گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

عملی شدن طرح شهرداری بافت تاریخی گرگان پیش نیاز نجات یادگار تاریخی استراباد
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ شهریور ۱۳۸۸
 

اول نوشت: مطلبی که در پی می‌آید از سوی یکی از خوانندگان " گرگان ما " جهت درج در وبلاگ ارسال شده است.

  گرگان تنها شهری در شمال کشور است که دارای بافت تاریخی می‌باشد. بافتی که بنا به گفته اکثر مهندسان معمار نامدار کشور و اساتید شهیر این رشته ، دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی است که در کمتر شهر ایرانی یافت میشود.

"دکتر بهشتی " رییس سابق میراث فرهنگی و گردشگری کشور : بافت تاریخی گرگان را باید فقط دید ، این بافت قابل وصف نیست .بافتی با قابلیتهای تاریخی ، فرهنگی و هنری بالا.

"دکتر فرهاد فخار تهرانی " نویسنده کتاب حمام های ایران، عضو هیئت علمی دانشکده معماری شهید بهشتی و استاد دانشکده میراث فرهنگی : بافت تاریخی گرگان شکوه خاصی دارد که نمونه اش در کمتر بافتی در کشورمشاهده می شود ، خصوصاً بازار نعلبندانش که یکی از زیباترین بازارهای ایران است . بازاری در دل بافت باویژگی های منحصر به فرد.

"مهندس طلوع" رییس سابق طرح پردیسان کشور : به جرات می توان گفت بعید است کسی بافت تاریخی گرگان با آن سقفهای شیبدارو پوشش سفال را  ببیند و محو زیباییها و معماری خیره کننده اش نشود ، معماری ئی که فقط مخصوص این منطقه و سرزمین است و منبع بسیار مهمی برای تحقیق و پژوهش علاقمندان به معماری در سراسر کشور است .

 

عکس: وبلاگ راز    محله سرچشمه گرگان

"مهندس منصور زند" عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی قزوین ، استاد دانشکده میراث فرهنگی و عضو هیات مدیره شرکت مشاوره" ماب ": اگر بخواهم از بافتهای  تاریخی زیبای کشور سه تا را نام ببریم یکی بافت گرگان است واز دو تای دیگرمی توان به  بافت یزد و اصفهان ذکر کرد . در بافت گرگان آرامشی به من دست داد که در هیچ یک از بافتهای دیگر چنین حسی نداشتم ، بافتی با معماری خاص شمال .

 

اساتید شهیر بسیار دیگری نیز بوده‌اند که  هر یک به نحوی مبهوت معماری بافت تاریخی گرگان شدند. در این بین آنان که حتی مدتی کوتاه در چنین فضایی آمیخته از سنت و هنر به  همنشینی با مردم پاک، خونگرم و بااصالت استراباد پرداخته اند دیگر آرامش و صفای پا گرفته در بستر این معماری کهن را به هیچ بهایی از دست نمی دهند .

***

در این بین دیرگاهی است که دوستداران معماری این سرزمین و علاقمندان به بافت تاریخی این شهر و نیز میراث فرهنگی این دیار، ترک دلشان زخمی ناسوراست، که البته این زخم نه متعلق به امروز بلکه ریشه‌های آن به زمانی برمیگردد که شهر تاریخی جرجان توسط مغولان مورد یورش قرار گرفت ، وقتی که آجرهای دیوار دفاعی بزرگ گرگان در هزارتوی تاریخ پنهان گشت و سپس از جرزهای خانه های اهالی سردرآورد ، و ... زمان گذشت و گذشت تا به امروز رسید که در حیاط مسجد جامع گرگان پارکینگ طبقاتی را با افتخار بالا بردند ، وقتی خانه های بافت تاریخی سرخواجه با توجیه قدیمی بودن نه تاریخی بودن خراب شد تا 200واحد با سقف تیرچه و بلوک ساخته شود . زخم شدت گرفت وقتی که خاطرات هتل میامی از ذهن مهمانان قدیمی آن می گذرد  و برج در ذهنشان نقش می بندد ،می ترسم که ایشان هیچ وقت ما را نبخشند. وقتی هویت شهر به باد مدرنیته رفت و دل ما را به ساخت المان گرگان دل خوش کردیم . آری آن زمان بود که دیوار دل ما ترک برداشت.

 

اعضای شورای شهر ، گرگاندوستان و ... ، بافت تاریخی شهریادگار جاوید هنر و فرهنگ و معماری این دیار ،  امروز نیاز به کمک حیاتی ما دارد زیرا که فردا قطعاً دیر است. مطمئن باشید اگر این قطعه باارزش به حال خود واگذار شود دیگر باید با هویت این شهر خداحافظی کرد .

در این بین در یک اقدام  چاره ساز،  طرح "شهرداری بافت تاریخی گرگان"  از طرف "مهندس جاوید ایمانیان کارشناس ارشد مرمت بناها و بافتهای تاریخی" به شورای اسلامی شهر گرگان ارسال شد که در این بین لزوم همکاری همه جانبه و بررسی دلسوزانه اعضا را میطلبد .طرحی که در شهرهای شیراز ، یزد و اصفهان در حال اجراست و جا دارد شورای شهر گرگان با بررسی آن و اتخاذ تصمیم لازم ، سبب شود تا بافت تاریخی گرگان دارای متولی خاص و ویژه شده و بیش از این مورد تاراج سوجویان قرار نگیرد.

 

"شهرداری بافت تاریخی گرگان"  می تواند درتمام پروژه های مرمتی ، بهسازی ، نوسازی و احیاء در بافت تاریخی گرگان نظارت  نماید .همچنین شهرداری بافت در خصوص صدور پروانه ساختمان و ساخت وساز در محدوده بافت تاریخی ،  طبق ضوابط مصوب شده طرح های مصوب بافت اقدام مینماید .

در این بین  شهرداری گرگان نیز هر سال بخشی از اعتبارات خود را جهت خریداری و تملک بناهای تاریخی در بافت گرگان اختصاص داده و میتواند بعد از مرمت آنها را با کاربری آموزشی ، فرهنگی ، اقامتی ، پذیرایی و ... احیاء نماید .

 

بیاییم از خواب بپریم و با چشمان باز ببینیم دلهایمان نیازمند مرمت ، حفاظت و نگهداریست .