گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

قند تلخ گرگانی ها
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ اسفند ۱۳۸٧
 

این روزها در گوشه و کنار گرگان میتوان بنرها و تابلوهای تبلیغاتی فیلم سینمایی « قند تلخ » را به وفور مشاهده کرد. فیلمی که کارگزدان و بازیگران و عواملی گرگانی داشته و همچنین بخش های بسیاری از آن در گرگان زیبا و پیرامون آن فیلمبرداری شده است.

قند تلخ به جهت این ارتباط  با گرگان ، بسیار مورد توجه اهالی این دیار قرار گرفته و از این رو اکرانش در سینما مولن روژ سابق و عصر جدید فعلی با استقبال همشهریان مواجه شده است. بماند آنکه اکران قند تلخ در پایتخت و گروه معتبر سینمایی استقلال هم از سه روز پیش آغاز و با توجه به جاذبه های بصری فیلم و نیز فیلمنامه جذابش که تندیس طلایی و لوح افتخار بهترین فیلمنامه سینمایی هفتمین جشنواره فیلم های ورزشی را نیز کسب کرده ، انتظار می رود سینمادوستان تهرانی نیز استقبال مناسبی از قند تلخ داشته باشند.

کارگردانی قند تلخ را محمد عرب برعهده دارد. فیلمسازی که فعالیت سینمایی اش را از سال 63 و در 20 سالگی با همکاری با انجمن سینمای جوان گرگان آغاز و علاوه بر ساخت فیلم های کوتاه متعدد ، فیلم های بلند سمفونی تاریک و یک الف ناقابل را هم در سالهای 79 و 80 ساخته است.

در قند تلخ که ساخت آن از 21 مهر ماه 86 و همزمان با عید فطر آغاز و فیلمبرداری آن 52 جلسه به طول کشیده است علاوه بر بازیگران تهرانی همچون یکتا ناصر، رضا توکلی و ...،  چهره های گرگانی به مانند رامتین خداپناهی بازیگر فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی و دارای مدرک فوق لیسانس بازیگری و کارگردانی ، محسن اشرفی قهرمان کاراته جهان، طه عرب بازیگر کودک و ... هم ایفای نقش کرده اند.

یکتا ناصر در قند تلخ

قند تلخ که داستانی اجتماعی ورزشی دارد به تلاشهای مادری برای نجات فرزند ورزشکارش از رنج بیماری دیابت می پردازد.

هر چند که اقدام کارگردان قند تلخ در استفاده از بازیگران گرگانی در این فیلم محصول سازمان توسعه سینمایی حوزه هنری ، قابل تقدیر است لیکن نمی بایست از تاثیر مثبت قند تلخ در شناساندن جاذبه های متعدد طبیعی و ... گرگان به دیگر ایرانیان بی تفاوت گذشت؛ جاذبه هایی که میدانیم حداقل برای سینماگران کشور ما ناشناخته است.