گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

گرگان را تنها نگذاریم
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٧
 

یکی از دوستان شب گذشته طی گفت‌وگوی تلفنی، هنگامی که سخن از این وبلاگ به میان آمد اینگونه نظر داد که مطالب گرگان‌ما بسیار گرگان‌پرستانه! است.

از دوست بزرگوارم که دارای تحصیلات فوق‌عالیه است پرسیدم  مگر دوست‌داشتن زادگاه و یا محل‌سکونت (البته بدون نفی دیگران) جرم است؟ چرا حق ندارم و نداریم از حقوق دیاری که از هوای آن تنفس کرده و در آن قامت کشیده ایم دفاع کنیم؟ چرا دیگران میتوانند و ما نمیتوانیم؟ آیا تصور نمی‌کنی یکی از دلایلی که سبب شده گرگان‌زمین نتوانسته به آنچه که استحقاقش را دارد دست یابد غاز دیدن مرغ همسایه و .... است؟

آمار چندین موضوع را  که مبین مظلومیت گرگان در زمینه‌های مختلف بود برای وی بیان کردم و گفتم مطمئن باش دود مسائل اینگونه به چشم همه ساکنان این دیار و حتی شما می‌رود.

خطاب به  دوستم متذکر شدم ملاک گرگانی بودن دوست‌داشتن گرگان بوده و از این رو همه ساکنان این دیار چه سالها در این دیار اقامت داشته و چه چند روزی در این کهن‌بوم رحل‌‌سکونت افکنده می‌بایست خود را متعلق به گرگان‌زمین دانسته و با تمام توان جهت سرفرازی این دیار بکوشند نه آنکه در گرگان زیسته و نفع به .... ببرند.

یادآور شدم گویش شیرین گرگانی در سراشیبی فراموشی گرفته،  از نام‌آوران فرهنگ و هنر و تاریخ گرگان در خاستگاه‌شان نشانی نیست و ..... و در این بین تنها سکوت و سکوت و سکوت.

گفتم عزیز میدانی که پدر و مادر بنده نیز چندین دهه است که ساکن گرگان شده‌اند اما بنده به جهت زیستن در این دیار، خلق خاطرات شیرین‌ام در این کهن‌بوم و .... خود را موظف به قلم زدن درباره گرگان‌زمین و ترجیح منافع گرگان و استان به هر گرایش سیاسی، قومی، طایفه‌‌ای و... میدانم.

به اینجا که رسیدیم دوستم حرفم را قطع کرد و گفت: قبول، تسلیم. راستی چندی پیش در یکی از کتب درسی خواندم هکاتائئوس یونانی که از او به نام پدر جغرافیا یاد میکنند در ۵۴۶ سال قبل از میلاد به دریایی که امروز خزر و ... میخوانندش اشاره و از آن به نام دریای هیرکان(گرگان) نام برده و ارسطو نیز در سال ۳۴۸ قبل از میلاد به عنوان دریاچه هیرکانی از آن یاد کرده است.

گفتم کجایی بزرگوار نام خزر را نخواستیم ،در مقابل خیلی‌ها که علاقه دارند نام خلیج گرگان را هم مخدوش کنند مقاومت کنیم کفایت میکند!!!