گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

زلزله گرگان را لرزاند
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ اسفند ۱۳۸٧
 

در ساعت 23:18:27 جمعه دوم اسفندماه  زلزله‌ای به قدرت 1/4 ریشتر گرگان را لرزاند.

زمین لرزه مذکور در عمق 8 کیلومتری سطح زمین و طول جغرافیایی 66/54 و عرض جغرافیایی 06/37 درجه به مرکزیت انبارالوم شهرستان آق قلا به وقوع پیوست.

10 بهمن ماه نیز زلزله ای در ساعت 17:05 با شدت 1/3 ریشتر به مرکزیت علی آباد کتول حادث شد که البته در گرگان نیز محسوس بود. البته در آن روز زلزله های دیگری نیز استان را لرزانده بود.

 استراباد و گرگان در طول حیات خود با زلزله های دهشتناکی مواجه بوده است. در صده های اخیر نیز به جهت حضور گسل های متعدد در این منطقه گرگانیان بارها و بارها زمین لرزه های خطرناکی را شاهد بوده اند. به عنوان نمونه در 17 فروردین 1323 زلزله بزرگی شهر گرگان را لرزاند و باعث خسارات مالی و جانی بسیاری شد. زلزله مذکور علاوه بر اینکه موجبات مرگ عده ای را فراهم کرد سبب فرو ریختن خانه های بسیار ، شکست دیوارها و ... شد.

در این بین نسل های فعلی گرگان هیچگاه زلزله دلهره آور ساعت 1 و 16 دقیقه بامداد جمعه هفدهم مهرماه 83 که در طول جغرافیایی 56/54 و عرض جغرافیایی 35/37 (شمال گرگان _ آق قلا) با قدرت 8/5 ریشتر و با بیش از 20 پس لرزه به وقوع پیوست را فراموش نخواهند کرد.

البته در ساعت 27 /9 صبح هشتم آذر 84 نیز زلزله دیگری که با شدت 5/5 ریشتر و به مرکزیت آق قلا حادث شد موجبات بیم ساکنان این دیار را فراهم کرد.

وقوع این زلزله های مکرر در گرگان زمین با توجه به فعال بودن 5 گسل در استان به خصوص گرگان آق قلا و زیارت ، هشدارها و پیامهای بسیاری را در خود نهفته دارد که مطمئنا بی توجهی به آنها سبب خسران های بسیاری خواهد شد.

------------------

پی نوشت: نمیدانم چرا هر زمان که به زلزله فکر میکنم سریع پس از مدتی شاهد آن نیز هستم. اگر ریا نشود حول و حوش نیم ساعت قبل از وقوع همین زلزله آخر ، به فکر زمین لرزه افتاده بودم و در ذهن داشتم به این فکر میکردم که اگر زلزله ای گرگان را زیر و رو کرده و چیزی از آن باقی نگذارد و گرگان فقط در تاریخ بماند چه میشود!!!!؟ باز هم اگر ریا نشود چند دقیقه پیش از زلزله 8/5 ریشتری سال 83 نیز داشتم به زمین لرزه و بم فکر میکردم و بالاخره پایان سخن با تغییری در  سخن نویسنده بزرگ اینکه ؛ خدایا هوا را از من بگیر گرگان را نه.