گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

سوغات سفرای خارجی از استراباد؛ پاییز النگ دره با طعم حلوااُماج گرگانی‌ها
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آبان ۱۳۸٧
 

سفرای کشورهای مختلف دنیا در ایران و خانواده هایشان، در ضیافتی که روز گذشته به افتخار حضور آنان، در جنگل زیبای النگ دره گرگان برگزار شد چنان از محیط زیبای جنگل،و آداب و رسوم و غذاهای استرابادیها به وجد آمده بودند که علاقه ای به ترک محل برگزاری برنامه پس از پایان مراسم نداشتند و از این رو تصویربرداری های آنان از پارک وهم آلود و رویایی هیرکانیا، و گفت و گو با عوامل اجرای برنامه ها سبب شد حضور آنان به بیش از زمان تعیین شده برسد و به اجبار یکی از برنامه های بعدی آنها لغو شود.

 از سفیران حاضر در این برنامه با چایی که با طعم گیاه جنگلی آویشن و در داخل کُندوک هایی که با حرارت هیزم دم کشیده بود پذیرایی و به عنوان چاشنی شیرینی های گرگانی همچون نون خرمایی، نون لوزی، پادرازی، کُلومبو و حلوااُماج در اختیار آنان قرار گرفت.

طعم سیب زمینی کُباب شده بر روی آتش نیز چنان برای سفرای خارجی متبوع بود که به ناچار مجریان برنامه اقدام به طبخ دوباره سیب زمینی کردند.

اجرای موسیقی توسط اسکندری های پدر و پسر که در قالب چوپانی محلی نی مینواختند و سنتی میخواندند نیز از برنامه هایی بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

در ابتدای این مراسم کریمی شهردار گرگان با قرائت متنی به زبان انگلیسی از سوی مردم گرگان به مهمانان خوشامد گفته و تاریخچه ای از شهر بیان کرد.

......................................................................................................

در حاشیه:

- یکی از سفرای کشورهای اروپایی در پایان مراسم از یکی از مترجمان خواست نظر وی را درباره بی نظیر بودن پارک النگ دره گرگان بیان کند.

- نمایندگان مردم گرگان و آق قلا در این مراسم مشاهده نمیشدند لیکن نظری مهر نماینده بندرگز، کردکوی و بندرترکمن همراه گروه سفرای خارجی بود. قلیشلی رئیس شورای شهر گرگان که این روزها به شدت بیمار بوده و در آی سی یو به سر میبرد نیز غایب اجباری این برنامه بود.

- تاب بازی سه عضو شورای شهر قبل از حضور مهمانان از نکات قابل توجه بود.

- شورای شهر و شهرداری گرگان میزبان این مراسم بوده و برنامه ریزی و اجرا هم بر عهده سیدمهدی شریف موسوی مشاور زیست محیطی شورا بود.