گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

مکانیزه نمودن سیستم جمع‌آوری پسماندها در گرگان ؛ ضروری اما نیازمند اصلاح
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸۸
 

چندیست که شهرداری گرگان در راستای مکانیزه نمودن جمع‌آوری پسماندهای شهر اقدام به نصب نزدیک به دو هزار سطل زباله درب‌دار در محلات مختلف نموده است.

هر چند که میتوان اقدام شهرداری در این راستا را به جهت فواید مکانیزه شدن جمع‌آوری پسماندها ، حرکتی مثبت و لازم برای شهر گرگان قلمداد کرد لیکن به جهت تازه بودن این طرح برای برخی پرسنل شهرداری و نیز بعضی از شهروندان ، اجرای آن با مشکلاتی روبرو بوده که اقدام جهت رفع آنها ضروری تلقی میشود.

در نظر نگرفتن مجرای خروج شیرابه در سطل‌های زباله جدید گاه سبب ایجاد بوی تعفن تا شعاع چندمتری آنها میشود. از سوی دیگر در مواردی نیز مشاهده میشود به جهت ناآشنا بودن نیروهای خدماتی شهرداری با سیستم انتقال زباله‌ها از سطل به ماشین که البته بیشتر مراحل آن بدون دخالت انسان صورت میگیرد بخشی از پسماندها در معابر شهر پخش میشود.

جمع آوری مکانیزه پسماندها در گرگان - معین مطلق

از سوی دیگر گاه مشاهده میشود به جهت نقص برخی ماشین‌های شهرداری ، شیرابه ‌ها دوباره در سطح شهر روانه میشود. علاوه بر اینها جانمایی سطل‌های مذکور در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر نیاز به بازنگری دارد زیرا گاه در مقابل کوچه‌ای با جمعیت بیش از ٣٠ خانوار سطلی یافت نشده و از آن سو ... .

جمع آوری مکانیزه پسماندها در گرگان - معین مطلق

در این بین موفقیت طرح مذکور نیازمند همکاری همه جانبه شهروندان نیز می‌باشد. بارها دیده شده برخی شهروندان به خود زحمت فشردن پا بر روی پدال سطل‌ها را به جهت باز شدن درپوش نداده و بالتبع زباله‌های خود را در کنار سطل‌ها رها میکنند. همچنین گاه نیز با بی‌توجهی شهروندان به ساعت‌های تخلیه سطل‌ها ، شاهد خالی بودن آنها در هنگام تخلیه و برعکس پر بودن سطل‌ها در ساعات اولیه صبح و ظهر هستیم.

بعضی اوقات نیز سطل‌های زباله با بی‌توجهی بعضی از ساکنان شهر محل تخلیه نخاله‌های ساختمانی و ... میشود که این امر سبب ایچاد مشکل برای نیروهای خدمات شهری شهرداری و بالتبع اجرای نامناسب طرح جمع آوری مکانیزه پسماند در شهر میگردد.

علاوه بر مسائل ذکر شده ، پراکنده کردن زباله ها از درون سطل‌ها به بیرون توسط افرادی که به دنبال برخی وسایل قابل فروش از درون پسماندها میگردند و نیز دپوی زباله‌ها و پسماندهای جوی‌های شهر در حاشیه خیابان‌ها از مسائلی است که به جهت ایجاد مشکلات ریز و درشت باید به آنها توجه جدی کرد.

کوتاه سخن آنکه ؛ رویکرد شهرداری در مکانیزه نمودن جمع‌آوری پسماندها هر چند به عنوان یک امر ضروری برای گرگان ، قابل تقدیر است لیکن موفقیت آن نیازمند فرهنگ‌سازی ، همکاری بیش از پیش مردم و نیز اصلاح برخی مشکلات موجود از سوی شهرداری است.