گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

بازگشت نام گرگان به خیابان قدیمی شرق تهران
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٧
 

شورای شهر تهران مجددا نام گرگان را برای خیابان بزرگ و قدیمی شرق تهران انتخاب کرد.

تهران به عنوان پایتخت ایران، نام بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک را به عنوان نام خیابانها و کوچه‌های خود انتخاب کرده است.

در این بین از دهه‌های پیش  یکی از خیابانهای  قدیمی شرق تهران که زادگاه بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران ملی بود به نام گرگان نامیده و به این نام شناخته میشد.

پس از شهادت شهید بزرگوار نامجو ، نام این خیابان تغییر و به خیابان شهید نامجو تغییر یافت. در حالی که در آن زمان نیز بسیاری اعتقاد داشتند نام شهید سرفراز میبایست بر روی خیابانی جدید یا بدون نام اطلاق میشد و در این بین تهرانیان نیز به دلیل مصطلح شدن نام قدیمی، خیابان مذکور را با نام گرگان می‌شناختند.

بسیاری از گرگانیهای مقیم تهران به صورت فردی و غیرمنسجم اعتراض خود را نسبت به این موضوع به گوش مراجع ذیربط رساندند و حتی در زمان شورای شهر دوم گرگان، پزشکپور عضو شورا در اقدامی مسئولانه پیگیریهای خود را برای بازگشت نام این خیابان آغاز کرد. وی پس از مدتی حتی از وعده شورای شهر تهران به جهت قراردادن نام گرگان بر روی یکی از بزرگراه‌های جدیدالتاسیس پلیتخت خبر داد. وعده‌ای که البته شورای تهران به آن عمل نکرد.

پیگیریهای مجدد از سوی شورای فعلی شهر گرگان، گرگانیان مقیم تهران و .... از طریق نامه‌نگاری، درج مقاله ، مراجعه حضوری و .... سرانجام در هفته پیش به ثمر رسید و تابلوهای منقش به نام گرگان در دو سوی خیابان بزرگ و پرسابقه شرق تهران نصب شد تا بالاخره پس از چندین سال نام گرگان به صورت رسمی به خیابان مذکور اطلاق شود.