گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

فینال جام جهانی و زلزله ای که از آن می ترسم
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
 

" فینال جام جهانی " است امشب و من نمیدانم چرا هر وقت این عبارت را میشنوم یاد جام جهانی 90 می افتم . جام روژه میلا با آن رقص سامبای اش در کنار پرچم کرنر ، جام پل گاسکوئین ، جام پیتر شیلتون ، ماتیوس ، رودی فولر و صد البته مارادونا و گویگوچه آ .

جام جهانی 90 و پول هفتگی را آدامس سین سین خریدن ، از روی پول نان خانه زدن و آدامس سین سین خریدن ، به بهانه خریدن توپ از خانه پول گرفتن و آدامس سین سین خریدن . با نیت کمک به فقیر از مادر پول گرفتن و سین سین خریدن و سین سین لعنتی که عکس فوتبالیست های مطرح دنیا را از  یک تا 120 داشت و مای نوجوان سیزده  چهارده ساله ای که به عشق تکمیل کلکسیون عکس های ما روزی ده آدامس می خریدیم و صد البته یواشکی نیز اگر پا میداد چند آدامسی نیز از مغازه های محل به خصوص حسین گرگ در مقابل بیمارستان طالقانی گروهبان محله تک می رفتیم و بعد سر پوست آدامس با بچه های کوچه بازی کردن.

و البته چه کیفی داشت برای نسل ما برنده شدن یک عکس داخل آدامس . کیفی درست به اندازه لذت برنده شدن یک سر پپسی ( نوشابه ) در سالهایی که نوشابه هم در شهر کیمیا بود و نهایت غم ما در دنیا هم باختن یک پوست آدامس یا یک سر نوشابه یا یک کوت گردو.  

درست یادم است جام جهانی 90 را . آرژانتین و آلمان در فینال و پنالتی دقایق آخر داور برای آلمان و ضربه گویی آندریاس بره مه که دست گویگوچه آ تنها یک وجب با آن فاصله داشت.

مراسم عروسی خواهرم غروب آن روز با برگزاری پاتختی تمام شده بود و البته فامیل دور و نزدیک همچنان در خانه ما در کوی گلها مانده بودند پس به ناچار تلویزیون را بر روی سکو آورده بودیم و شب هنگام آنجا بازی را میدیدیم و البته زن ها نیز در حیاط مشغول شست و شوی ظروف مهمانی.

آلمان بازی را برد و البته فردا صبح دریافتیم در آخرین دقایق اولین روز بهار سال 69 زلزله گیلان را که نمیدانم چرا اینقدر دوستش دارم ویران کرده و بنا بر آمار رسمی 35 هزار نفر مردند خانه ها ویران شدند و کودکان یتیم و ... .

از آن شب سالها گذشته است . الان که فکر میکنم چند نفر از مهمانان خانه ما در آن شب در گذر سالها به جهت بیماری ، کهولت سن و ... رفته و اکنون زیر خروارها خاک خفته اند . پسر آن خواهرم که عروسیش بود ترم دوی دانشگاهش را تمام کرده اما نمیدانم چرا من بعد آن شب دیگر همیشه از زلزله میترسم . میترسم این زلزله لعنتی گرگان مرا ویران کند.

خدایا امشب فینال جام جهانی است . گرگان ما را امشب و هر شب دیگری از شر زلزله و هر بلای دیگری در امان نگهدار.