گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

تازه های کتاب برای گرگاندوستان / سه اثر دیگر از دکتر معطوفی در راه است
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸۸
 

تا ابتدای سال 89 ، سه اثر دیگر دکتر اسدالله معطوفی محقق و گرگانشناس پرتلاش در اختیار علاقمندان به فرهنگ، تاریخ و ... این دیار قرار می گیرد.

" نوروز در ایران و گرگان " ، " امام زاده های نور و روشن آباد گرگان " ، " پل تاریخی آق قلا " عناوین سه کتاب جدید اسدالله معطوفی هستند که توسط انتشاراتی های فروهر و ابتکار نو تهران چاپخش میشوند.

" نوروز در ایران و گرگان " که در 250 صفحه عرضه میشود به ریشه یابی نوروز در ایران ، و آداب و رسوم گرگان تاریخی با مرکزیت استراباد می پردازد . بماند آنکه معطوفی در این اثر مناطق پیرامونی استراباد همچون کردکوی ، بندرگز ، شاهکوه ، افراتخته و ... را نیز از نظر دور نداشته است.

در " امام زاده های نور و روشن آباد گرگان " به ریشه های تاریخی این دو امامزاده و نیز بررسی معماری بنا و گورستان های تاریخی این دو امامزاده پرداخته شده است. این کتاب در 200 صفحه عرضه میشود.

معطوفی در کتاب " پل تاریخی آق قلا " که در 160 صفحه عرضه میشود نگاهی به تاریخ آق قلعه داشته و سپس به تاریخ ساخت پل ، نظریه پردازی درباره علت ساخت ، معماری و شیوه ساخت آن ، و ... پرداخته است. وی اعتقاد دارد این پل به جهت داشتن تزئینات آجری بر روی بدنه در بین دیگر پل های تاریخی ایران استثناست.

معطوفی علاوه بر این سه کتاب ، دو ماه پیش دو اثر دیگر تحت عنوان " معرفی دو مدرسه تاریخی ایالت گرگان ؛ عمادیه و قلیچ ایشان " و " دیوار دفاعی گرگان " را به بازار کتاب عرضه کرده بود.

این گرگاندوست گرگانشناس ، علاوه بر اینها در مدت 33 سال نگارش ، تحقیق و پژوهش در حوزه گرگان تاریخی آثار دیگری همچون اوسانه زندگی، ضرب المثلها و کنایات و باورهای مردم گرگان، تاریخ فرهنگ و ادب گرگان و استراباد، تاریخ و فرهنگ و هنر ترکمان ( سه جلدی) ، انقلاب مشروطه در استراباد ( دو جلدی) ، تاریخ چهار هزار ساله ارتش ایران ( دو جلدی) ، استراباد و گرگان در بستر تاریخ ایران، تاریخچه چهار شهر آق قلعه و گمیشان و گنبد و بندرترکمن،  سنگ مزارها و کتیبه های تاریخی گرگان و استراباد ، پیشینه تاریخی شهر جرجان را نیز نگاشته و در اختیار علاقمندان به فرهنگ و تاریخ استراباد و گرگان قرار داده است.

چندی پیش گفت و گوی انتقادی معطوفی با خبرگزاری مهر با موضوعی بی توجهی به حفاظت از میراث فرهنگی منطقه ، با جوابیه ای تند با امضا باستان شناسان و ... سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان پاسخ داده شده بود.