گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

امیدها به جوشش مجدد چشمه موسیقی گرگان‌زمین
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۸٦
 

محمد‌رضا لطفی استاد چیره‌دست تار ایران گفت: گرگان زادگاه و محل پرورش استعداد بنده بوده و من نه تنها خاستگاه خود را فراموش نمی‌کنم بلکه عشق والایی به گرگان داشته و خود را متعلق به این دیار میدانم.
نواساز و مدرس موسیقی سنتی ایران که شامگاه هفتم اسفند در چهلمین نشست کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر سخن می‌گفت یادآور شد: از سال ۷۲ که مجددا رفت‌وآمدهایم به ایران شروع شد در هر بار حضور اصرار داشتم سفرهای دو یا سه‌هفته‌ای به گرگان داشته تا با حضور در شهر باران و جنگل و معماری سنتی خاطراتم تجدید شده و دوباره نیرو بگیرم.
لطفی افزود: میگویند آرزو انسان را زندانی میکند و در بند خود محصور و از این جهت آرزویی ندارم اما بسیار مشتاقم که در خانه‌ای روستایی در اطراف گرگان زندگی کرده و در همان جا نیز مدفون شوم اما چه کنم که خداوند مسئولیتی را به من سپرده و فعلا مجبورم در عرصه ملی فعال باشم.

استاد نامی موسیقی ایران خاطرنشان کرد: گرگان ویژگیهای خاص متعلق به خود را داشته و تنها شهری در حاشیه خزر است که مردم آن به گویش فارسی(دری) سخن بر زبان می‌رانند و از آنجایی که ادبیات و شعر ایران نیز به این زبان بوده ، مردم این دیار به ادبیات فارسی تعلق خاطر داشته و قابلیت پذیرش موسیقی ردیف دستگاهی را بیشتر از دیگر مناطق‌دارند.

وی گفت: دوست دارم شهر گرگان به یک مرکز فرهنگی‌هنری تبدیل شده و این نیازمند کمک شورای‌شهر، فرهنگ و ارشاد، فرمانداری و استانداری است. من نیز بدون هیچ چشمداشتی همه سعی و تلاشم را میکنم تا با استفاده از ارتباطاتم اساتید نامی در زمینه‌های مختلف را به این دیار آورده تا گرگان همانگونه که استحقاقش را دارد در عرصه فرهنگ و هنر ایران بدرخشد.

محمدرضا لطفی در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: رونق فرهنگی هنری گرگان میتواند سبب حضور شاگردان بسیاری از دیگر شهرها در این دیار و نیز افزایش مبادلات و رونق بیشتر اقتصادی شهر میشود.

این هنرمند ایرانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بافت تاریخی خاص گرگان به خاطرات دوران تحصیلش در دانشکده هنرهای زیبا اشاره کرد و یادآور شد: در آن دوران از سه شهر به عنوان مناطق دارای بافتهای ویژه نام می‌بردند که اصفهان اولی و گرگان دومین آن بود. بافت ویژه گرگان و قرارگیری بازار و تکیه‌ها و مسجد در کنارهم و رونق و زنده بودن آنها با حضور مردم بسیار مورد توجه دانشجویان بود.

وی همچنین گفت: تالارفخرالدین اسعد گرگانی دومین تالار حرفه‌ای ایران از لحاظ اکوستیکی موسیقی و دیگر ملزومات برنامه‌های هنری است اما براساس تحقیقی که بنده از ۳۰هنرمند این شهر کردم در سال جاری تنها ۱۱ تا ۱۲ برنامه هنری در آن اجرا شده که تازه ۷ الی ۸ برنامه آن مربوط به برنامه یک‌فرم شبهای موسیقی استان بوده و به نظر بنده این یعنی صفر، در حالی که تالار پیش از آنکه جهت اجرای برنامه‌های سخنرانی ادارات باشد باید برای برنامه‌های فرهنگی‌هنری مورد استفاده قرار گیرد.

محمد‌رضا لطفی خاطرنشان کرد: هفت ماه پیش در دیدار با معاون هنری ارشاد استان ابراز علاقه کرده بودم دومین کنسرتم را در گرگان برگزار کنم اما هفت ماه است که منتظرم کسی این موضوع را پیگیری کند.

استاد موسیقی سنتی ایران در پایان سخنانش با ابراز شادمانی از برگزاری این جلسه اظهار امیدواری کرد با فراهم شدن زمینه حضورش در گرگان و استفاده بیشتر از اساتیدی همچون جواد داوری که پس از سالها به گرگان بازگشته موسیقی این دیار رونقی دوباره یابد.

                                                                            

در ادامه این مراسم جواد داوری استاد نامی سنتور، سه‌تار،دف، تنبک و آواز ایرانی که پس از ۲۰ سال از کانادا جهت اقامت به گرگان بازگشته است گفت: آن چیزی که داشته ام و مرا با خود طی این سالها کشیده است یکی موسیقی  و دیگری گرگان دیاری که در آن زاده شده‌ام بوده است.

این مدرس نامی تار افزود: بنده ۲۰ سال از ایران دور بوده‌ام و از این رو خلائی بین من‌و شهرم به‌وجود آمده اما حاضرم تجربه ۴۰ساله‌ام در عرصه موسیقی را برای این شهر در طبق اخلاص بگذارم.

               Image hosted by allyoucanupload.com

وی سپس با کلامی پرمعنا گفت: ناخدا آماده است، کشتی را آماده کنید.

در ادامه این نشست، دکتر منتظری مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان با ابراز مسرت از حضور در این جمع گفت: جوشش استادان گرگانی اما ملی و بین‌المللی حاضر در این جلسه از درون بود و از این رو خود را وظیفه‌مند میدانم در مقابل این همه احساس مسئولیت پاسخگو باشم.

وی با اشاره به ساخت بزرگترین تالار فرهنگی هنری شمال کشور در گرگان خاطرنشان کرد: اولین تالار اختصاصی موسیقی با ظرفیت ۴۰۰نفر در این تالار قرار داشته و امیدواریم با حضور این دو هنرمند و دیگر بزرگواران گرگان بدل به کانون توجه هنرمندان موسیقی کشور شود.

دکتر منتظری همچنین از آمادگی و پیگیری‌های آن اداره کل جهت راه‌اندازی هنرستان موسیقی و خانه‌هنرمندان در گرگان خبر داد.

قلیشلی رئیس شورای شهر نیز در این جلسه ابراز امیدواری کرد گرگان با توجه به استعدادها و سرمایه‌های هنری این شهر به جایگاه واقعی خود در این عرصه دست یابد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر که از مدتها پیش بانی برگزاری این جلسه بود نیز گفت: شورا سعی دارد از عزیزان فرهیخته گرگانی که در عرصه‌های ملی افتخارآفرینی کرده‌اند به جهت در اختیار قرار دادن تواناییشان در خدمت شهر و ارتباط دوباره‌شان با این دیار استفاده کند.

مهندس عبدالرضا چراغعلی همچنین از تشکیل دبیرخانه‌ای در شورا با حضور فعالان عرصه موسیقی به جهت راه‌اندازی خانه‌های هنرمندان و موسیقی گرگان خبر داد.