گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

نون خرمايي و حلوااماج، سوغات گرگان
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ دی ۱۳۸٦
 

هر شهري براي خودسوغاتي دارد و نشانه‌اي. به هر شهري نيز كه برويد در ميادين اصلي و خيابانهاي پر رفت و آمدش با مغازه‌هايي روبرو مي‌شويد كه سوغات آن شهر در آنها عرضه مي‌شود.
سوهان قم، باقلواي يزد، گز اصفهان، نان برنجي كرمانشاه، نقل آذربايجان، كلوچه لاهيجان و... . اما سوغات شهر تاريخي و داراي فرهنگ و سنت هاي ويژه گرگان در كجا عرضه مي‌شود؟ اصلا آيا گرگان سوغات دارد؟ بسياري از كساني كه طعم شيريني هاي مخصوص گرگان از نان خرمايي و لوزي تا قطاب و حلوا اماچ را چشيده‌اند از منحصر بودن اينان سخن گفته و اگر اهل سوغات بردن بوده باشند خواسته‌اند انباني از اين شيريني‌ها به ديار خود ببرند.
شيريني‌هاي اينچنيني در گرگان توسط دو خانواده عطايي و سيدين پخته و توزيع مي‌شود. ليكن محل فروش اين شيريني‌ها به دور از چشم مسافران علاقه‌مند است.
فروشگاه سيدين در كوچه پس كوچه‌هاي عليمحمدي بوده و مغازه‌ عطايي نيز پشت پارك شهر. البته به تازگي شعبه‌اي از فروشگاه عطايي با نام«سوغات گرگان» در جاده ناهارخوران افتتاح شده است.
در اين بين به جهت جا افتادن اين شيريني‌هاي خوشمزه در بين مسافران و ديگر ايرانيان به عنوان سوغات منحصر گرگان، نياز است علاوه بر تبليغ بيشتر، فروشگاه‌هاي توزيع اين شيريني‌ها در خيابان هاي اصلي و پرتردد گرگان با حمايت مسئولان گردشگري راه اندازي شده و علاوه برآن، اين سوغات در بسته‌بنديهاي شكيل‌تري منقش به نشاني از گرگان عرضه شود.