسائل . و همینطور درخواست از نمایندگان گرگان در مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به این جور مسائل (هر چند که آنها نسبت به این موضوعات بی تفاوت باشند) و همچنین طولانی بودن مدت زمان صدور مجوز ،  قوانین دست و پا گیر و بروکراسی اداری در شهرداری و سایر نهادها هم از مسائل مهم رکود در بخش سرمایه گذاری گرگان می باشد .

 

3_ وجود مسائل سیاسی و حاشیه ایی

این مورد هم دقیقا مانند مورد بالایی بوده و باید از کانال نمایندگان مجلس و شورای شهر برطرف شود . که به اعتقاد خودم  با وضعیت فعلی شاید به  این زودیها میسر نباشد .

 

4_ ناشناخته ماندن استعدادهای بالقوه شهر گرگان در کشور

این هم یکی دیگر از عواملی ست که باعث شده سرمایه گذاران اندکی وارد این شهر بشوند . چون بیشتر آنها از استعدادها و ظرفیتهای گرگان بی اطلاعند و بیشتر سرمایه های آنها صرف استانهای همجوار از جمله مازندران می شود . همینطور نام استان که متاسفانه در بدو تاسیس استان ،  گلستان نامیده شد و هنوز برای بسیاری از هموطنان ناشناخته مانده (و ضربه بدی به توسعه سرمایه گذاری این دیار وارد ساخته است) و یا اگر هم این منطقه را بشناسند با توجه به تبلیغات نادرست صدا و سیما از این استان مبنی بر زندگی  قبیله ای تصور اکثر مردم کشور بر این است که مردم گرگان به این سبک زندگی می کنند و این امر خود دلیلی بر نیامدن سرمایه گذار به این شهر است .

در این زمینه خبرنگاران رسانه های مختلف خبری می توانند نقش مهمی را ایفا کنند و با درج مقاله ها و گزارشات مختلف از گرگان و فرهنگ آن این خلا را مرتفع سازند  .  همینطور شهرداری گرگان با صرف هزینه هایی  برای شناساندن فرهنگ گرگان زمین ،  این تصور نادرست را از بین ببرد . بعنوان مثال نصب سامانه ارسال پیام خوشامدگویی به گوشی مسافرینی که به فرودگاه گرگان وارد میشوند یا ارسال بلوتوث به گوشی مسافرین که شامل کلیپی از معرفی جاذبه های گرگان باشد می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد .

 

5_ گرانی زمین و کشاورزی بودن منطقه

یکی از چلشهای بزرگ عدم استقبال سرمایه گذاران ازگرگان ،گران بودن زمین و همینطور هزینه های زیاد و مدت زمان نسبتا طولانی تغییر کاربری اراضی می باشد .  همین امر هم بهانه خوبی را به دست افرادی داده که کلا با توسعه گرگان مخالفند و باعث فرار سرمایه گذار می شوند . به اعتقاد من در شهر گرگان با توجه با اراضی نسبتا زیاد حاشیه بلوار صیاد شیرازی و همینطور اراضی ورودی شهراز  سمت سعدآباد  ، و نیز وجود بیش از 10 گاراژ در سطح شهر (حوالی فلکه مازندران و کریمی) که بسیاری از آنها متروکه شده اند مشکل تامین زمین تقریبا وجود ندارد و تنها مشکل این حوزه فقط و فقط دخالت ها و سنگ اندازی های یکسری افرادی که به منافع خود می نگرند است .

برای حل این چالش هم بهترین راه حل تشکیل ستادی در شهرداری یا فرمانداری به عنوان بانک زمین است یعنی اینکه شهرداری هر ساله با اختصاص مبلغی چند هکتار از اراضی حاشیه شهر را خریداری کرده و زمانی که سرمایه گذاری (چه خصوصی و چه دولتی) به زمین نیاز پیدا کرد شهرداری آنرا در اختیار آن قرار دهد البته با شرایط خاص و دریافت درصدی از سهم و  سود سرمایه . ( در صورت به بهره برداری رسیدن پروژه مورد نظر منبع درآمدی هم برای شهرداری می شود )

 

6_ مرزی بودن استان

با توجه به اینکه مرزهای منطقه شمال گرگان از امنترین مناطق کشور محسوب می شود اما تصور ناامنی و بروز برخی مشکلات برای بسیاری از سرمایه گذاران کشور ، باعث شده که اکثر آنها در شهرهای مرکزی کشور سرمایه گذاری کنند . در این مورد هم می بایست با شناساندن و تبلیغات موثر توسط شورای شهر و شهرداری این نگرانی را برطرف کرد .

 

 

البته موارد بسیاری در عدم  حضور سرمایه گذار دخیل  هستند  و  بنده  موارد بالا را که از اولویت بیشتری برخوردار هستند عنوان کردم و اگر توجه داشته باشید در همه موارد بالا نقش شورای شهر و شهرداری گرگان را هم به میان آوردم چون اولا قرار است سرمایه گذاری در گرگان اجرا شود و ثانیا شورا و شهرداری (همانطور که در بالا هم اشاره کردم) به عنوان متولی شهر و سازمانی که از اختیارات قانونی نسبتا زیادی  برخوردار است می توانند در صورت همکاری با سایر نهاد ها بیشترین و بزرگترین قدم را در این راه بردارند .هر چند که معتقدم نباید حضور سایر ارگانها و شهروندان را در این امر نادیده گرفت .

تا زمانی که این مشکلات را به عنوان مقدمه کار برطرف نکنیم برداشتن قدم های بعدی تقریبا بی تاثیر است .

در واقع با وجود این مشکلات سرمایه گذار احساس امنیت نمی کند و رغبتی هم برای حضور در گرگان نخواهد داشت

 

برای سرمایه گذار می توان مثال پرنده را آورد ، پرنده هر کجا که احساس امنیت کرد به زمین می نشیند و با احساس کمترین خطر آن مکان را ترک می کند .

یا اینکه اگر از زبان کسبه شنیده باشید ، هر مشتری راضی 10 مشتری دیگر را به مغازه می آورد و برعکس

حالا اگر این موضوع را به یک شهر بسط دهیم  ، شما حساب کنید که اگر یک سرمایه گذار با نارضایتی گرگان را ترک کند چه می شود ...

در واقع امروزه شهرهایی از نظر توسعه و پیشرفت موفق هستند  که پول مردم شهرهای دیگردر آنجا خرج شود .و همین امر سرمایه دو چندانی را وارد یک شهر میکند .

 

     

 

طرح های پیشنهادی برای سرمایه گذاری در گرگان :

 

بخش هایی که در این بخش اشاره میکنم از نیازهای اساسی شهر بوده و کمبود امکانات در این زمینه ها باعث شده شهر پیشرفت لازم را نداشته باشد و همینطور خروج سرمایه و تلف شدن وقت و ثروت مردم ( من جمله در بخش درمان ) را به همراه بیاورد  . مطمئنا در صورت تحقق حتی 10 درصد این طرح ها جهش نسبتا خوبی را در توسعه شهر شاهد خواهیم بود  و خیلی از مشکلات دیگر شهر هم به واسطه آن حل می شود (من جمله معضل بیکاری ، اعتیاد ، سرقت ، طلاق ، تکدی گری ، دست فروشی و سد معبر ، افزایش در آمد های شهرداری و مردم ، مشکل نبود اسپانسرهای قوی در امر ورزش گرگان و ............)

     

 

1_ درمان

از مهمترین مسائلی که باید در امر سرمایه گذاری به آن توجه ویژه  شود ، بخش درمان است چون گرگان 400 هزار نفری به عنوان مرکز استان در این امر بطور جدی دچار کمبود و مشکل است و همین امر هم باعث شده تا بسیاری از همشهریان محترم برای دریافت خدمات درمانی به سایر شهرها مراجعه کنند که این موضوع باعث خروج سرمایه از شهر و اتلاف وقت مردم می شود . با اجرای چند طرح مهم در این بخش علاوه بر جلوگیری از رجوع شهروندان به نقاط دیگر ، گرگان می تواند بعنوان قطب درمانی شمال کشور تبدیل شود و سود کلانی هم نصیب این شهر شود  .

            

   1 ) احداث بیمارستان فوق تخصصی جنرال با ظرفیت بیش از 400 تخت مجهز به تمامی تجهیزات پیشرفته

   2 ) مرکز یا بیمارستان ویژه اعصاب و روان(جهت نگهداری و مداوای بیماران روانی)

   3 ) بیمارستان ویژه بیماران سرطانی

   4 ) راه اندازی مرکز توریسم درمانی در منطقه خوش آب و هوای  زیارت

   5) احداث چندین کلینیک و پاراکلینیک فوق تخصصی

  2_ورزشی و تفریحی

  

1)   احداث مجموعه بزرگ تفریحی و ورزشی ، که این مجموعه می تواند شامل بخش های مختلف از ورزش های مفرحی چون دریاچه قایقرانی ، اسب دوانی ، زمین گلف ، پیست های اسکیت و دوچرخه سواری ، سالن بیلیارد ، استخر و ورزش های آبی و .... باشد .

2)      احداث چندین باب مدرسه تخصصی ورزشی چون فوتبال ، بسکتبال ، والیبال ، ژمیناستیک و .....

3)   تامین چند هکتار زمین توسط شهرداری برای احداث سایت خانه های ورزشی قهرمانی بطوری که مشکل تهیه زمین برای رشته هایی که دارای سالن تخصصی نیستند حل شده و همه آنها در یک مکان مستقر شوند .

 

 

3_تجاری و خدماتی

خوشبختانه طی  چند سال اخیر اقدامات خوبی در احداث پاساژها و مجتمع های تجاری در گرگان صورت گرفته اما مجتمعی که بطور تخصصی به یک صنف اختصاص داده شده باشد کم داریم . مثلا احداث برج سرمایه اقدامی خوبیست جهت اسقرار شرکت ها و مشاغل مربوط به امور خاص خود .

   

1)   احداث مجتمع بزرگ یا برج نشریات : استقرار دفاتر همه نشریات و نمایندگی خبرگزاریها ، انجمن خبرنگاران ، موسسات فرهنگی ، ناشران ، چاپ خانه ها ، کتاب فروشیها و لوازم نوشتاری و فرهنگی و ...

2)   احداث مجتمع بزرگ یا برج پزشکان فوق تخصص : استقرار مطب پزشکان ، شرکت ها و نمایندگی های فعال در امر تجهیزات پزشکی ، داروخانه ها و فروشگاههای لوازم پزشکی و ...

3)   احداث برج هنر : هر طبقه آن میتواند به یک هنر خاص تعلق گیرد من جمله موسیقی ، خط و نقاشی ، هنر هفتم ،و........ و نیز استقرار خانه هنرمندان ، سالن ویژه همایش ، نگارخانه و گالری ، فروشگاههای فروش محصولت هنری و ...   

4)      احداث مجتمع بزرگ یا برج الکامپ : ویژه شرکت های مرتبط با برق ، الکترونیک ، کامپیوتر، ماشین های اداری و ...

5)      احداث مجتمع بزرگ یا برج جواهرات و صرافی ها

6)      بازاری ویژه جهت خرید و فروش پرندگان زینتی

 

 

4_علمی ، پژوهشی و فرهنگی

 

 

1)      تهیه زمین در نزدیکترین نقطه به شهر گرگان برای احداث دانشگاه صنعتی

در واقع این مورد هم از مهترین عوامل رشد و پیشرفت منطقه گرگان می باشد و استقرار آن لازم ضروری به نظر می رسد و می توان گفت نوعی سرمایه گذاری جهت رشد وشکوفایی فرزندان این منطقه است که به دلیل نداشتن یک دانشگاه فنی و مهندسی در گرگان هر ساله مهاجرت نخبگان این شهر را به سایر نقاط کشور داریم و همینطور از دلایل مهم عقب ماندگی گرگان بخصوص در بخش های فنی و مهندسی و کمبود نیروهای کارآمد همین امر است . و تلاش جهت راه اندازی آن یک عزم ملی را می طلبد .

2)      اختصاص چند هکتار زمین از طرف شهرداری برای استقرار سایت مراکز ویژه  تحقیقیاتی و پژوهشی

بعنوان مثال حدود چند ماه پیش قرار بود تا از جانب جهاد دانشگاهی استان شعبه ای از پژوهشکده رویان و مرکز ناباروری و بانک سلول های بنیادی خون بندناف شمال کشور در گرگان احداث شود که مهمترین مشکل آن نبود زمین اعلام شد و ظاهرا اگر این مشکل حل نشود ممکن است احداث این مرکز مهم  به شهرستان دیگری منتقل می شود .

با وجود این سایت می توان امیدوار بود که گرگان در آینده بعنوان قطب علم و دانش منطقه شمال کشور و حتی کشور تبدیل شود

3)      پردیس سینمایی

4)      احداث رصدخانه و باشگاه نجوم

5)      تالار بزرگ و ویژه برگزاری کنسرت موسیقی و...

      با توجه به وجود تالار فخرالدین اسعد گرگانی و همینطور قول احداث فرهنگسرا از جانب شهرداری و اداره کل ارشاد و با توجه به اینکه این اماکن دولتی هستند و محدودیت های زیادی برای برگزاری اینگونه مراسم دارند ، احداث یک تالار مجهز توسط بخش خصوصی برای مردم فرهنگ دوست گرگان که استقبال گسترده ای هم از این مراسمات دارند لازم و ضروری به نظر می رسد.

(در واقع برگزاری کنسرت موسیقی در سوله ورزشی اداره گاز شایسته مردم گرگان نیست)

 

   

 

5_طرح ویژه هزارپیچ

وجود این منطقه زیبا با چشم اندازی منحصر به فرد با وسعتی بیش از 200 هکتار می تواند با یک طرح و برنامه درست و صحیح  در آینده ای نزدیک گرگان را صاحب یکی از بی نظیرترین و بزرگترین پارک طبیعی کشور کند و سالانه جمع کثیری از مردم سراسر کشور را به آنجا روانه سازد تا سود سرشاری را نصیب گرگان کند .

بحث در مورد چگونگی اجرای برنامه های توریستی و .... در مورد هزارپیچ زیاد است و فرصت دیگری را می طلبد و من در اینجا فقط بطور مختصر به برخی طرح های قابل اجرا اشاره می کنم .

نکته دیگر اینکه باید پروژه هایی در این منطقه اجرا شود که در جای دیگر کشور وجود نداشته باشد یا کم باشد تا گردشگر به همین بهانه وارد شهر گرگان شود .

 

   1) احداث جاده دسترسی به ارتفاعات هزارپیچ از چند نقطه ( مثلا یک راه از بلوار الغدیر و راه دیگر از طرف بلوار صیاد شیرازی ) برای جلوگیری از ترافیک  توسط شهرداری

   2) پارکینگ خودرو توسط شهرداری

   3) تامین امنیت از طرف نیروی انتظامی

   4) احداث چندین هتل توسط سرمایه گذاران مختلف

   5) شهربازی پیشرفته با بزرگترین ترن هوایی کشور توسط سرمایه گذاران

   6) منطقه کمپینگ و آلاچیق و سرویس های بهداشتی توسط شهرداری

   7) احداث چندین کافه تریا و رستوران سنتی توسط سرمایه گذاران

   8) پیست اسکی روی چمن توسط سرمایه گذاران

   9) احداث چندین سکوی تماشای منظره شهر گرگان توسط شهرداری

   10) احداث سینمای روباز و همنطور تلویزون شهری توسط شهرداری

   11) سایت ویژه پرواز با پاراگلایدر و بالن توسط سرمایه گذاران

   12) احداث جاده پیاده روی و تندرستی توسط شهرداری

   13) موزه حیات وحش توسط سرمایه گذاران

   14) پارک موزه بناها و مشاهیر معروف ایران و جهان توسط سرمایه گذاران

   15) منوریل گردشگری توسط سرمایه گذاران

   16) آکواریم بزرگ جانوران دریایی توسط سرمایه گذاران

   17) سایت شکار و تیراندازی توسط سرمایه گذاران

   18) فروشگاه های صنایه دستی و سوغات منطقه توسط شهرداری

   19) رصد خانه توسط سرمایه گذاران

   20) باغ گل های زینتی و پرندگان توسط سرمایه گذاران

    

    و صدها طرح جالب دیگر ....

 

  

 

مهمترین برنامه برای جذب سرمایه گذار :

علاوه بر رفع موانع و مشکلاتی که در ابتدای این متن اشاره کردم برای جذب سرمایه گذار می بایست :

 

اولا  یک یا چندین سمینار تخصصی و جشنواره ،  با دعوت از سرمایه گذاران به نام و توانمند کشور و گرگان  به نحوی شایسته برگزار شود و در آن از ظرفیت های بالقوه گرگان و همینطور موقعیت ها و توانمندیها و... سخن به میان آورده شود و همینطور برنامه بازدید از مناطق تاریخی و تفریحی شهر گرگان برای آنها انجام شود تا ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری در گرگان بوجود آید .

ثانیا شهرداری گرگان با اعلام یک برنامه زمان دار با چاپ بسته هایی تحت عنوان فرصت های سرمایه گذاری در گرگان که شامل نیازمندیهای گرگان و همینطور معرفی شهر و ... باشد را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد . و در این مدت صدور مجوز را به سهولت و بدون دریافت عوارض برای تشویق در نظر گیرد .

ثالثا  با برگزاری همایشی دیگر و با دعوت از خیران سراسر کشور مسائل و نیازهای گرگان به سمع و نظر آنها برسد تا برخی از طرح هایی که نیاز حیاتی شهر بوده و کمتر مورد استقبال سرمایه گذاران قرار می گیرد از طریق خیرین ایجاد شوند . مثل احداث بیمارستانها یا تهیه زمین برای تاسیس دانشگاه صنعتی گرگان (همانطور که در گذشته ، زمین و اعتبار مالی از طرف فرد خیر گرگاندوست برای احداث دانشگاه پزشکی گرگان انجام شد .)

 

   

 

و اما برخی از انتقاداتی که ممکن است به این طرح ها وارد شود و پاسخ به آنها :

 

1)_بودجه شهرداری جوابگوی این طرح ها (مثل خرید زمین و مهیا کردن بسترهای سرمایه گذاری) نیست و درآمد شهرداری گرگان هم از دریافت عوارض و مالیاتی که از احداث اماکن تجاری و ....دریافت می شود بدست می آید .

در جواب این افراد باید گفت که دریافت وجه و به اصطلاح درآمد به قوت خود باقیست یعنی شهرداری فقط و فقط به طرح هایی تسهیلات می دهد که از بسته های سرمایه گذاری و طرح های یاد شده استفاده کرده اند . و مورد بعدی این که شاید در طی سه الی چهار سال اول تا آماده شدن این پروژه ها کمی از نظر مالی به شهرداری فشار بیاید ولی درست پس از به بار نشستن این طرح ها و در مرحله بهره برداری شاهد خواهیم بود که چه سود و به اصطلاح درآمد پایداری نصیب شهر گرگان می شود . این کار در واقع یک سرمایه گذاری و دور اندیشی برای شهرداری و مردم شهر گرگان است .

 

2)_وضعیت ناپایدار درآمدی در شرایط فعلی و اثر تحریم ها و احتمال ورشکستگی .

در جواب این افراد هم باید بگوییم که در کلیه طرح های پیشنهادی یاد شده فرض را بر این گرفته ایم که گرگان محدودیت صنعتی دارد و هیچ طرح صنعتی هم به میان نیاوردیم . در واقع همه طرح های یاد شده به نوعی خدماتی هستند یعنی در قبال خدمات داده شده به فرد وجه دریافت می کنند و در این بین کالا یا جنسی وجود ندارد که مثلا به دلیل خرید نکردن مردم یا نداشتن بازار بگوییم با شکست مواجه شده ایم یا نیاز به مواد خام و تهیه آن از بازار و ... وجود ندارد تا خط تولید بخوابد . در واقع تا زمانی که انسان زندگی میکند همیشه نیاز به درمان ، تفریح ، ورزش ، آموزش و ... دارد . پس از این قبیل پروژه ها توجیه اقتصادی هم دارند

 

3)_شهری مثل گرگان از نظر جمعیت (در مقایسه با جمعیت کلان شهرها) ظرفیت اجرای این طرح ها را ندارد .

در پاسخ به این افراد هم باید بگوییم که ما شهر گرگان را به صورت فرا منطقه ایی در نظر گرفته ایم یعنی با واقع شدن در بین سه استان مازندران ، سمنان (جاده گرگان شاهرود) ، خراسان شمالی  جمعیتی بیش از 4 میلیون نفر را می توانیم برای دریافت خدمات به گرگان جذب کنیم و همینطوردر آینده با راه اندازی راه آهن گرگان به آسیای میانه می توانیم بخشی از نیازهای کشورهای ترکمنستان و قزاقستان را تحت پوشش خود قرار دهیم من جمله دربخش توریسم درمانی و این یعنی سرازیر شدن سرمایه ای کلان به سمت شهر گرگان .

 

می توانید تصور کنید که با وارد شدن هر فرد به گرگان برای در یافت خدمات از هر نوع و با فرض اینکه توقف آن فرد در حدود یک نصف روز در شهر طول بکشد میتواند چه کمکی به اقتصاد شهر گرگان کند و درآمد مردم و به تبع آن شهرداری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد .(البته با شرط حل مشکلات ترافیکی گرگان)

در هر صورت امیدوارم که این پیشنهادات مورد توجه مسئولان حوزه شهری و شهرستان و استان قرار بگیرد تا ان شا الله شاهد پیشرفت و توسعه چشمگیر و روزافزون شهر عزیزمان گرگان باشیم.

در ضمن منتظر انتقادات و پیشنهادات  در باره این موضوع هستم و معتقدم که این موارد می بایست بطور دقیقتر و توسط کارشناسان مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.