گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

ناصر حجازی، غلامرضا تختی، امامعلی حبیبی و گرگان
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ دی ۱۳۸٧
 

- گرگان اولین شهری بوده که ناصر حجازی دروازه بان نامدار تاریخ فوتبال ایران ، پس از تهران در آن به میدان رفته است.

رشته اصلی حجازی که متولد 18 آذر 28 می باشد بسکتبال بوده و وی حتی به تیم ملی جوانان ایران در این رشته نیز دعوت شده بود. حجازی در سال 44 روزی با هم‌کلاسی‌هایش به تماشای مسابقات فوتبال منطقه 8 تهران می‌رود و از آنجا که دروازه بان اصلی تیم مدرسه آسیب دیده بود با تصمیم حسین دستگاه مربی مدرسه و خبرنگار کیهان ورزشی، او درون دروازه قرار میگیرد.

در این بین حجازی دو ماه بعد در 16 سالگی با تیم کیهان ورزشی که در آن غلام وفاخواه، مهدی مناجاتی و مجید حلوایی نیز حضور داشتند جهت انجام مسابقه به گرگان می‌آید. حجازی اولین بازی خارج از تهرانش و نیز نخستین بازی در رده بزرگسالان را در گرگان انجام داده و علیرغم پذیرفتن شکست یک بر صفر تیمش در مقابل گرگان، این بازی آغازی برای حضور جدی وی در سنگر تیم‌های بزرگ میشود.

- غلامرضا تختی متولد سال 1309 و دارنده 9 مدال طلا و نقره المپیک و جهان، به جهت فعالیتهای سیاسی با حکومت دچار مشکل بسیار بود و از این رو برخی وعده‌ها به وی همچون ریاست فدراسیون کشتی و نمایندگی مجلس نیز نتوانست باعث جذب تختی مردمی به سوی حکومت شود.

پس از کسب یکی از قهرمانی‌های تختی، رژیم قصد میکند به نفرات اول، دوم و سوم در دشت گرگان 30 ، 20 و 15 هکتار زمین اهدا کند.

در این بین تختی با تحقیقی که از گرگان میکند درمی‌یابد در زمینهای مذکور خانواده های بسیاری ساکن بوده و دریافت زمینها سبب بی‌خانمان شدن آنها میشود و از این رو از دریافت هدیه مذکور سر باز میزند. به تبع تختی صنعتکاران و سیف پور هم از دریافت زمینها خودداری می کنند و این اقدام کشتی گیران نامی ایران به دهن کجی به رژیم پهلوی تعبیر و سبب افزوده شدن خشم حکومت نسبت به تختی می گردد.

- امامعلی حبیبی موسوم به ببر مازندران متولد 5 خرداد سال 1310 بوده و تا قبل از گذراندن خدمت سربازی در گرگان، به کشتی محلی لوچو می‌پرداخته است.

حضور حبیبی در گرگان جهت خدمت سربازی، سبب یادگیری فنون کشتی در این شهر و آغاز رسمی حضور وی در مسابقات این رشته و در نهایت کسب 4 طلای جهان و المپیک می شود.