گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

محرم در گرگان ما
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ دی ۱۳۸۸
 

محرم گرگان هم حال خودش رو میده ها. جان گرفتن محلات قدیمی با حضور فرزندان گرگان از محلات مختلف شهر در بافت تاریخی استراباد و تکیه های پرخاطره دربنو و میدان و شاهزاده قاسم و نعلبندان و سرچشمه و میخچه گران و سرپیر و سبزه مشهد و دوشنبه ای و چهارشنبه ای و ... .

محرم گرگان و دیدار دوباره بچه محل ها و دوستان قدیمی که شاید ماه ها آنها را ندیده بودی. محرم و بوی ساک و چلومرغ های نذری که به  جهت سپاس برآورده شدن نذری ، آرزویی ، درخواستی و ... کوچه پسکوچه های شهر باران زده ما را فرا میگیرد .

 محرم گرگان و عَلم ها و طوق های محلات ، محرم گرگان و چهل منبره اش و قورمه سبزی ها و تخم شربتی ها و شمع هایی که با هزار آرزو در مجمع ها ( سینی های بزرگ ) روشن میشود.

محرم در گرگان - علم

محرم باصفای گرگان و حضور دسته جات زنجیرزنی و سینه زنی آن محل در این محل با سلام علم مهمان به پیرتکیه محل میزبان ، محرم و یادکردی از درگذشتگان محل ، محرم و شلوغی میدان عباسعلی در شب عاشورا و امامزاده عبدالله در صبح عاشورا و ... ، محرم و دسته چوبی ها و و تعزیه خوانی ها و اَشوری ها ( مجالس روضه خوانی زنانه ) ، و ... .

آری محرم است و شیوه های گوناگون عزاداری که در هر شهر و هر دیار با سنت های مردم آن سامان گره خورده است و برای ما فرزندان گرگان نیز محرم ، یادآور خاطرات گوناگون و متفاوت ما از کودکی تا به امروز .

و پایان سخن آنکه ؛ گرگان دوستت دارم . چه در محرم چه در رمضان ، چه در نوروز چه در شب یلدا و چه در پایین شهرت و چه در بالای آن.

----------------------

پی نوشت :

- چندسالیست که به جهت تعمیرات کشدار و طولانی مدت تکیه های محله پاسرو ، از حضور دسته های عزاداری در این گذر خبری نیست.

- از سالیان دور به یاد دارم در غروب تاسوعا ( شاید هم عاشورا ) ، دسته های عزاداری محلات مختلف شهر در پادگان حضور می یافتند که لیکن این سنت نیز متاسفانه چند سالیست برافتاده است.

------------------------

با کلیک بر روی نشانی زیر ، نوشته سال گذشته ام درباره " محرم و سنت های آن در گرگان " را بخوانید.

http://gorganma.persianblog.ir/post/429/