گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

این بار هم مردم پیشتازند / گرگان و نام آوران تاریخی اش در خیابان های شهر غریبند
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٠ اسفند ۱۳۸۸
 

نکته ای که به تازگی با دقت به اسامی واحدهای تجاری خصوصی و ... ، و نیز شرکت های غیردولتی و ... یافته ام رواج نام باستانی گرگان " هیرکانیا " چه به عنوان نام اصلی یا پسوند است که میبایست به جهت عشق و علاقه شهروندان به این دیار و پیشینه تاریخی آن ، به فال نیکش گرفت.

در این بین انتظار است مسئولان به خصوص اعضای کمیته نامگذاری شورای شهر گرگان با تاسی به این عشق و تعصب شهروندان ، در نامگذاری های معابر و میادین و پارک ها و ... شهر ،  به اسامی تاریخی گرگان زمین و نیز بزرگان و مفاخر مرتبط با گرگان چه نام آوران مربوط به ازمنه گذشته و چه حال توجه جدی داشته باشند تا مبادا با تعلل در این زمینه بیش از پیش در راستای هویت زدایی تاریخی از گرگان گام برداشته شود.

در این راستا پیشنهاد میشود در ورودی های محلات مختلف شهر اعم از محلات تاریخی همچون دربنو و سرچشمه و شیرکش و ... تا محلات جدیدتر همچون ملاقاتی و قلعه کهنه ( گرگانجدید ) و ملل و ... ، تابلوهایی با مضمون وجه تسمیه نام آن محل ، بزرگان و نام آوران محله ، و ... به جهت آشنایی نسل جدید و نیز گردشگران با هویت آن محلات و شهر نصب گردد.

چند نکته :

- خبرگزاری مهر ، ماه پیش در جای جای گزارشی غیرمنصفانه و اغراق گونه که انعکاس وسیعی در سایت های مختلف داشت به ناآشنایی شهروندان گرگانی !!! با میرداماد استرابادی که تندیس آن در شرق شهر نصب شده پرداخت. خارج از بحث واقعی بودن یا غیرواقعی بودن نقل قولهای درج شده در گزارش مذکور ، با اقدامی ساده و  با نصب تابلوهای اطلاع رسانی در داخل میدان مذکور و پیرامون آن میشود به درج اطلاعات لازم درباره این شخصیت ، پیشینه و ... آن پرداخت. کاری که باید در میدان فخرالدین اسعد گرگانی ، بلوار های استراباد و هیرکان ، جرجان و ... نیز انجام شود.

گزارش خبرگزاری مهر

وقتی کارت سوخت اولین دغدغه باشد ، میرداماد میر دامادها میشود

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?pr=s&query=میرداماد%20گرگان&NewsID=1028680

 

- عبدالرضا چراغعلی رئیس پرتلاش کمیسیون عمرانی شورای شهر که مسئولیت کمیته نامگذاری را نیز برعهده دارد در مطلبی که 26 دی ماه در وبلاگ شخصی اش و نیز 4 بهمن در سایت خود آورده است خبر از تصویب نامگذاری بلوار استانداری به نام امیرکبیر در سالروز شهادتش به جهت اقدامات سازنده ایشان آورده است.

در این بین هر چند که در بزرگی شخصیتی ملی همچون امیرکبیر هیچ شکی نیست اما آیا مگر نه آنکه چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است ؟ آیا نمیشد نامی تاریخی و مرتبط با گرگان و یا نام یکی از مفاخر این دیار را بر روی بلوار مهم مذکور که پیرامون آن ادارات و سازمان های منطقه استقرار یافته اند قرار میدادیم؟

امیر کبیر با ساخت سریال های مختلف و چاپ کتابها و مقالات گوناگون درباره اش به اندازه کافی کبیر است اما میشد با اطلاق نام های مرتبط با گرگانِ باپیشینه و بافرهنگ ، گامی در راستای احیای هویت این دیار و زدودن غبار مظلومیت از سرزمین تاریخی استراباد برداشت.

-  نام تاریخی گرگان روزگاری بر بزرگترین دریاچه جهان اطلاق میشد لیکن امروز با ندانم کاری ها و بی تفاوتی ها ، برخلاف دیگر مراکز استان ها و شهرهای بزرگ که ورزشگاه های احداث شده تربیت بدنی با پسوند شهرستان محل ساخت آن نامگذاری میشد و میشود ( همچون ورزشگاه های اراک ، شهرری ، کاشان ، ارومیه ، سنندج ، رشت ، یاسوج ، سبزوار ، بیرجند ، زاهدان ، ساری و ... )  از اطلاق پسوند تاریخی گرگان بر نام ورزشگاه این دیار خودداری و به جای آن بر استفاده از عبارت تازه رواج یافته گلستان !!! اصرار میشود.

 

مطالب مرتبط آرشیوی وبلاگ

نام ها در گرگان

http://gorganma.persianblog.ir/post/59/

 

آهای مشتُلُق / با رواج نام های گرگانی در شهر

هویت را به دیار خود بازگردانیم

http://gorganma.persianblog.ir/post/634