گرگان ما GORGAN

که گرگان ریشه در اسطوره دارد / هزاران نکته مستوره دارد

روزهایی که سبزه‌میدان و قلعه‌خندان جایگزین ناهارخوران بود
نویسنده : علی نصیبی - ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٧
 

تفرجگاه‌های گذشته گرگانیها با زمان حاضر بسیار متفاوت بود.

دکتر اسدالله معطوفی در این باره میگوید: در گذشته گرگانیها از سبزه‌میدان به عنوان تفرجگاه درون‌شهری و از قل‌قل‌چشمه قلعه‌خندان به عنوان تفریحگاه‌ برون‌شهری استفاده میکردند.

محقق‌گرگانی می‌افزاید: شهرهای بزرگ ایران هریک دارای محلی به نام سبزه‌میدان بوده که اهالی شهر جهت تفرج به آن مراجعه میکردند.

وی اظهار میدارد: سبزه‌میدان گرگان از ابتدای خیابان فعلی ویلا آغاز و تا حدود سینما مولن‌روژ فعلی ادامه داشت. سبزه‌میدان گرگان مشرف به چاله‌باغ کنونی و مزارع سرسبز و دشت آن بوده و چشم‌انداز زیبایی بر کوه‌تپه‌های زیبای جنوب گرگان داشت.

مولف گرگانی میگوید: گرگانیها در روزهای تعطیل به این محل مراجعه و سبزه‌میدان به مانند اکنون ناهارخوران شاهد حضور بسیار استرابادیها بود.

دکتر اسدالله معطوفی خاطرنشان میکند: با حضور مردم در سبزه‌میدان و نیز برپا‌شدن بازارمکاره در آن توسط فروشندگان ،این محل رونق بسیاری می‌یافت. برگزاری مسابقات کشتی و بازیهای محلی و نیز میمون‌بازی نیز در سبزه‌میدان بسیار رایج بود.

این استاد دانشگاه می‌افزاید: پسران استرابادی در این محل به بازی ویژه گرگانیها نودسته‌چلیک‌بازی میپرداختند و دختران نیز مشغول تو کش (بازی با استفاده از تابهای با ارتفاع زیاد) میشدند.

وی اظهار میدارد: گرگانیها البته برای تفرجهای درون‌شهری به باغهای سلیمان‌خانی و عباس‌خانی هم میرفتند.

محقق گرگانی یادآور میشود: باغ سلیمان‌خانی پارک‌شهر فعلی و بخشی از خیابان لشگر و باغ عباس‌خانی آموزش و پرورش فعلی، دبیرستان ایرانشهر و بخشی از استادیوم را در برمیگرفت.

دکتر معطوفی همچنین از تپه قلعه‌خندان به عنوان تفرجگاه برون‌شهری گرگانیان نام‌برده و دراین‌باره میگوید: تپه مذکور که اکنون در مجاورت بلوارالغدیر و اسلام‌آباد قرار دارد در آن زمان بیرون گرگان  قرار داشت و علاوه بر زیبایی طبیعی دارای ارزشهای تاریخی هم بود.

این پژوهشگر ملی می‌افزاید: قلعه تدافعی و باستانی غرب گرگان و نیز آکروپل شهر استراباد در زمان اشکانیان بر روی تپه مذکور قرار داشت.

نویسنده برگزیده کشوری در سال ۸۳ به نقل از تاریخ بیهقی اظهار میدارد: هنگامی که سلطان مسعود غزنوی هزار سال پیش به گرگان حمله کرد جهت نشیمنگاه خود و اشراف کشوری و لشگری قلعه‌خندان را انتخاب و چادرهای بزرگی را در این محل برپا کرد. برای خوشایند سلطان مسعود پیشکاران او درختان نارنج و پرتقال را از داخل شهر کنده و در اطراف چادر وی کاشتند.

وی همچنین به نقل از سفرنامه رابینو میگوید: رودخانه بسیار خروشانی از تول‌چشمه گذشته که حتی گذر از آن برای بزرگسالان نیز مشکل بود.

دکتر معطوفی متذکر میشود: در حاشیه شمالی تپه قبرستان خوجه‌خضر قرار داشت و مردم از شرق، جنوب و غرب تپه استفاده میکردند. قل‌قل چشمه نیز چشمه‌ای با آب بسیار در این محل بوده که بسیاری از استرابادیها در کنار آن حضور می‌یافتند.