گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

از شنبه تا سه شنبه از میرداماد تا برادران
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸٩
 

     شنبه - غروب به مراسم رونمایی کتاب " گلستانه " در موسسه  میرداماد گرگان رفتم.

اول بگویم که مبهوت زیبایی ساختمان جدید موسسه در ورودی گرگان از سمت غرب شدم . ساختمانی زیبا و با امکاناتی در خور یک موسسه فرهنگی که میخواهد در جهت احیا فرهنگ و تاریخ گرگان زمین تلاش کند و مشتمل بر آمفی تئاتر ، کتابخانه های عمومی و کودک و نوجوان ، مرکز انفورماتیک و اطلاعات ، نمایشگاه ، نگارخانه و .... می باشد.

دوم انتقادی بر نام کتاب رونمایی شده که با وجودی که به تاریخ غنی گرگان و استراباد می پردازد نام بی هویت " گلستانه " را بر آن نهاده اند . اقدامی که البته از موسسه ای همچون میرداماد بعید مینمود.

کتاب گلستانه - موسسه میرداماد گرگان

اما مراسم برگزار شده برای کتابی که در مقالات معتبر به موضوعات مختلف این دیار همچون تاریخ ، جغر افیا ، طبیعت، زمین شناسی ، باستان شناسی ، جغرافیای تاریخی، صنایع دستی ، جایگاه علمی ، و استرآباد در سفر نامه ها می پردازد در نوع خود جالب بود . جالب هم به خاطر سنت باب شده در گرگان به جهت معرفی کتاب و هم استقبال گرگاندوستان از مراسم با وجود گرمای آزار دهنده هوا.

بگذریم با این امید که موسسه میرداماد در لباس جدید نیز همچون سابق با برگزاری برنامه های وزین فرهنگی همچون " بزرگداشت دو حکیم استراباد میرداماد و میرفندرسکی " که سبب ساز آشنایی گرگاندوستان و ایرانیان و ... با این دو فخر علمی گرگان شد ، در مسیر زدودن غبار از چهره تاریخ و فرهنگ گرگان کوشا باشد .

  علاوه بر " گلستانه " که به تازگی وارد بازار کتاب گرگان شده ، " تاریخ و پیشینه اجتماعی سرخنکلاته ، شاهکوه و زیارت " اثر جدید دکتر اسدالله معطوفی گرگان پژوه پرتلاش نیز به تازگی در کتابفروشی های سطح شهر و استان عرضه شده است.

سایت موسسه میرداماد گرگان

http://www.mirdamad.org/

   یکشنبه - شورای شهر و شهرداری و البته سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان مراسم روز خبرنگار را در باغ دادور در حاشیه روستای ولیک آباد گرگان برگزار کردند.

خیلی ها بودند و خیلی ها نبودند اما خدائیش حال داد و توی این روزهای بی حالی هم خندیدیم و هم خیلی از دوستای قدیمی رو دیدیم.

با اینکه مراسم جمع نقیضین بود و از هر مدل متضادی میشد در برنامه دید اما مسابقه خروس جنگی روزنامه نگارای اصلاح طلب و اصولگرا با هم ، رقابت هندوانه خوری و آب خوری و پیاز خوری و گلابی خوری که همه از شهردار و روزنامه نگار و صدا و سیماچی توش شرکت داشتند حاشیه های فراوان و البته دوستانه و خنده داری به همراه داشت که باید بودید و میدیدید.

   دوشنبه - اضافه وزن دیگه داره کم کم عذابم میده رو این حساب تک و توک میرم دوچرخه سواری . در این بین گاه با صحنه های عجیب و غریب هم مواجه میشم .

توی ناهارخوران درست کنار تابلوی شستن ماشین ممنوع جمع میشند و انگار رو حساب لجاجت و البته مشکل فرهنگی ، در مرکز گردشگری گرگان شروع به شستن ماشین و ... می کنند.

یارو انگار نه انگار که این همه ماشین داره از اونجا رد میشه با سطل آب پرت میکرد سمت ماشینش و البته تک و توک سرنشینان ماشین های عبوری رو هم که توی این هوای دمدار شیشه رو پائین کشیده بودند میشست !!!!!!!!!!!!!

   سه شنبه - غروب امروز با جمعی از دوستان میریم دیدن محمد ابراهیم برادران 106 ساله روزنامه نگار پیشکسوت گرگانی ، عضو انجمن شهر و تاجر خوشنام و صدالبته یک گرگاندوست واقعی که به حق میتوان او را تاریخ زنده گرگان نامید.

مطلب آرشیوی مرتبط گرگان ما

http://gorganma.persianblog.ir/post/255/