گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

معطوفی این بار با "سنگ‌مزارها و کتیبه‌های تاریخی گرگان و استراباد" آمد
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳۸٧
 

"سنگ‌مزارها و کتیبه‌های تاریخی گرگان و استراباد" کتاب جدید دکتر اسدالله معطوفی به بازار آمد.

معطوفی محقق پرکار گرگانی در این کتاب 1290صفحه‌ای که توسط انتشارات حروفیه منتشر شده به معماری آرامگاهی و شیوه‌های تدفین در ایران و گرگان پرداخته است.

 وی در این کتاب پنج بخشی براساس تحقیقات چندین و چندساله‌اش که در جای‌جای گرگان تاریخی صورت گرفته، حتی بررسی سنگ‌مزارها و کتیبه‌های گورستان‌های متروک، کوهستانی و .... را نیز از قلم نینداخته تا در ادامه کتابهای قبلی‌اش ، از بخش دیگری از فرهنگ‌و تمدن پرراز و رمز گرگان تاریخی دیروز و گلستان امروز پرده بردارد.

اسدالله معطوفی متولد 1335 در محله سرچشمه گرگان، تاکنون کتابهای اوسانه زندگی(گویش و مختصری از فولکلور مردم استراباد)، استراباد و گرگان در بستر تاریخ ایران(تاریخ و تمدن 5هزار ساله گرگان و استراباد و نظری بر تاریخ ایران از دوره باستان تاکنون)، ضرب‌المثل‌ها و کنایات و باورهای مردم استراباد و گرگان(شامل 3هزار ضرب‌المثل،کنایه،تشبیه،منوگرافی،باورها و آداب و رسوم مردم منطقه گرگان)، تاریخ، فرهنگ و ادب گرگان و استراباد(معرفی صدها تن از ادبا، شعرا،بزرگان علم و دانش و معرفی تاریخ آموزش و پرورش این منطقه از قرن دو هجری تاکنون)، تاریخ 4هزارساله ارتش ایران( تاریخ جامع جنگ و جنگ‌آوری در ایران از زمان حضور بومیان ایرانی بر محوطه‌های باستانی فلات ایران تا پایان دوره رضاشاه)، تاریخ، فرهنگ و هنر ترکمان( نگاهی به تاریخ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تراکمه از دو هزار سال پیش)، و انقلاب مشروطه در استراباد را نگاشته است.

نویسنده پرتلاش گرگانی همچنین دهها نگاشته و مقاله در نشریات ملی در جهت شناساندن تاریخ، باستان‌شناسی، فرهنگ و مردم‌نگاری منطقه گرگان و استراباد داشته و از این رو به سبب معرفی پیشینه تاریخی و فرهنگی این دیار از طریق نوشته‌های وی در سطح ملی، بسیاری نقش او در تبدیل گرگان تاریخی به استان فعلی را غیرقابل انکار میدانند.

اسدالله معطوفی کتاب "معماری استراباد و گرگان" را آماده چاپ دارد.