گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

تجلیل از پدر گرگانی علم اقتصاد ایران
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

شاگردان دکتر منوچهر فرهنگ پدر گرگانی علم اقتصاد ایران از مقام علمی وی و سالها تلاش او در جهت گسترش این رشته تجلیل کردند.

349197.jpg

در مراسم مذکور که با حضور شاگردان دهه های 40 و 50 استاد منوچهر فرهنگ در  دانشکده های اقتصادی کشور که اکثرا اکنون از استادان صاحب نام اقتصاد ایران هستند برگزار شد، به تلاش های این چهره علمی ایران که در طول دوران تدریس خود هزاران متخصص و استاد و دانشجو را تربیت کرده و صدها کتاب، مقاله و تحقیق علمی را به رشته تحریر درآورده است ارج نهاده شد.

مهندس اسدالله تقوی دبیر این همایش به خبرنگار «اعتماد» گفت؛ دکتر منوچهر فرهنگ دین بزرگی به علم اقتصاد ایران دارد. دکتر فرهنگ 90ساله دکترای اقتصاد خود را از فرانسه گرفت. او اولین فردی است که کتاب معروف «نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول» جان مینارد کینز را به فارسی ترجمه کرد. این ترجمه در سال 1348 عنوان جایزه بهترین کتاب اقتصادی سال را از آن خود کرد.

در مراسم تجلیل از دکتر منوچهر فرهنگ، شاگردان حاضر در ایران و در همایش به سخنرانی درباره وی پرداختند.

دکتر منوچهر دیهیم، دکتر محمد طبیبیان، دکتر مجتهد، دکتر هاشمی و دکتر رئیس دانا درباره مقام و تاثیر دکتر منوچهر فرهنگ در علم اقتصاد ایران سخنرانی کردند. در پایان مراسم، لوح تقدیری توسط دکتر فریدون تفضلی به دکتر منوچهر فرهنگ اعطا شد.

دکتر منوچهر فرهنگ که اینک بیش از نود سال سن دارد در شرح زندگی خود میگوید: وطن من گرگان بوده و در سال ۱۲۹۹ در حالی که دو سال داشتم به دلیل شغل پدر به آنجا رفته و در گرگان بزرگ شده و به تحصیل پرداختم.

وی دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشکده حقوق و علوم اقتصادی پاریس بوده و بیش از ۱۰۰ کتاب اقتصادی ترجمه و تالیف کرده است.

پژوهشگر و عضو بازنشسته هیئت علمی دانشگاه از ابتدای تاسیس انجمن اقتصاددانان ایران عضو این تشکل بوده و به غیر از سال اول تاسیس انجمن که مسئولیت برعهده دکتر پیرنیا بوده در ادوار مختلف ریاست انجمن مذکور را برعهده داشته است.

بسیاری از اعضای این انجمن اعتقاد دارند استمرار و پایداری انجمن اقتصاددانان ایران در طول سی و اندی سال عمر خود مرهون مدیریت مناسب دکتر فرهنگ بوده است.

 دکتر فرهنگ اقتصاددان نامی ایران و غریبه‌ای در موطن خویش گرگان زمین در شعر و ادب نیز دستی داشته و اشعار بسیاری سروده که از آن جمله است؛ گر پر و بالم شکنی سربکشم بر آسمان/ ور سر و ساقم بزنی، سایه زنم بر آسمان/ بحرم و بحر موج‌زا،ابرم و ابر اوج‌گیر/از پی دانشم روان،وز پی دانشم روان.

اما گرگانی ها به جز دکتر منوچهر فرهنگ چهره نامدار دیگری نیز در علم اقتصاد ایران دارند و او کسی نیست به جز دکتر علی رشیدی معاون سابق بانک مرکزی ایران و عضو هیئت رئیسه انجمن اقتصاددانان ایران .

دکتر رشیدی استاد دانشگاه، مولف کتب اقتصادی مختلف و دارای مقالات متعدد اقتصادی در نشریات معتبر بین‌المللی ،در دوران ملی شدن صنعت نفت از فعالان سیاسی در گرگان‌زمین بوده و خود در خاطراتش بیان میدارد در دوران جوانی پس از چند سخنرانی آتشین برای مردم از بالکن ساختمان شهرداری، مخالفان که قصد سوقصد به وی را داشتند به او حمله و دکتر با تسلطی که بر محلات قدیمی گرگان داشته از دست آنها می‌گریزد.

دکتر علی رشیدی چندی پیش با حضور در لیست "خواستاران تحول " ، کاندیدای انتخابات پرحاشیه اتاق بازرگانی و صنایع معادن تهران شد و پس از آنکه مورد وثوق بازرگانان و اهالی صنعت پایتخت قرار گرفت ، به عنوان یکی از منتخبان اتاق تهران برگزیده شد.

استاد اقتصاد دانشگاههای ایران بسیار علاقمند به گرگان بوده و اظهارات او در زمینه راهکارهای رونق تجاری و اقتصادی این دیار در معدود همایشهایی که با حضور وی در گرگان برگزار شده بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

گفته میشود هفته گذشته طی حکمی از سوی ابراهیم کریمی شهردار گرگان ، دکتر علی رشیدی به عنوان عضو شورای راهبردی توسعه شهر گرگان منصوب شده است.