گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

روح تازه در كالبد فوتبال در حال احتضار گرگان
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ بهمن ۱۳۸٦
 

با آغاز به كار مجمع مشورتي فوتبال گرگان با حضور صاحبنظران و پيشكسوتان اين رشته در شهرستان و نيز انتخاب كميته برنامه‌ريزي از درون مجمع ، اميدها به جهت بيداري فوتبال اين ديار پس از سالها خواب و نيز احتضار افزايش يافته است.

فوتبال گرگان كه  زماني در قالب تيمهاي شاهين ، استقلال و .... در برابر تيمهاي قدر ليگ مازندران خودنمايي كرده و در ديدارهاي دوستانه با تيمهاي بزرگ تهراني، در مقابل آنها پا پس نميگذاشت بعد از تشكيل استان جديد به دليل عدم شكل گيري اداره تربيت‌بدني شهرستان و به‌تبع آن هيئت فوتبال گرگان، بدون تشكيلات و متولي بوده و از اين رو ضربه‌هاي بسياري بر پيكره آن وارد گشت.

زمينهاي فوتبال محلات گرگان كه روزي محل پرورش استعدادهاي اين ديار بودند به جاي آنكه شاهد گردش توپ و غريو شادي نوجوانان و جوانان شهر باشند زخم آجر و سيمان را بر پيكره خود تحمل كرده و  هياهوي كارگران و بناها را شاهد شدند و زمين استاديوم شهر با بي‌توجهي، بيشتر به زمين كشاورزي شبيه شد تا فوتبال و  تيمهاي گرگاني آواره آن شهر و روستا شده تا با كرايه زمين ، جوانان اين شهر چند توپي به سوي دروازه‌ها شليك كنند.امتياز كشوري فوتبال گرگان به ثمن بخس به تيمي از جنوب كشور البته با هزاران حرف و حديث فروخته شد. مسابقات رده‌هاي پايه و دسته هاي مختلف فوتبال شهرستان مدتها برگزار نشد تا با ركود فوتبال اين ديار و فاصله تدريجي مردم با آن ، در سكوي تماشاگران استاديوم درخت برويد و از اين جهت فوتبال گرگان نمونه! شود.

در اين بين با تشكيل اداره تربيت بدني گرگان، مسئوليت سرپرستي هيئت فوتبال به سنگدويني مدير‌عامل گاز استان سپرده شد اما با فشارهاي وارده بر وي ، سنگدويني كه اقدامات مناسبي را براي بازگشت فوتبال گرگان به روزهاي باشكوه آغاز كرده بود عطاي كار را به لقاي آن بخشيد تا طهماسبي رئيس پرتلاش تربيت‌بدني تازه تاسيس گرگان، ناگريز چراغعلي منتخب اول مردم گرگان در انتخابات شوراي شهر را به عنوان سرپرست هيئت فوتبال معرفي نمايد.

هر چند چراغعلي نيز در عمل با مشكلات بسياري مواجه شد و حتي تاكنون هيئت فوتبال استان، حكم وي را صادر نكرده است ليكن وي با همراهي پيشكسوتان و افراد خوشنامي همچون منوچهر عقيلي، نيسان باقري،حجت ياوريان‌فر، مهران وزيري، محمد حسين اسدي، تفتيك و .... در مدت كوتاه فعاليتش به اقدامات مناسبي همچون تلاش براي برگزاري مجدد مسابقات فوتبال شهرستان در رده‌ها و دسته‌هاي مختلف، پيگيري احداث زمينهاي فوتبال در سطح محلات و .... دست يازد.

اما در حركتي مناسب در شامگاه ۵شنبه هفته گذشته و آن زماني كه شكست تلخ بسكتبال گرگان دل بسياري از دوستداران اين ديار را به درد آورده بود ،بيش از ۵۰ تن از پيشكسوتان و صاحبنظران فوتبال  پس از سالها در قالب مجمع مشورتي فوتبال گرگان ، در شوراي شهر گرد هم آمده تا راههاي خيزش دوباره‌ فوتبال اين سامان را بررسي كنند.

در ابتداي اين مراسم، فيلم و تصاويري از گذشته فوتبال گرگان براي حاضران پخش گشت كه باعث شد  اشك بر ديدگان چند نفري از پيشكسوتان حاضر در جلسه جاري شود. تصاويري كه بيشتر مربوط به روزهاي با شكوه فوتبال گرگان و رونق استاديوم پير شهر و هنرنمايي افرادي بود كه اكنون به ديار باقي شتافته‌اند.

سپس بعد از سخنان رئيس شوراي شهر، مسئول كميسيون فرهنگي اجتماعي شورا و رئيس تربيت بدني گرگان ، اعضاي مجمع به بيان برنامه‌ها و راهكارهاي مدنظر به جهت بيداري فوتبال گرگان بپردازند.

ضرورت برنامه‌ريزي و فعاليت تشكيلاتي هيئت، تدوين برنامه‌هاي كوتاه‌مدت‌و بلندمدت، توجه بيشتر به تيمهاي پايه، حمايت از تيمهاي گرگاني حاضر در ليگهاي استاني و كشوري، احداث زمينهاي فوتبال در محلات، آغاز به كار كميته بازاريابي و جلب اسپانسر، استفاده از نظرات و توان پيشكسوتان، ضرورت تغيير نگاه فوتبال استان به شهرستان، و ..... از عمده موارد مطرح شده در جلسه‌اي بود كه به‌دليل مباحث مهم مطرح‌شده در آن تا ساعتي از شب به درازا كشيد.

اعضاي مجمع مشورتي فوتبال گرگان، همچنين در اين جلسه دكترحسين رحماني مدير كارخانه‌كيميارشد، دكتر باقري  فوتباليست پيشكسوت، مهندس پرويز قوشچي فوتباليست و سرمربي پيشكسوت، دكتر كريمي فوتباليست قديمي و استاد دانشگاه، محمد‌تقي حجازي معلم ورزش و داور پيشكسوت، سيروس ملك‌محمدي فوتباليست باسابقه، سرهنگ عرب‌احمدي مدير ورزشي، مهندس حسين طاهري فوتباليست پيشكسوت، دكتر ژند مدير ورزشي، شادي مهيني مربي و بازيكن باسابقه فوتسال بانوان، مهدي اورسجي داور بازنشسته به عنوان اعضاي كميته برنامه‌ريزي فوتبال گرگان انتخاب شدند تا با همراهي ديگر صاحبنظرانان و پيشكسوتان ، فوتبال گرگان‌زمين را به آنچه كه استحقاقش را دارد رهنمون سازند.