گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

از پروژه های عمرانی گرگان چه خبر ؟
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳۸٧
 

گرگان ما - یکی از خوانندگان گرگاندوست وبلاگ که از ابتدای راه اندازی آن بارها به وسیله ایمیل نکته نظرات خود درباره توسعه و عمران این دیار را برای ما ارسال کرده بود، در اقدامی قابل توجه به گردآوری اطلاعات پروژه های وعده داده شده برای گرگان در زمینه های مختلف پرداخته است.

با هم نوشته این همشهری گرامی را میخوانیم.

------------------------------

گزارشی از پروژه های عمرانی گرگان

این طرح ها و برنامه ها با اعتبار ملی و استانی توسط بخش های مختلف دولتی و غیر دولتی در حال اجرا و یا در مرحله مطالعه بوده که اجرای تمامی آنها تاثیر بسیار زیادی در توسعه منطقه و استان دارد . البته لازم به ذکر است تعدادی از این پروژه ها یا پیشرفتی در حد صفر داشته و یا بطور کامل به فراموشی سپرده شده اند .                                           

 

بهداشت و درمان :

1)     بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی استان : عملیات اجرایی این پروژه از سال 84 آغاز شده که با ظرفیت 200 تختخواب در 6 طبقه واقع در بلوار صیاد شیرازی با پیشرفت بیش از 70 درصد توسط سازمان مسکن و شهرسازی استان گلستان در حال اجراست . این پروژه بنا به گفته مسئولان مربوطه قرار بود تا پایان سال 87 به بهره برداری برسد . در سفر دوم هیئت دولت به استان ، تجهیز این بیمارستان در سال 88 مصوب شد .

2)     مرکز سوانح و سوختگی : در ابتدا و بنا به گفته دکتر جعفر طبرسا رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی گلستان ، قرار بود بیمارستانی 100 تختخوابی در گرگان به این امر اختصاص یابد که با سفر اول هیئت دولت به استان ایجاد بخش  20 تختخوابی سوانح وسوختگی تصویب و کلنگ آن نیز در سال 85 با بیش از 3 هزار مترمربع زیربنا در سه طبقه به زمین زده شد . در حال حاضر این پروژه با بیشرفت بسیار کند در حد فونداسیون می باشد مکان اجرای آن ، در داخل بیمارستان پنجم آذر (محل قبلی مهد کودک بیمارستان) می باشد .

3)     مرکز پرتو درمانی (دستگاه شتاب دهنده خطی _لینک) : این مرکز برای درمان بیماری های سرطان بوده و از مصوبات سفر اول هیئت دولت به استان با اعتبار بیش از یک میلیارد تومان می باشد که بنا به گفته دکتر سمنانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان (در مصاحبه های مختلف رسانه ها) قرار بود تا هفته دولت 87 به بهره برداری برسد اما تا این زمان هیچ اتفاقی در این زمینه نیافتاده است. مکان اجرای آن هم واقع در کوچه کنار اورژانس پنجم آذر جنب مرکز رادیوتراپی شفا می باشد . لازم به ذکر است از این نوع دستگاه تعداد بسیار کمی  در چند شهر بزرگ کشور وجود دارد .

4)     مرکز پیشگیری و درمان سرطان گوارش : عملیات ساخت این مرکز در بلوار صیاد شیرازی جنب بیمارستان 200 تختخوابی در دست اجرا می باشد .

5)     طرح توسعه بیمارستان حکیم جرجانی : به گفته دکتر زینلی مدیر درمان تامین اجتماعی استان گلستان این پروژه شامل سه طبقه و با زیربنای 8 هزار متر مربع دارای بخش های کلینبکی و پاراکلینیکی بوده که ظرفیت موجود این بیمارستان را از 150 تخت به 250 تخت میرساند (گلشن مهر 15/12/86 ) . لازم به ذکر است که عملیات اجرایی این پروژه حدود 2 هفته پیش آغاز شد .

6)     بیمارستان فوق تخصصی : این پروژه قرار است توسط بخش خصوصی با ظرفیت 200 تختخواب با زیربنایی حدود 20 هزار متر مربع با اعتبار بیش از 10 میلیارد تومان در زمینی به مساحت حدود 10 هکتار واقع در بلوار فرودگاه گرگان به اجرا درآید .در حال حاضر هم در حد  فنس کشی و مراحل اولیه می باشد .

7)     پایگاه امداد و نجات هوایی : این طرح چندی قبل توسط سازمان جمعیت هلال احمر استان گلستان در زمینی به وسعت 5 هکتار واقع در کریم آباد گرگان کلنگ زنی شده و شامل باند فرود هلی کوپتر ، برج مراقبت ، تجهیزات امدادی و سایر تاسیسات مربوطه می باشد .       

بقیه نوشته های این شهروند گرگانی را در ادامه مطلب ببینید.

 


ورزشی :

1)     استادیوم 15 هزار نفری : عملیات اجرایی این پروژه از سال 80 واقع در کریم آباد گرگان آغاز شده و قرار بود در سال 85 به بهره برداری برسد . در حال حاضر این طرح با پیشرفت فیزیکی بیش از 95 درصد بناست در دهه فجر امسال به بهره برداری کامل برسد .

2)     سالن 6 هزار نفری : کلنگ زنی  این  پروژه  با  سالنی  بسیار  مجهز که  قابلیت  برگزاری  بازی های     بین المللی را دارد در جنب استادیوم 15 هزار نفری در سال 86 انجام  شده و از مصوبات سفر اول هیئت دولت به استان می باشد .  در حال حاضر هم پیمانکار مربوطه در حال اجرای عملیات این طرح می باشد .

3)     آکادمی المپیک : این طرح از مصوبات سفر اول و دوم هیئت دولت به استان بوده و قرار بود در زمینی به وسعت 4 هکتار در ناهارخوران به اجرا درآید که تا کنون هیچ عملیاتی برای اجرای آن انجام نشده است. لازم به ذکر است این پروژه از اوایل سال 70 تا کنون سه بار توسط مسئولان مختلف کلنگ زنی شده است.

4)     مجموعه هتل ورزشی : عملیات اجرایی این پروژه چند سالی ست در بلوار چاله باغ آغاز شده ولی تاکنون در حد فونداسیون رها شده وبنا به گفته رئیس تربیت بدنی گرگان (طهماسبی) با توجه به پیگیری های ایشان هیچ اقدامی تا به حال در این زمینه  صورت نگرفته است .

5)     مجموعه ورزشی بانوان : از موصوبات سفر هیئت دولت به استان بوده که بنا به گفته مدیر کل تربیت بدنی استان گلستان (پاشا) قرار است تا چند وقت دیگر کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شود .

6)     استخر استاندارد : این استخر با ابعاد 50*25 برای مسابقات بین المللی در نظر گرفته شده بود که البته به دست فراموشی سپرده شد .

7)     مجموعه سالن های تخصصی : بنا به گفته آقای پاشا ، 4 سالن تخصصی ژیمناستیک ، تیراندازی ، پینگ پونگ و دومیدانی برای مرکز استان در نظر گرفته شده (گلشن مهر 4/3/87) . اما تاکنون هیچ اقدام قابل توجهی در این زمینه  صورت نگرفته است.

 

علمی و فرهنگی :

1)     دانشگاه عالی پیام نور خانه کارگران : این واحد دانشگاهی قرار بود در زمینی به  وسعت 2 هکتار ، نزدیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان با هزینه 2 میلیارد تومان احداث شود (گلستان مهر) .اما تا به حال تا به حال کلنگ زنی نشده است.

2)     دانشگاه هتلداری : به گفته ساسان سنایی مجری هتل 5 ستاره گرگان این دانشگاه ، اولین دانشگاه هتلداری کشور بوده و قرار بود فعالیت خود را از ابتدای سال 86 بطور موقت در مدرسه قدیمی عمادیه (دربنو) آغاز کند و سپس ساختمان اصلی آن هم بنا بود در جنگل النگدره ساخته شود (همشهری 28/11/85). اما تاکنون هیچ خبری از این طرح در دست نیست و ظاهرا به فراموشی سپرده شده است .

3)     دانشکده پیرا پزشکی : ساختمان در دست احداث این دانشکده در پردیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان واقع بوده و ظاهراً تا چند وقت دیگر آماده بهره برداری می شود .

4)     دانشکده داروسازی : از موصوبات سفر اول هیئت دولت به استان بوده که خبر خاصی از آن در دست نیست .

5)     تالار مرکزی شهر : بزرگترین تالار شمال کشور بوده که مطالعات آن بنا به گفته مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان (دکتر منتظری)  به پایان رسیده است. کلنگ این پروژه نیز در سال 86 در زیبا شهر به زمین زده شد . زیربنای  آن 13 هزار متر مربع  در سه طبقه و با اعتبار 10 میلیارد تومان بوده که شامل سالن بزرگ همایش و سه سالن دیگر از جمله سالن اجرای کنسرت موسیقی ، نگارخانه و ... است .این پروژه از مصوبات سفر اول و دوم هیئت دولت به استان است .

6)     کتابخانه مرکزی : این پروژه از مصوبات سفر دوم هیئت دولت به استان بوده که تا به حال اجرایی نشده . اما به گفته نماینده محترم گرگان در مجلس شورای اسلامی (دکتر طاهری) ، در جلساتی که با فرماندارگرگان ، شورای شهر و شهردار گرگان داشته اند مقرر شد ، زمینی در محدوده مصلی گرگان (خیابان رجایی _ سبزه مشهد ) به این امر اختصاص یابد و این پروژه با معماری سنتی ساخته  شود .

7)     کتابخانه میرداماد : مجری این طرح موسسه فرهنگی میرداماد بوده و سال هاست که این پروژه با پیشرفت بسیار کند فیزیکی واقع در بلوار شهید مفتح جنب حوزه علمیه امام خمینی در حال اجر بوده و قرار است در آینده نه چندان دور به بهره برداری برسد .در ضمن این پروژه یکی از بزرگترین کتابخانه های شمال کشور نیز می باشد .

8)     مجتمع فرهنگی و هنری : این پروژه در 2 طبقه واقع در شهرک بهارستان در حال اجرا بوده که از مصوبات سفر اول هیئت دولت به استان است و شامل قسمت های مختلف اداری ، آموزشی ، نگارخانه ، نمایشگاه ، کارگاه های هنری ، سالن نمایش به ظرفیت 800 نفر و ... می باشد .

9)     فرهنگسرای کودک : این طرح در سفر دوم هیئت دولت به استان کلنگ زنی شد و در زمینی به مساحت 2600 متر مربع واقع در ویلاشهر با اعتبار 2/1 میلیارد تومان  در حال اجرا  می باشد و شامل کلاس ها و کارگاه های مختلف فرهنگی ، هنری و علمی ، سینما ، استخر و   ...     برای کودکان و نوجوانان استان می باشد .

10)  مرکز فنی و حرفه ای خواهران : این پروژه در ویلاشهر واقع بوده و در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی کم ، راکد مانده است .

11)  مجتمع سینمایی و فرهنگی کاپری : این پروژه در خیابان ولی عصر با 7500 متر مربع زیر بنا در 4 طبقه توسط بخش خصوصی در حال اجراست که شامل 2 سالن پیشرفته سینما با ظرفیت 400 نفر به همراه کافه تریا ، شهربازی ، بخش تجاری و...می باشد .

12)  مدرسه خلبانی : این طرح بنا به گفته استاندار محترم گلستان (مهندس محمود زاده ) قرار بود در اواخر سال 86 به اجرا درآید ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است .

  

تفریحی و توریستی :

1)     هتل بین المللی پارتیا : این هتل 5 ستاره  با 19 هزارمتر زیر بنا در 13 طبقه با اعتبار 11 میلیار تومان در زمینی به مساحت 2654 متر مربع واقع در بلوار ناهارخوران توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی در حال اجراست که شامل 80 اتاق و واحد های اقامتی ، رستوران ، شهربازی ، سالن همایش ، ورزش های بدن سازی و آبی ، واحدهای تجاری و ..... می باشد و قرار است تا سال 90 به بهره برداری برسد .

2)     هتل بوتانیک : این هتل 5 ستاره به سبک هتل های اروپایی بوده که با زیربنای 6 هزار متر مربع در دو طبقه واقع در کیلومتر 5 محور گرگان به تهران (نودیجه) در مرحله گود برداری توسط بخش خصوصی در حال اجراست و بناست مجموعه ایی بی نظیر از انواع گل و گیاهان نادر جهان را در خود جای دهد .

3)     هتل جهانگردی :  این هتل 5 ستاره قرار است در مجتمع ایرانگردی و جهانگردی ناهارخوران با 80 اتاق و 15 سوئیت در سه طبقه با اعتبار 5/1 میلیارد تومان توسط  شرکت سرمایه گذاری و جهانگردی کشور به اجرا درآید که در سال 86 کلنگ زنی شد (ایسنا 2/10/86 _ ابرار اقتصادی 15/12/86). اما ظاهراً اقدامی در این خصوص صورت نگرفته .

4)     هتل برج نور : این پروژه شامل بخش تجاری و هتل 5 ستاره بوده که در سال 85 ، مقابل پارک شهر (خیابان پاسداران) کلنگ زنی شد . اجرای این طرح در حد گود برداری رها شده است.

5)     هتل 5  ستاره : این هتل قرار بود در مقابل فرودگاه گرگان جنب نمایشگاه بین المللی استان ساخته شود ، اما تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

6)     برج میدان بسیج : سازه ایی بتنی با ارتفاع 5/57 متر از سطح زمین در ورودی شهر با هزینه بیش از 2 میلیارد تومان توسط شهرداری گرگان شامل رستوران گردان و بخش خدماتی در هفته دولت سال 85 کلنگ زنی شد و قرار بود در سال 86 به بهره برداری برسد. در حال حاضر این پروژه با پیشرفت نسبتاً کند در حال اجراست و طبق تابلوی روز شمار حدود 215 روز دیگر می بایست به بهره برداری برسد . ضمناً بنا به گفته شهردار( کریمی) در مصاحبه مطبوعاتی 14/2/87 این پروژه میبایست تا آخر سال 87 حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد که ظاهراً این امر محقق نشده است .

7)     طرح پردیسان : این طرح در خانه باقری های گرگان واقع در محله نعلبندان توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجراست که ظاهرا اولین طرح در شمال کشور می باشد و طبق آن قرار است این بنای تاریخی پس از بازسازی اصولی ، تبدیل به یک مکان گردشگری شامل اقامتگاه ، کافه سنتی و ...شود .

8)     مجموعه تله کابین : این طرح قرار بود توسط یکی از شرکت های وابسته به جهاد نصر در سایت بابا طاهر به اجرا در آید که با مخالفت های منابع طبیعی در حال حاضر  مسکوت مانده .

9)     شهربازی : این طرح که بنا بود در ارتفاعات هزارپیچ به اجرا در آید ، اما بدلیل درگیری های بین شهرداری و پیمانکار بر سر وسایل و تجهیزات مربوطه به سرانجامی نرسیده .

10)  باغ گل و پرندگان : این طرح قرار بود توسط بخش خصوصی در جنگل النگدره به اجرا در آید که به کلی فراموش شد .

11)  پارک بانوان : این پارک قرار بود در زمینی حدود 10 هکتار واقع در زیباشهر احداث شود . ولی بنا به گفته یکی از اعضای  شورای اسلامی شهر گرگان (میقانی) بناست زمینی در بلوار صیاد شیرازی جنب برج های هیرکان ، به این پارک اختصاص یابد .

12) پارک ویژه روشندلان : این طرح با نام  "پارک عصای سفید"  نامیده شده و به نقل از معاون عمرانی وقت استانداری (انجم شعاع ) ، قرار بود در حوالی میدان شهید باهنر با وسعت 7 هزار متر مربع احداث شود (وب سایت فرمانداری گرگان 13/3/86) . این طرح هم بطور کامل فراموش شد .

  

اقتصادی و تجاری :

1)     نمایشگاه بین المللی استان : این مجموعه در زمینی به وسعت 15 هکتار و زیر بنای 61هزار و هفتصد متر مربع با اعتبار 4 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی مقابل  فرودگاه گرگان در سال 85 کلنگ زنی شد و قرار بود اوایل سال 87 به بهره برداری برسد (جام جم 6/4/86) . اما تاکنون به جزء فنس کشی و ساختمان مدیریت ، هیچ پیشرفت دیگری حاصل نشد .

2)     مجتمع بزرگ تجاری و خرید : به نقل از کریمی شهردارگرگان (مصاحبه مطبوعاتی آبان 86) ، این مجتمع قرار است در محل قبلی احداث فرهنگسرای رایانه ایی جوان (مقابل هتل معروف ) ساخته شود و در حال حاضر کار در حد اجرای فونداسیون متوقف شده است .

3)     فروشگاه زنجیره ایی اتکا : در سفر دوم هیئت دولت به استان توسط نیروهای مسلح جنب اداره برق گرگان کلنگ زنی شد ، ولی تاکنون هیچ اقدامی در زمینه اجرای آن صورت نگرفته .

4)     فروشگاه زنجیره ای شهروند : عملیات این پروژه توسط بخش خصوصی در زمینی به وسعت 1670 مترمربع واقع در خیابان ولی عصر با اعتبار 5 میلیارد تومان در تاریخ 18/10/83 آغاز شد که در مرحله گود برداری تا سال 87 متوقف ماند . در حال حاضر عملیات اجرایی آن دوباره آغاز شده و بناست این مجموعه به همراه پارکینگ طبقاتی در 12 طبقه احداث شود .

5)     دهکده صنایع دستی : به گفته معاون سازمان میراث فرهنگی  و گردشگری استان (گرایلی) ، این مجموعه قرار بود با اعتبار 400 میلیون تومان در گرگان احداث شود (قارن 24/6/86 ) اما این طرح هم به دست فراموشی سپرده شد .

سایر موارد :

1)     پارکینگ طبقاتی : یکی از بزرگترین پروژه های در دست اقدام شهرداری واقع در جنب مسجد جامع گرگان بوده و طبق تابلوی روز شمار قرار است طی 14 روز دیگر به بهره برداری برسد . این پروژه شامل سه طبقه پارکینگ و یک طبقه تجاری می باشد .

2)     آفتاب گرگان : این طرح با هدف احیای بافت فرسوده شهر در وسعت بیش از 6 هکتار در ضلع شرقی خیابان سرخواجه توسط سازمان مسکن سازان گلستان به اجرا در آمده و بناست در آن مجتمع های بزرگ مسکونی و تجاری احداث شود و نیز اولین پروژه باغ شهر شمال کشور می باشد . در حال حاضر هم فقط حدود نیمی از بافت فرسوده تخریب شده و قرار بود عملیات ساخت 2 برج مسکونی آن آغاز شود .

3)     برج های دو قلوی هیرکان : کار ساخت این 2 برج چند سالی ست که در بلوار صیاد شیرازی آغاز شده ، اما در حال حاضر پیشرفت آن  راکد شده .

4)     مجتمع ایثار : این پروژه قرار بود توسط بنیاد شهید و استانداری در زمینی به وسعت 10 هکتار واقع در بلوار صیاد شیرازی به اجرا درآید و شامل بخش های توانبخشی و درمانی ، ورزشی ، تفریحی ، فرهنگی و...  برای استفاده جانبازان و معلولان استان می باشد و در صورت اجرا جزء چهارمین مجتمع ، در سطح کشور خواهد بود  (ایران 12/6/86) . این طرح در حال حاضر کلنگ زنی نشده .

5)     مجتمع سالمندان : این پروژه ظاهراً بناست توسط بخش خصوصی به اجرا در آید و در حال حاضر هم فقط در حد نصب یک تابلو واقع در بلوار صیاد شیرازی می باشد .

6)     سیستم پیش هشدار دهنده زلزله : این طرح قرار بود توسط استانداری در شهر گرگان اجرا و ساختمان و تجهیزاتی برای این امر اختصاص یابد (به نقل از انجم شعاع  معاون عمرانی وقت استانداری گلستان _گلشن مهر 9/12/85) . این طرح هم به فراموشی کامل سپرده شد .

7)     تقاطع غیر هم سطح : بنا به گفته فرماندار وقت گرگان (عظیمی ) ، این پروژه نسبتاً بزرگ قرار بود در سه راهی امیرآباد _سرخنکلاته_گرگان (محور جدید کمربندی گرگان) توسط راه و ترابری با هزینه 4 میلیارد تومان به طول 300 متر و عرض 8 متر برای تسهیل در امور ترافیکی به اجرا در آید (استرآباد 15/12/85) . متاسفانه این پروژه نیز به فراموشی سپرده شد .  

 

 

 

با توجه به 50 موردی که ذکر شد ، در یک جمع بندی کلی به این نتیجه می رسیم که حدود 20 درصد از این پروژه ها پیشرفت فیزیکی خوبی دارند و حدود 20 درصد دیگر از آن ها هم به فراموشی سپرده شده اند .

مابقی هم در حد کلنگ زنی و یا مراحل اولیه کار می باشند .

تاریخ گردآوری: 30 دی 87 - شهروند گرگانی