گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

افسوس برای هزارپیچ
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸۸
 

چندی پیش در جلسه ای که به منظور ارائه پیشنهادات برای توسعه شهری گرگان برگزار شد یکی از افراد حاضر در نشست پیشنهاد جالبی ارائه داد: خواهشا به عنوان اولین کار، لطف کنید تابلوی "منطقه تفریحی گردشگری هزارپیچ" را کنده تا مسافران که انتظار حضور در منطقه ای با امکانات حداقلی مانند سرویس بهداشتی و ... را دارند گمراه نشوند.

ارتفاعات هزارپیچ با وجود تپه های سرسبز و نیز اِشراف به شهر گرگان، زمینه مناسبی برای تبدیل شدن به منطقه گردشگری جدید استراباد دارد. بماند آنکه با افزایش فزاینده جمعیت شهر طی سالیان اخیر، دیگر ناهارخوران و النگ دره تکاپوی خیل طبیعت دوستان این دیار را نمی کند و از این رو هزارپیچ به جهت موقعیت جغرافیاییش در ورودی غربی گرگان، میتواند به عنوان منطقه گردشگری جدید سبب ساز توقف بیشتر مسافران در گرگان و تاثیرگذاری بر اقتصاد این دیار شود.

در این بین علاوه بر بی توجهی میراث فرهنگی و گردشگری، منابع طبیعی و شهرداری به این ظرفیت بالقوه گردشگری استراباد، دپوی موقت بخشی از زباله گرگان در هزارپیچ و آتش سوزی های گاه عمدی رخ داده در منطقه مذکور به تدریج میتواند این منطقه را از حیث انتفاع گردشگری از رونق بیندازد.

بماند آنکه به نتیجه رسیدن پیگیری های برخی تعاونی مسکن های ادارات دارای زمین در هزارپیچ ، بالکل میتواند خط بطلانی بر ظرفیت گردشگری هزارپیچ باشد.

هر چند شنیده هایی مبنی بر قصد شهرداری به جهت درختکاری در بخشی از هزارپیچ جای امیدواری دارد لیکن احداث بنایی در منطقه مذکور از سوی یکی از نهادها با توجیه حفاظت از اراضی در اختیار، در صورت استمرار و یا الگوگیری توسط دیگر نهادها میتواند سبب ساز بروز نگرانی ها برای هزارپیچ باشد.

کوتاه سخن آنکه؛ هزارپیچ زیبا هدیه ای بهشتی برای گرگانیان است که با توجه به موارد ذکر شده میبایست با به کارگیری عزم استانی در جلب نظر مالکان برخی زمین های منطقه مذکور برای واگذاری زمینها و دریافت معوض، و همچنین جذب سرمایه گذاران در راستای اجرای طرح گردشگری مبتنی بر توسعه پایدار آن کوشید.