گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

گرگان را آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی کنیم
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ اسفند ۱۳۸۸
 

دیار مستعد و تاریخی گرگان با طبیعت سحرانگیز ، مجاورت با اقلیم های مختلف همچون کوه و جنگل و دریا و دشت ، و نیز مردمان بافرهنگ ، زمینه های لازم را برای تبدیل به قطب گردشگری شمال کشور و حتی بدل شدن به یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و نیز کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه را دارد لیکن به جهت به فعل در نیامدن قابلیت های بالقوه متعدد این دیار ، گرگان امروز تنها به محل گذر بسیاری از مسافران و البته بیتوته موقت عده ای دیگر آن هم اکثرا در کنار خیابان ها و .... ، تبدیل شده است.

در این بین با توجه به تاثیرات مثبت و بدیهی صنعت گردشگری در رونق اقتصاد منطقه ، پرداختن به این موضوع و انجام برنامه ریزی های لازم به جهت برون رفت از وضعیت کنونی و ایفای نقش گرگان در قامت اصلی خود ، میبایست به عنوان یکی از اولویت های مسئولان منطقه قرار گیرد.

اما با توجه به قرار گرفتن در آستانه عید نوروز و رونق سفرهای داخلی ، ضروری است به عنوان یک برنامه کوتاه مدت در فرصت باقی مانده نسبت به انجام چند اقدام ساده به جهت جلب رضایتمندی نسبی مسافران و گردشگران اقدام نمود.

شناساندن و معرفی جاذبه های گردشگری این دیار و سپس فراهم کردن تمهیدات رفاهی و خدماتی لازم و اولیه همچون سرویس های بهداشتی و .... و همچنین تلاش در جهت تثبیت امنیت این مناطق، زیباسازی سیمای شهری گرگان ، اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در سطح شهر و مکان های حضور مسافران ، جلوگیری از فعالیت کارتن به دست ها و ساماندهی آنان و نیز نظارت بر فعالیتهای مجموعه رو به ازدیاد مذکور ، ساماندهی ورودی ها ، مرمت حفاری ها و جلوگیری از کنده کاری ها در سطح شهر ، نصب تابلوهای راهنما ،  آماده سازی سالن های ورزشی و مساجد جهت اسکان اضطراری مسافران در هنگام بروز بحران ، اهدای نماد فرهنگی و سوغاتی ساده از گرگان به مسافران با اسپانسرینگ شرکتها و کارخانه های منطقه ، اجرای مقررات خاص ترافیکی به جهت سهولت در رفت و آمد مسافران ،  و ... میتواند به عنوان بخشی از برنامه های کوتاه مدت جهت اجرا تا فرصت باقیمانده تا عید مدنظر باشد.

در این بین نگاه ویژه اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان به گرگان به عنوان مرکز و نماد معرفی استان  و دیاری با ویژگی های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد ، با ساماندهی مناطق گردشگری این دیار همچون هزارپیچ و ... ، احیای بافت تاریخی گرگان به عنوان نمادی از پیشینه و معماری خاص منطقه ، رونق تورهای طبیعت گردی ، و ... میتواند به عنوان بخشی از برنامه های سال 89 آن اداره کل سبب ساز  برخی از محرومیت های  گرگان در زمینه گردشگری شود.