گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

بازار نعلبندان گرگان بیش از هزار سال قدمت دارد
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٧
 

مقدسی در کتاب " احسن التقاسیم فی معرفت الاقالیم" (سال ٣٧۵هجری)، مینویسدمسجد جامع گرگان در میان بازاریست که .... .

اسدالله معطوفی محقق گرگانی با ذکر این مطلب میگوید: از این رو با توجه به نوشته مقدسی بازارچه نعلبندان گرگان حداقل بیش از هزار سال قدمت دارد.

پژوهشگر گرگانی به سند دیگری اشاره و اظهار میدارد: در انتهای وقفنامه شاه طهماسب که متعلق به سال ٩۵٢هجری است از شخصی به نام کربلایی پسر بابا عزیز نعلبندانی نام برده شده و در گزارشی تاریخی متعلق به سال 1232 و زمان فتحعلیشاه نیز به بازارچه نعلبندان اشاره شده است.

وی خاطرنشان میکند: بازار نعلبندان گرگان ویژگی خاص دیگری نیز داشته و آن معبر عمومی بودن برخی راسته‌های آن است.

اسدالله معطوفی میگوید: راسته‌های شهر استراباد همچون شیرکش، سرچشمه و ....، در گذشته همه به بازار نعلبندان منتهی میشده است.

این نویسنده گرگانی اظهار میدارد: ویژگی دیگر نعلبندان قرار گرفتن آن بین دو دروازه از چهار دروازه شهر فوجرد( پوکرد- حول و حوش امامزاده‌عبدالله فعلی) و بسطام( فلکه کاخ فعلی) بوده است.

                           
با بی‌توجهی به ویژگیهای تاریخی نعلبندان، بسیاری امروز آن را تنها به عنوان محل فروش گوجه و خیار و سبزی و ماهی میشناسند.
عکس: ابوطالب ندری، خبرگزاری مهر

وی متذکر میشود: براساس نوشته مقدسی، نهری از درون شهر استراباد گذر و پس از عبور از بازار ،از دروازه‌چه دنکوان خارج میشده، که براساس تحقیقات این نهر همان خاصه‌رود زیارت بوده که از نعلبندان هم میگذشته است.

مدرس دانشگاه‌های استان میگوید: نام بازار نعلبندان نیز از رسته نعلبندها که در بخشی از این بازار قرار داشته، گرفته شده است.

اسدالله معطوفی به بازار دیگر استراباد نیز اشاره کرده و اظهار میدارد: بازار کهنه گرگان که مجموعه میدان عباسعلی (چهارراه میدان) تا سه‌راه میرکریم و اطراف را شامل میشده قدمتی به مراتب بیشتر از نعلبندان داشته که متاسفانه امروز اثری از این بازار تاریخی نیست.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

پی‌نوشت: افسوس که میراث فرهنگی و گردشگری استان، هیچ طرحی برای احیای بافت تاریخی بازار نعلبندان مشتمل بر کاروانسرا، تکیه‌ها، حمام، محوطه بازار و .... نداشته و اکنون در گذر زمان با بی‌توجهی‌های صورت گرفته، بسیاری نعلبندان را تنها به عنوان محل فروش گوجه و خیار و سبزی میشناسند.