گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

نفس های آخر ناهارخوران در روزهای بلاتکلیفی هزارپیچ
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸
 

با آنکه هنوز شلاق گرمای 88 بر پیکر گرگان نواخته نشده لیک فرار شهروندان از خُرده گرمای جمعه اولین روز خرداد ، سبب ایجاد ترافیکی سنگین در محورهای ناهارخوران و النگ دره و نبود خُرده ای جا برای دمی توقف در پیاده روهای منتهی به جنگل معروف شهر شده و بالتبع دوباره اثبات این نکته که با افزایش جمعیت گرگان و عدم ساماندهی و ایجاد زیرساختها در دیگر مناطق مستعد گردشگری پیرامون استراباد، دیگر ناهارخوران ظرفیت جمعیت شهر را ندارد چه برسد به دیگر گردشگران مهمان گرگان.

در سالهای نه چندان دور محوطه موسوم به باباطاهر پذیرای بخشی از گردشگران حاضر در ناهارخوران بود لیکن با رو شدن سندهایی پرحرف و حدیث از سوی افراد مختلف ، آن محوطه جنگلی به مالکیت عده ای درآمد تا بساط کافه های ناهمگون با محیط جنگل و البته عرضه کننده قلیان و چای ، جایگزین نشیمنگاه پرسابقه گرگانی ها شود و از آن سو نیز با ساخت و سازهای ادارات دولتی در حاشیه جنگل ،و نیز عدم ساماندهی منطبق با اصول زیست محیطی فضاهای داخل جنگل، امکان دسترسی گرگانیان به نماد شهرشان ناهارخوران کمتر از پیش ، تنها به پیاده روهای دو سوی خیابان محدود شود.

در این بین منطقه هزارپیچ در ورودی غربی گرگان با ویژگی های قابل توجه بسیار ، قابلیت بدل شدن به منطقه گردشگری جدید استراباد را داشت اما افسوس و صدافسوس ، مسئولانی که ذره ای دوراندیشی نداشتند سبب ساز واگذاری اراضی هزارپیچ به شرکت های تعاونی ریز و درشت مسکن شدند.

هر چند که سفر دوم رئیس جمهور به گرگان، مصوبه ای مبنی بر اجازه فروش 20 میلیارد تومان اوراق مشارکت به جهت آزادسازی اراضی هزارپیچ داشت لیکن نه اوراقی به فروش رفت و نه تکه ای زمین آزاد شد تا هزارپیچ همچنان در چمبره ای هزارخم سرگردان باشد.

و در این میان نه میراث فرهنگی و گردشگری استان ، آنچنان که در فکر ایجاد زیرساختهای گردشگری در دیگر شهرهاست به هزارپیچ می اندیشد و نه شهرداری که در روزها و ماه های اخیر گرفتار جنگ ها و کشمکش های داخلی شورای شهر است لااقل نیمکتی در آن نصب کرده است. منابع طبیعی نیز که بخش بسیاری از هزارپیچ را در تولیت خود دارد گویی در اسارت روزمره گی های خود دغدغه ای برای ساماندهی این منطقه و باز کردن پای گردشگران به این تفرجگاه ندارد. پس همچنان ترافیک ناهارخوران و پیاده روهای شلوغ آن ارزانی گرگانیانی باد که  25 درصد جمعیت استان را در خود جای داده اند.