گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

اگر ریا نشود ...
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸۸
 

در فاصله ده روز ، وظیفه همراهی دو گروه از دانشجویان ترم آخر کارشناسی دانشگاه فردوسی مشهد و ترم پایانی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران را در گرگان و استان به عهده داشتم.

در این بین هر چند مدت حضور این دو گروه که جداگانه در منطقه حضور یافته بودند کوتاه بود لیکن نهایت تلاش خود را به خرج دادم تا دو دسته با اکثر جاذبه های گردشگری گرگان و استان آشنا و از سوی دیگر ویژگی های فرهنگی و تاریخی استراباد برای آنان تشریح شود.

یکی از برنامه های مدنظر حضور در هزارپیچ و معرفی گرگان از بلندای آن منطقه بود. بسیار لذت بخش بود هنگامی که دانشجویان با دوربین نقاط مختلف شهر را نظاره و با اشتیاق سئوال هایی از اینجا و آنجای گرگان می پرسیدند. آقا گرگانی ها چه طوری صحبت میکنند؟ غذاهای معروف گرگان چیه؟ مشاهیر گرگان کی ها هستند؟ و ... .

اگر ریا نشود در مدت حضور این گروه ها در این دیار چنان کردیم که بارها از زبان اساتید و دانشجویانی که تا به حال پا به گرگان نگذاشته بودند با اظهار نظرهایی اینچنینی مواجه شدم؛ ما هم از این به بعد مبلٌغ گرگانیم. واقعا" گرگان فوق العاده است. با این همه زیبایی طبیعی و فرهنگی چرا گرگان اینقدر ناشناخته مانده است؟ از این پس گرگان شهر دوم ماست. و .... .

و در این بین میراث فرهنگی و گردشگری استان چه ساده و کم هزینه ،میتواند با فراهم کردن زمینه حضور گروه های مختلف در این دیار ، سبب ساز شناساندن گرگان زمین به دیگر ایرانیان شود تا هم در راستای وظایف ذاتی خود گام برداشته و هم کمی غبار مظلومیت از چهره گرگان زدوده شود. وظیفه ای که گویی در سازمان مذکور به حاشیه رفته است.

بماند که احساس مسئولیت ساکنان این دیار به آب و خاکی که به آن تعلق دارند نیز به حد خود در معرفی شایسته گرگان موثر است.